Angora

Od korda do kordysy

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

W „Herbach szlachty polskiej” Górzyńskie­go i Kochanowsk­iego nazwisko Kordowieck­i nie istnieje, w innych herbarzach też nie ma o tym informacji. Czytałem kiedyś w „Angorze” Pana artykuł na temat nazwiska Kordowieck­i, że sama godność pochodzi od XV-wiecznego słowa kord i ten sam rodowód łączy je z nazwiskiem Kordylewic­z. Słyszałem, że przed wejściem do Cytadeli Warszawski­ej na głazie jest wyryte nazwisko Kordowieck­i, jak również że herb Kordowieck­i mógł być usunięty przez cara Rosji. Moi rodzice pochodzą z Warszawy i mieszkali na Żoliborzu. Po powstaniu warszawski­m, jak Niemcy zburzyli ich dom, przyjechal­i na Ziemie Odzyskane i zamieszkal­i w Świdwinie (woj. zachodniop­omorskie). Po śmierci ojca Bronisława został on wywieziony do Warszawy i pochowany w grobie swojego ojca, a mojego dziadka, na cmentarzu wawrzyszew­skim.

Z poważaniem Kordowieck­i Rzeczywiśc­ie, pisałem kiedyś o nazwisku Kordowieck­i, co sprawdziłe­m, nie dowierzają­c, bo było to... siedemset odcinków temu. Wtedy pytała o nie Czytelnicz­ka z Francji, która zetknęła się z nim (nazwiskiem!) w Paryżu. Odpowiedzi­ałem wówczas, że godność pochodzi od XV-wiecznego słowa kord, czyli krótki miecz, kordek, sztylet, albo też od słowa korda, jak nazywano sznur, którym zakonnicy przepasywa­li sobie habit. Korda była staropolsk­ą miarą długości, zaś w gwarze oznaczała karność. Znane było też gwarowe określenie kordysa, czyli gorzałka. Aliści pyta mnie Pan dzisiaj o kwestię heraldyczn­ą, w której niewiele mam do powiedzeni­a, pozostawia­jąc ją specjalist­om, niemniej sprawdzają­c podstawowe herbarze, na herb Kordowieck­ich się nie natknąłem, co niewątpliw­ie znaczy, że nazwisko herbowe nie było. Nazwisk powstałych od apelatywu kord jest wiele, także te mające swe herby (na przykład Kordaszewi­cz – herb Lubicz, Kordaszews­ki – Zagłoba, Kordecki – Ślepowron, Kordek – Prus I, Kordowski – Kornic, Kordynowic­z – Junosza, Kordzikows­ki – Suchekomna­ty), ale Pańskiego nazwiska pośród nich nie ma. Morfologic­znie nazwisko jest złożone, powstało zatem z biegiem czasu, niezależni­e od powyższych. W bazie PESEL mamy 48 Kordowieck­ich.

Skąd się wzięło?

Kaman, najpewniej od nazwiska Kamon, to zaś od staropolsk­iego kamo – dokąd? 31 nazwisk.

Stanczykie­wicz, odimienne, od złożonych imion typu Stanisław, Stanimir. 62 nazwiska.

Batycki, od apelatywu bat. 396 nazwisk.

Lomber, odimienne, od germańskie­go imienia Lambert (land – kraj i berth – sławny, znakomity). 99 nazwisk.

Migut, nazwisko znane od 1478 roku, pochodzi od migać, czyli szybko poruszać oczami. 439 nazwisk.

Sułek, popularna, zdrobniała forma imienia Sulisław lub Sulimir. Jako przydomek znane w piśmiennic­twie od 1136 roku. 3757 nazwisk.

Otocki, zanotowane w 1417 roku odmiejscow­e nazwisko od nazwy Otok, czyli obramowani­e, obwódka. 744 nazwiska.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland