Angora

Ewa Wachowicz i Marek Brzeziński o gotowaniu

W KUCHNI EWY WACHOWICZ

-

Na straganach pojawiło się już wiele nowalijek. Można znaleźć rzodkiewki, sałatę czy szczypiore­k. Zauważyłam też łodygi rabarbaru, więc mam dzisiaj dla Was propozycję z ich wykorzysta­niem – tym razem na słodko. Kruche ciasto i kwaskowaty smak rabarbaru to połączenie idealne.

Znajomi opowiadali mi, że w Krakowie jeszcze na przełomie lat 60. i 70. w okolicach dzisiejsze­go osiedla Podwawelsk­iego była kilkuhekta­rowa uprawa rabarbaru. Przekładał­o się to na to, że w cukierniac­h królewskie­go miasta w tym właśnie sezonie dominowały drożdżówki z rabarbarem.

Uwielbiam słodycze i chociaż oczywiście staram się nie jeść ich każdego dnia, to jednak raz na jakiś czas naprawdę warto sobie pozwolić na słodką chwilę zapomnieni­a. Zwłaszcza że sezon na rabarbar nie trwa zbyt długo, a właśnie się rozpoczął.

Co więcej, mówiąc o tym produkcie, nie możemy zapominać, że posiada właściwośc­i odżywcze, mając tym samym pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zawiera witaminy: E, C, A, a także wapń czy potas. Istnieją nawet badania potwierdza­jące, że pod wpływem wysokiej temperatur­y zyskuje właściwośc­i przeciwnow­otworowe.

Zachęcam do zapoznania się z poniższym przepisem.

Składniki:

1½ kg rabarbaru 300 g mąki tortowej 200 g krupczatki 1 szklanka cukru 1 łyżka cukru wanilioweg­o 2 łyżki proszku do pieczenia szczypta soli 200 g masła 1 jajko 3 żółtka 2 łyżki śmietany cukier puder do dekoracji

Przygotowa­nie

1. Na stolnicę przesiać mąkę tortową, dosypać krupczatkę (można zrobić na mące tortowej, jednak z dodatkiem krupczatki ciasto będzie bardziej kruche).

Dodać cukier i cukier waniliowy, proszek do pieczenia, szczyptę soli i zimne masło. Posiekać.

2. Gdy powstanie kruszonka, zrobić kopczyk, a w nim dołeczek, do którego nałożyć śmietanę, wybić jajko i żółtka. Delikatnie wymieszać nożem. Jak zrobią się „kluchy”, szybko wyrobić rękoma.

3. Gdy ciasto stanie się gładkie, uformować wałek i podzielić go na dwie nierówne części. Większą włożyć do woreczka i schłodzić w lodówce (min. ½ godziny). Resztę też włożyć do woreczka i lekko zmrozić w zamrażarce.

4. Rabarbar obrać. Pokroić na dwucentyme­trowe kawałki.

5. Klasyczną, prostokątn­ą formę (24 x 35 cm) posmarować masłem i wysypać bułką tartą.

6. Schłodzone ciasto rozwałkowa­ć na kształt formy i wykleić nim spód oraz boki. Ułożyć rabarbar.

7. Na samym końcu na tarce warzywnej o dużych oczkach zetrzeć na wierzch wyjęte z zamrażarki lekko zmrożone ciasto.

8. Wstawić do pieca nagrzanego do 180 st. C i piec przez godzinę i 10 minut. Jeśli ciasto zacznie się zbyt przypiekać z góry, można je przykryć folią aluminiową.

9. Upieczony i lekko przestudzo­ny placek obficie posypać cukrem pudrem.

 ?? Fot. Grzegorz Kozakiewic­z ??
Fot. Grzegorz Kozakiewic­z
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland