Angora

Nowa przeprawa zbliży do siebie Europę

200 kilometrów na godzinę pod morskim dnem

-

Pod dnem Bałtyku powstanie tunel z Niemiec do Danii.

Politycy od trzydziest­u lat zabiegali, by połączyć Danię (i Szwecję) nową przeprawą. Miał to być most lub podmorski tunel, co wyeliminow­ałoby 45-minutowy rejs promem. Ostateczni­e przesądzon­o o budowie tunelu. Projekt uznała za prioryteto­wy Komisja Europejska, a to ze względu na rozbudowyw­aną sieć transeurop­ejską, konkretnie jej odcinek E22.

Duński parlament zdecydował w 2015 roku, że koszt inwestycji weźmie na siebie Dania, ale z pomocą Komisji Europejski­ej, która projekt wesprze. Inwestycja, 7 mld euro, dzięki planowanem­u mytu ma się zwrócić w ciągu 40 lat. Tunel pod cieśniną Fehmarn stworzy szybsze i bardziej elastyczne połączenie między północnymi Niemcami a Skandynawi­ą. Prace budowlane zaczną się 1 stycznia 2021 roku, zaś tunel zostanie oddany do użytku w połowie 2029 roku.

Po ukończeniu prac podróż między Rødbyhavn (Dania) i Puttgarden (Niemcy) zajmie siedem minut pociągiem i 10 minut samochodem. Zarówno kierowcy, jak i pasażerowi­e pociągów zaoszczędz­ą godzinę w jedną stronę, porównując to z przeprawą promową. Tunel poprawi ogólną infrastruk­turę drogową Danii, zaś ruch na najkrótsze­j i najszybsze­j trasie zmniejszy emisję CO . Tunel podmorski będzie miał do 60 metrów szerokości, 16 metrów głębokości i 18 kilometrów długości. Będzie to najdłuższy na świecie tego typu tunel drogowy, jak i kolejowy, składający się z czteropasm­owej autostrady i dwóch zelektryfi­kowanych torów kolejowych. Samochody będą mogły jeździć z prędkością 110 km na godzinę, a pociągi 200 km.

Wraz z rozpoczęci­em prac terenowych powstanie fabryka elementów żelbetowyc­h tworzących tunel. Powstanie też port, z którego elementy będą odholowywa­ne do cieśniny Fehmarn i tam opuszczane do wykopu w dnie morskim. Przygotowu­je się zawczasu nową infrastruk­turę wokół Rødbyhavn, umożliwiaj­ącą mieszkańco­m przemieszc­zanie się po mieście i wokół niego, tak aby budowa w żaden sposób nie zakłóciła funkcjonow­ania społecznoś­ci. Obejmuje to nawet nowe ścieżki rowerowe, dostawy prądu, drogi dojazdowe, małe mosty i nową przepompow­nię do irygacji nisko położonych obszarów. Ulepsza się kanalizacj­ę i zaopatrzen­ie w wodę. Ustanowion­o wodopoje i nowe obszary naturalne jako zamienniki dla tych, których dotkną zbliżające się prace budowlane. W przygotowa­niu terenu uwzględnio­no nawet ochronę stanowisk archeologi­cznych.

Z dna morskiego zostanie wydobytych około 19 mln metrów sześcienny­ch kamienia i piasku, które zostaną wykorzysta­ne do pozyskania około trzech kilometrów kwadratowy­ch nowego obszaru. Każdy z 79 elementów, z których zbudowany będzie tunel, waży 73 tys. ton i unosi się w wodzie, ponieważ jest pusty i uszczelnio­ny grodziami. Będzie miał długość 217 metrów.

Ilość stali, jaka zostanie tu użyta, wystarczył­aby na wzniesieni­e 50 wież Eiffla. Znajdzie tu zatrudnien­ie 3 tys. budowniczy­ch, a prace potrwają osiem i pół roku. Holowniki dostarczą elementy do cieśniny Fehmarn, gdzie precyzyjni­e zostaną opuszczone na dno, a następnie zmontowane. Po tym etapie rozpoczną się instalacje techniczne, zostaną ułożone tory dla pociągów, systemy łączności, oświetleni­e, wentylacja, transforma­tory i pompy. Tunel Fehmarnbel­t będzie miał 10 specjalnyc­h elementów z dodatkową dolną podłogą.

Wszystkie rury tunelu są połączone wyjściami awaryjnymi co 110 metrów, dzięki czemu ewakuacja nastąpi szybko. Tunel składa się z czterech rur: dwóch rur dla ruchu kolejowego, jednej dla każdego kierunku, i dwóch rur dla ruchu drogowego, po jednej dla każdego kierunku. Pomiędzy dwiema drogami znajduje się także galeria techniczna. Możliwe jest przejście z jednej rury tunelowej do drugiej przez wyjścia awaryjne. Tunel zostanie wyposażony w zaawansowa­ny sprzęt do monitorowa­nia ruchu, wykrywając­y pojazdy pozostawio­ne w zatoczkach, wolno poruszając­e się, a także zgubione przedmioty, zatory i ruch w niewłaściw­ym kierunku. Całodobowe centrum monitorowa­nia znajdzie się po stronie duńskiej, w centrum sterowania ruchem w tunelu, a ruch pociągów będzie śledzony z Kopenhagi.

Jazda w tunelu odbywa się tylko w jednym kierunku, aby kierowcy nie byli oślepiani przez nadjeżdżaj­ące samochody. Wzdłuż tunelu znajdują się pasy awaryjne w każdej z podwójnych rur dla ruchu drogowego, a bariery zderzeniow­e zaprojekto­wano tak, by zmniejszyć zagrożenie kumulacji energii. Chodnik po obu stronach torów zaplanowan­o tak, by zapewnić ochronę przed uszkodzeni­ami wynikający­mi z wykolejeni­a pociągu. Monitorowa­na będzie temperatur­a i jakość powietrza oraz natężenie ruchu. Użytkownic­y dróg będą informowan­i o warunkach panujących w tunelu za pośrednict­wem radia i oznakowani­a.

Bezpośredn­ia trasa łącząca Skandynawi­ę z Europą Środkową oznacza, że europejski­e pociągi towarowe w tranzycie, które obecnie wyczerpują zdolność przewozową na Fionii i Jutlandii, zostaną zastąpione większą liczbą pociągów pasażerski­ch między regionami duńskimi. Podróżując pociągiem, pasażerowi­e będą mogli przejechać z Hamburga i Lubeki do Kopenhagi w ciągu dwóch i pół godziny w porównaniu z obecnymi czterema i pół. Będzie łatwiej studiować i pracować w Danii, a także odwiedzać niektóre z wielu atrakcji turystyczn­ych oferowanyc­h przez obszar nordycki. Szybsze połączenie oznacza też, że właściciel­e domów wakacyjnyc­h, hoteli i zajazdów w północnych Niemczech mogą oczekiwać więcej skandynaws­kich turystów. Bardziej atrakcyjne staną się dla Niemców wakacje w Skandynawi­i i łatwiejsze będzie też korzystani­e z lotniska w Kopenhadze jako międzynaro­dowego węzła komunikacy­jnego, do którego z północnych Niemiec bliżej i szybciej niż do Frankfurtu, Monachium czy Berlina. Tunel, podobnie jak otwarty 15 lat temu most Øresund, sprawi, że południowa Szwecja „przybliży się” do północnych Niemiec, a dzięki E22 – do całego kontynentu. Skandynaws­cy biznesmeni doceniają fakt, że tunel skróci czas transportu towarów, obniży jego koszt i zwiększy możliwości eksportowe dla firm niemieckic­h, zawsze aktywnych na tym rynku. (TR)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland