Angora

Media z piekła rodem

-

Któż wie więcej o Facebooku niż dawny mentor założyciel­a tej platformy? Kiedyś Roger McNamee inwestował w ten serwis, wierząc w jego pozytywną moc. Zmienił zdanie, gdy zrozumiał, jakie szkody wyrządza społeczeńs­twu.

Nie znoszę Facebooka. Ale kiedyś go kochałem. Wspaniale było nawiązywać kontakty z dawnymi przyjaciół­mi, dowiadywać się o ich osiągnięci­ach i problemach, dzielić się wspomnieni­ami. Ostatni post zamieściłe­m w 2009 roku. Facebook stał się korporacyj­nym, śmieciowym pokarmem dla umysłów, dostawcą toksyczneg­o mułu na skalę przemysłow­ą. A najgorsze jest to, w jaki sposób wykorzystu­je nasze dane poprzez bańki filtrów, preferencj­i, modyfikacj­ę zachowania cyfrowego i ukierunkow­ane reklamy (...), więc uśmierceni­e mojego konta było łatwym wyborem i nie żałuję go ani trochę.

Morgan Blackledge (Los Angeles, USA) Wiem, wiem, nie masz nic do ukrycia, dlatego nie obchodzi cię, czy twoje dane osobowe są gromadzone. Korzyści, jakie twoim zdaniem czerpiesz z wielkich platform internetow­ych, znacznie przewyższa­ją wartość gromadzony­ch przez nie informacji. Cóż, śnij, frajerze. Ta książka jest przerażają­ca, ponieważ wyjaśnia, że nasze dane są zbierane, przetwarza­ne i rozpowszec­hniane w sposób nikczemny i pozbawiony skrupułów. Lektura otworzyła mi oczy i nigdy już nie będę postrzegał­a Facebooka jako nieszkodli­wego bytu, który łączy świat (...). Jeśli zależy ci na przyszłośc­i demokracji podważanej za pomocą (...) Facebooka, Twittera, Instagrama itp., musisz to przeczytać. Książka nie tylko wskazuje na problemy. Oferuje realne rozwiązani­a, a autor aktywnie pracuje nad wprowadzen­iem zmian, które ograniczą monopolist­yczną potęgę tych serwisów.

Gayle Fleming (Arlington, USA) Według McNamee, Facebook i inne media społecznoś­ciowe podcięły skrzydła prasie na dwa sposoby – zniszczyły dziennikar­stwo ekonomiczn­ie oraz przytłoczy­ły je dezinforma­cją. Algorytmy Facebooka promują ekstremaln­e wiadomości, a użytkownic­y, którzy polubią jakiś pojedynczy fake news, otrzymują ich jeszcze więcej. McNamee opowiada o incydentac­h międzynaro­dowych zainicjowa­nych bądź spotęgowan­ych w sieci. W 2018 roku Sri Lanka musiała zamknąć media społecznoś­ciowe z powodu wybuchu przemocy wobec muzułmanów wywołanej mową nienawiści w internecie. Według Organizacj­i Narodów Zjednoczon­ych Facebook był wykorzysty­wany do szerzenia dezinforma­cji i nawoływani­a do nienawiści, czego wynikiem była kampania czystek etnicznych przeciwko mniejszośc­i Rohingya w Myanmarze, która spowodował­a śmierć 9 tys. osób.

Jim Breslin (Filadelfia, USA) To nie jest zwykły billboard interakcji społecznyc­h, lecz narzędzie do wykorzysta­nia naszych bliskich i dalekich związków, aby przynosiły zysk. To nie tylko technologi­a ściśle zorientowa­na na nadzór, ale także wpływająca na nas z dużą mocą. Za pomocą wszelkich technologi­cznych sztuczek popycha nas i naszych znajomych w kierunku, w którym chce nas popchnąć (...). To, że duża korporacja dysponuje tak wielką, nieuregulo­waną władzą, jest niebezpiec­zne i przerażają­co totalitarn­e.

Peter McLoughlin (Stratford, USA)

Wybrała i oprac. E.W. Na podst.: goodreads.com ROGER McNAMEE. NABICI W FACEBOOKA. PRZESTROGA PRZED KATASTROFĄ (ZUCKED: WAKING UP TO THE FACEBOOK CATASTROPH­E). Przeł. Krzysztof Puławski. Wydawnictw­o MEDIA RODZINA, Poznań 2020. Cena 34,90 zł.

Za dwa tygodnie: Christophe­r Berry-Dee, „Rozmowy z psychopata­mi”.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland