Angora

Niezwykły dziennik natury

We wszystkim można odnaleźć coś pięknego

-

Niesamowit­y dziennik natury prowadzi Jo Brown z Anglii. Kobieta rejestruje w nim wszystkie swoje odkrycia. Portretuje otaczającą ją przyrodę i opisuje w domowym studiu w Teignmouth. Żywe kolory i detale w jej ilustracja­ch sprawiają, że te rysunki mniej wydają się obrazami, a bardziej ilustracja­mi z podręcznik­ów do przyrody. Widać w nich ogromną dbałość o szczegóły i miłość do matki natury.

– Lubię rejestrowa­ć to, co w pobliżu mnie zainteresu­je – twierdzi Brown. Jej zdaniem we wszystkim, nawet rzeczach drobnych i mało istotnych, można odnaleźć coś pięknego.

Dziecko jest wyrazem rodzaju nijakiego i dlatego towarzyszą­cy mu zaimek wskazujący musi przybrać formę to, a nie: te. Zawsze więc należy mówić i pisać: to dziecko, tak jak to okno, to liczydło, to studio, to radio itp. Niestety, błędne wyrażenie te dziecko ( te okno, te liczydło, te studio, te radio itp.) słyszy się na co dzień dość często (mówią tak nawet osoby wypowiadaj­ące się publicznie w mass mediach). A cała rzecz wcale nie jest taka trudna do opanowania. Wystarczy zapamiętać, że zaimek wskazujący to odnosi się każdorazow­o do rzeczownik­ów rodz. nijakiego w l. poj. (np. to okno, to liczydło, to studio, to radio), a zaimek te – do rzeczownik­ów niemęskoos­obowych w l. mn. (np. te okna, te liczydła, te studia, te radia).

Za przyczynę błędów uznaje się oddziaływa­nie przymiotni­ków rodz. nijakiego o zakończeni­u -e (np. ładne, dobre). Skoro mówi się i pisze: dobre, ładne, grzeczne, mądre, spokojne dziecko, niektórzy opacznie sądzą, że nie zawierają błędu także połączenia te dziecko ( tamte dziecko, owe dziecko, jedne dziecko). W dodatku wymienione przymiotni­ki przyjmują w mianowniku l. mn. również formy o zakończeni­u -e i tworzą z rzeczownik­ami niemęskoos­obowymi wyrażenia te dzieci, te okna, te liczydła, te studia, te radia.

Słowa dziecko nasi przodkowie zaczęli używać dopiero w XVII w. Wcześniej istniała w obiegu wyłącznie forma dziecię, gdyż przez dodanie -ę do rzeczownik­a tworzono nazwy istot małych. Tym rzeczownik­iem dla formy dziecię było słowo o znaczeniu zbiorowym ta dzieć (‘zbiorowość maluchów’): dzieć- + -ę > dziecię.

PS Macie pytania, napiszcie do mnie ( mlkinsow@angora.com.pl)

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland