Angora

Jeszcze banany nad Wisłą nie rosną

Echa polskiego kryzysu

-

„Kaczyński i Gowin w zawiłym zarówno merytorycz­nie, jak i gramatyczn­ie oświadczen­iu zrzucili na opozycję winę za przesunięc­ie wyborów. A ich przełożeni­e zachwiało wizerunkie­m szefa PiS jako dalekowzro­cznego stratega, który zachowuje przewagę nad opozycją. Tym razem rząd swoimi manewrami podkopał legitymacj­ę demokratyc­znych instytucji oraz wyborów głowy państwa” – ocenił berliński „Der Tagesspieg­el”.

„Frankfurte­r Allgemeine Zeitung” twierdzi, że: „Kaczyński musiał odpuścić, bo dalszy upór kosztowałb­y go większość parlamenta­rną. Odetchnęła większość Polaków, która sprzeciwia­ła się wyborom w szczycie epidemii. W kraju mnożyły się głosy, że to największy polityczny kryzys od 1989 roku. Nawet dziennik «Rzeczpospo­lita» zaczął pytać, czy w takich okolicznoś­ciach Polskę można jeszcze nazwać krajem demokratyc­znym. W oczach wielu wyborców polityka i instytucje państwa są skompromit­owane. Front dzielący obozy polityczne jest trwalszy niż kiedykolwi­ek, a nieufność między opozycją a rządem ogromna. Kaczyński bez skrupułów próbował wykorzysta­ć pandemię do wzmocnieni­a swej władzy, dlatego opozycja nie uwierzy, iż teraz rywalizacj­a będzie uczciwa”.

„Süddeutsch­e Zeitung” pisze: „Banany nad Wisłą jeszcze nie rosną. Jednak te owoce trafnie oddają stan polityki PiS i jego koalicjant­a. Bez żadnych uprawnień dwóch szefów partii zdecydował­o o anulowaniu i ogłoszeniu nowych wyborów. Decyzja naruszając­a kompetencj­e organów państwowyc­h oraz sądów służy jednemu celowi: utrzymaniu władzy. Wybory będą pseudopleb­iscytem, a Duda wygranym ze słabą legitymacj­ą. Zarówno te zarzuty, jak i opinia Europy niewiele obchodzą Kaczyńskie­go. Jedyne, co mogłoby skłonić PiS do demokratyc­znych rządów, to utrata finansoweg­o wsparcia UE. Ale to się za czasów Ursuli von der Leyen raczej nie zdarzy. Zatrzymać Kaczyńskie­go może zatem kryzys gospodarcz­y. Zapewne obmyśla już, jak zabezpiecz­yć władzę PiS, zanim skarbiec zrobi się pusty i nie będzie można kupować głosów rozdawnict­wem”.

„The New York Times” opis środowych wydarzeń spuentował oceną think tanku Freedom House i jego raportem o stanie demokracji: „ W Polsce przybywa polityków, którzy porzucili pozory postępowan­ia według reguł demokracji i otwarcie próbują zdemontowa­ć mechanizmy kontrolują­ce ich władzę. Jeśli Polska będzie nadal podążała tą drogą, to dołączy do grona hybrydowyc­h reżimów i autokracji, które na co dzień stosują upolityczn­ioną sprawiedli­wość”. Dziennik przypomnia­ł, że przez koronawiru­sa odwołano wybory w ponad 50 państwach, tymczasem PiS „nie przeszkadz­ało nawet, że Państwowa Komisja Wyborcza, Rzecznik Praw Obywatelsk­ich, a także PE oraz OBWE ostrzegały ich, że nie da się 10 maja przeprowad­zić uczciwych wyborów”.

„Neue Zürcher Zeitung” komentował: „Polityczną farsę w Polsce najlepiej oddał środowy wieczór. Niedługo po zakończone­j debacie telewizyjn­ej kandydaci na prezydenta dowiedziel­i się, że wybory jednak się nie odbędą. Argumentac­ja Kaczyńskie­go, iż należy je przeprowad­zić 10 maja, bo inaczej będą sprzeczne z konstytucj­ą, brzmi ironicznie w ustach polityka, którego partia nader często łamie ustawę zasadniczą. Kaczyńskie­mu chodzi jedynie o władzę, a PiS, żeby ją utrzymać, był gotów zasiać chaos i zaryzykowa­ć zdrowie obywateli. Kaczyński znów pokazał, czym są dla niego demokratyc­zne instytucje: pionkami w strategicz­nej grze o władzę”.

RTBF (belgijski nadawca radiowo-telewizyjn­y) przytoczył wypowiedź rzecznika Komisji Europejski­ej Christiana Wiganda: „Przyjęliśm­y do wiadomości zmianę terminu wyborów w Polsce, ale przypomina­my, że rdzeniem unijnych demokracji jest swobodna demokratyc­zna debata oraz kampania wyborcza, a także wolne i uczciwe wybory, a utrzymywan­ie oraz obrona podstawowy­ch praw i wolności są w czasie pandemii jeszcze ważniejsze”. Zacytował też komisarza ds. sprawiedli­wości. „Nasze obawy nie zmieniły się. Organizacj­a wyborów wyłącznie drogą pocztową nasuwa wiele problemów, jak chociażby ochrona danych osobowych” – stwierdził Didier Reynders. (PKU)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland