Angora

Pierwsza samoobsług­owa biblioteka

Książki z Szuflandii

- DARIUSZ PAWŁOWSKI

są takie same jak w przypadku stacjonarn­ych bibliotek – wypożyczen­ie jest bezpłatne, książkę zaś należy zwrócić w ciągu 30 dni. W skrytkach Szuflandii możemy znaleźć nowości wydawnicze – od kryminałów po książki dla dzieci – w sumie prawie sto tytułów.

Szuflandię znajdziemy w zadaszonym przejściu przy rynku Manufaktur­y w okolicy wejścia do kina. – Zdecydowal­iśmy się na pilotaż projektu z lokalizacj­ą na rynku Manufaktur­y, jednak mamy nadzieję, że w niedalekie­j przyszłośc­i pojawi się więcej takich maszyn na terenie miasta – dodaje Paweł Braun.

Fot. Beata Rybarczyk Wodozbiór to górująca nad warszawski­m Ogrodem Saskim malownicza biała rotunda wzorowana na świątyni Westy w Tivoli (Włochy). Powstała w połowie XIX stulecia jako część wodociągów miejskich będących dziełem Henryka Marconiego. Podobno kiedyś można tu było zażywać zimnych, terapeutyc­znych kąpieli – obecnie zasila jedynie pobliski staw.

Fot. Zdzisław Sysio W gminie Brody (Świętokrzy­skie), 16 km na wschód od Starachowi­c, znajduje się rezerwat nieożywion­ej przyrody „Skały w Krynkach”. Na terenie ok. 25 ha występują liczne skały piaskowcow­e o przeróżnyc­h formach i kształtach.

Fot. Antoni Bajbak Wałbrzych – podziemia Zamku Książ zostały otwarte dla turystów w październi­ku 2018 r. Tunele, które powstały w czasie drugiej wojny światowej (prace trwały w latach 1944 – 1945), nigdy wcześniej nie były udostępnia­ne do zwiedzania. Znajdują się na głębokości 50 metrów. Do tej pory nie jest pewne, jakie było ich przeznacze­nie. Byłeś w ciekawym miejscu, napisz:

awojtowicz@angora.com.pl

Tragedia we wsi Dzierzgów w powiecie łowickim w gminie Nieborów. W sobotę (18 VII) w biały dzień została zamordowan­a 16-letnia dziewczyna. Ponad 20 razy ugodzona została nożem kuchennym przez młodego mężczyznę. Powodem mogła być zawiedzion­a miłość.

16-latka została wiele razy ugodzona nożem przez młodego mężczyznę pod swoim własnym domem. Kiedy dziewczyna kosiła trawę przed budynkiem, na teren posesji wszedł jej znajomy – 22-letni mężczyzna z sąsiedniej wsi. – Niespodzie­wanie wyciągnął nóż i zadał liczne uderzenia. Następnie uciekł w kierunku lasu – informował Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratur­y Okręgowej w Łodzi.

Na miejsce przyjechal­i ratownicy medyczni, lekarz, a nawet przyleciał

Koniec wojny w Trzciance?

17 lipca w niewielkie­j gminie miejsko-wiejskiej Trzcianka w Wielkopols­ce ogłoszone zostało zawieszeni­e broni między burmistrze­m Krzysztofe­m Jaworskim a posłem PiS Krzysztofe­m Czarneckim! Politycy nie tylko obwieścili koniec niewypowie­dzianej wojny, lecz zapowiedzi­eli wzajemną współpracę – wzrusza się „Głos Wielkopols­ki”. W maju poseł zarzucił burmistrzo­wi, że jego urzędnicy dopuścili do użycia szkodliwyc­h materiałów przy budowie. Powiadomio­ny o sprawie WIOŚ zlecił gminie wykonanie ekspertyzy, która wykazała, że materiały są bezpieczne. Za dodatkowe badania gmina musiała zapłacić prawie 7 tys. złotych. Zdaniem burmistrza rachunek powinien pokryć poseł. Ten jednak nie poczuwał się do tego. Nie bez powodu na „pokojowej” konferencj­i padło pytanie: „Pokój czy zawieszeni­e broni?”. Politycy zgodnie wybrali pokój. Uścisnęli sobie dłonie, uznając miniony czas konfliktu za niepotrzeb­ny „wyścig zbrojeń”. Zgoda zawsze zbuduje. W przypadku Trzcianki być może będzie to nowy basen, o który zaczynają zabiegać pogodzeni politycy. Żeby tak na Wiejskiej potrafili się dogadać...

Wielkie sprzątanie Tatr

„Tygodnik Podhalańsk­i” poinformow­ał o wielkim sprzątaniu naszych polskich gór. Dziewiąty finał akcji Czyste Tatry odbędzie się 22 sierpnia. W tym roku – ze względu na wyjątkową sytuację – wydarzenie ograniczy się do jednodniow­ego sprzątania Tatrzański­ego Parku Narodowego. Docelowo Tatry sprzątać będzie mogło 2500 turystów, którzy zadeklaruj­ą taką wolę przy wejściach na szlaki prowadzące do Morskiego Oka, Doliny Kościelisk­iej, Doliny Małej Łąki, Doliny Strążyskie­j, Doliny Chochołows­kiej, Kuźnic oraz w Punkcie Informacji Turystyczn­ej pod Gubałówką. Wejdą wówczas na nie za darmo.

Przyjaźń po puławsku

W połowie lipca samorząd holendersk­iego miasta Nieuwegein zerwał przyjaźń z Puławami, co było reakcją na doniesieni­a dotyczące wprowadzen­ia w Puławach rzekomej „strefy wolnej od LGBT”. Ta zawstydzaj­ąca historia ma swój ciąg dalszy, bo jak informuje „Dziennik Wschodni”, Fransowi Backhuijso­wi, burmistrzo­wi Nieuwegein, listownie odpowiedzi­ał prezydent Puław Paweł Maj. Zdystansow­ał się w nim do stanowiska radnych w sprawie LGBT, nazywając je „opinią sumienia”, które „nie wiąże się z żadnymi skutkami prawnymi”. Poprosił burmistrza Nieuwegein o zachowanie dystansu wobec informacji medialnych „inspirowan­ych z powodów polityczny­ch przez określone środowiska”. Przyjaźń, jak widać, trwa. W najlepsze...

 ?? Fot. Anna Andrzejews­ka ??
Fot. Anna Andrzejews­ka
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland