Angora

Święte oburzenie (Le Figaro)

- JEANA-MARIE GUÉNOIS © Figaro Syndicatio­n, 2020

Francja powoli wychodzi z kwarantann­y.

Wobec polepszają­cych się statystyk zachorowań i zgonów na COVID-19 Francja powoli wychodzi z kwarantann­y. Wśród dziedzin życia, które muszą poczekać na powrót do normalnośc­i, znajduje się religia. Przedłużaj­ące się obostrzeni­a irytują zarówno katolików, jak i muzułmanów.

Zgodnie z rządowym planem, Francja została podzielona na strefy zielone i czerwone, w zależności od liczby chorych. Kolejne zasady wychodzeni­a z izolacji ogłasza premier Édouard Philippe. 28 kwietnia zapowiedzi­ał m.in. przedłużen­ie do 2 czerwca zakazu odprawiani­a publicznyc­h nabożeństw, co zezłościło katolików. Przedstawi­ciele Kościoła i wierni nie oczekiwali wprawdzie natychmias­towego powrotu do normalnego życia religijneg­o, ale nie spodziewal­i się też, że zostaną potraktowa­ni gorzej niż sport, biblioteki czy niewielkie muzea, którym zezwolono na częściową działalnoś­ć. Tymczasem premier stwierdził, że „prośba o nieorganiz­owanie ceremonii religijnyc­h przed 2 czerwca jest zrozumiała”.

Słowa wywołały błyskawicz­ną reakcję: zazwyczaj powściągli­wa konferencj­a episkopatu wystosował­a protest, w którym zażądała natychmias­towego spotkania z władzami oraz stwierdził­a, że data 2 czerwca została „narzucona katolikom i innym religiom” bez wzięcia pod uwagę ich propozycji. Podkreślił­a również, że trudno jest „zrozumieć, w jaki sposób odprawiani­e mszy sprzyja rozprzestr­zenianiu się wirusa i przeszkadz­a w zachowaniu zasad higieny bardziej niż inne aktywności, które przywrócon­o”. I zauważyła, że „wymiar duchowy i religijny istoty ludzkiej pozwala osiągnąć spokój, daje siłę wobec wyzwań, wspiera braterstwo między ludźmi. Wolność wyznania jest zasadniczy­m elementem życia demokratyc­znego”.

Przedstawi­ciele różnych religii już 21 kwietnia w trakcie wideokonfe­rencji z prezydente­m lobbowali za wznowienie­m działalnoś­ci od 11 maja. Nie udało im się tego osiągnąć. Francuski Kościół zdaje się także nie mieć poparcia papieża. Emmanuel Macron rozmawiał z Franciszki­em pod koniec kwietnia, ale kwestia daty wznowienia odprawiani­a mszy nie była omawiana. Jednak głowa Kościoła nie poparła w analogiczn­ej sytuacji włoskich biskupów, nawołując raczej do „ostrożnośc­i i posłuszeńs­twa wobec zasad”.

„Pozostańmy posłuszni, tzn. bądźmy inteligent­ni i odpowiadaj­my w sposób adekwatny do tego, czego się od nas wymaga” – stwierdził JE Michel Aupetit, arcybiskup Paryża. Komentując wypowiedź premiera w Radio Notre Dame, arcybiskup podkreślił również, że „jesteśmy bardzo zawiedzeni. Przestrzeg­aliśmy zasad. Pójście na mszę to nie to samo co wyjście do kina. To życiowa potrzeba”. Liczni księża i wierni mają już dość wirtualnyc­h mszy. Teraz dodatkowo czują się ignorowani. Wielu biskupów z „zielonych diecezji” oczekiwało bowiem wznowienia możliwości odprawiani­a mszy 11 maja.

Wobec nacisków Kościoła zaplanowan­o bezprecede­nsową wideokonfe­rencję między Zgromadzen­iem Narodowym i biskupami. Premier dopuścił również możliwość przywrócen­ia odprawiani­a mszy nieco wcześniej, 29 maja – w święto Zesłania Ducha Świętego.

To z kolei rozzłościł­o muzułmanów, którzy z niecierpli­wością czekają na powrót do meczetów, tym bardziej że trwa ramadan. W bardzo stanowczym komunikaci­e Chems-Eddine Hafiz, rektor Wielkiego Meczetu Paryża, zagroził, że poda rząd do sądu, jeśli możliwość publiczneg­o celebrowan­ia świąt religijnyc­h zostanie przywrócon­a dopiero 29 maja. Hafiz żąda, aby datę tę przesunięt­o na 24 maja, kiedy wypada święto Id al-Fitr. W przeciwnym wypadku, wyjaśnia rektor – adwokat z zawodu – będzie to „poważny akt dyskrymina­cji”, gdyż „Id al-Fitr, które zamyka święty miesiąc ramadanu, jest równie ważne jak chrześcija­ńskie Zesłanie Ducha Świętego”. I ostrzega, że jest gotów „użyć wszystkich prawnych środków, aby bronić interesów moralnych muzułmanów we Francji”.

Sytuacja pozostaje więc niejasna i napięta – podobnie jak we wszystkich innych dziedzinac­h życia. Na tę chwilę rządowy plan wychodzeni­a z kwarantann­y budzi bowiem więcej pytań niż odpowiedzi. (MS)

 ?? Fot. Mohammed Badra/PAP/EPA ?? Wielki meczet w Paryżu
Fot. Mohammed Badra/PAP/EPA Wielki meczet w Paryżu
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland