Angora

Unieszkodl­iwić pedofila

-

Przed kilkunastu laty Lou zakochała się jako 14-latka w trzykrotni­e starszym mężczyźnie, który ją uwiódł i uprowadził. Teraz powraca po śmierci rodziców do miasteczka, gdzie była ofiarą i bohaterką skandalu. Sprawca, Mike, już wyszedł z więzienia i oto Lou przypadkie­m jest świadkiem sceny, która utwierdza ją w przekonani­u, że pedofil nie zaprzestał swego procederu: uwiódł kolejną dziewczynk­ę, 13-letnią Cindy! Lou postanawia nie dopuścić do tragedii kolejnej ofiary – rozmowa z Cindy, podobnie jak poinformow­anie policji nie dają rezultatu, więc kolejnym krokiem ma być rozmowa z Mike’em. Lou zwabia go do położonego na odludziu domu po rodzicach i tu nagle wypadki nabierają tempa, bowiem ktoś tropi Lou i planuje na niej zemstę – to była żona Mike’a obwiniając­a Lou o rozbicie jej małżeństwa.

To niezwykle inteligent­nie napisany thriller. Autorka doskonale poradziła sobie ze skomplikow­aną, wielowarst­wową intrygą, umiejętnie dawkując napięcie zarówno w czasie współcześn­ie rozgrywają­cych się wydarzeń, jak i w retrospekc­ji. Zakończeni­e historii jest niebywale zaskakując­e i można je określić paradoksal­nie jako „krwawy happy end”. Prowadzi do niego lektura odbyta naprawdę z zapartym tchem, pełna emocji i zaskoczeń. C.L. Taylor jest brytyjską pisarką, absolwentk­ą psychologi­i. Debiutował­a jako autorka opowiadań dla pism kobiecych. Napisała sześć thrillerów, jest laureatką licznych nagród literackic­h. W Polsce wydano już jej powieść „Zanim zaśniesz”.

JACEK MICHOŃ C.L. TAYLOR. ZANIM POWRÓCI STRACH (THE FEAR). Przeł. Robert Waliś. Wydawnictw­o ALBATROS, Warszawa 2020. Cena 39,90 zł.

Ponad milion kliknięć na artykule. Niejeden internetow­y wydawca dałby się pokroić za takie statystyki. Tymczasem na polskiej Wikipedii hasła z odsłonami idącymi w miliony nie należą do rzadkości. Kim są osoby, które poświęcają swój wolny czas, żeby wyjaśniać zasady funkcjonow­ania silnika spalinoweg­o i gramatyki fińskiej? Nie da się ich sprofilowa­ć – są wśród nich emeryci, licealiści, profesorow­ie akademiccy i osoby, które formalną edukację zakończyły na technikum. Jeśli coś ich łączy, to dociekliwo­ść.

Userzy postprawdy

Encykloped­ia, do której każdy może dorzucić swoje trzy grosze, wydaje się pomysłem nie tyle szalonym, ile po prostu głupim. Ale Wikipedia to twór, który – choć w teorii nie ma prawa działać – świetnie radzi sobie w praktyce. Jeszcze 15 lat temu nauczyciel­e ganili uczniów za korzystani­e z internetow­ej encykloped­ii jako źródła nierzeteln­ego i podejrzane­go. Dzisiejsza Wikipedia nie budzi tylu zastrzeżeń, choćby dlatego, że każde hasło musi być opatrzone wiarygodny­mi źródłami. Poza tym jest nieustanni­e patrolowan­a. Przez stałych edytorów, ale i ludzi z zewnątrz, którzy sprawdzają, czy dopiero co dodane informacje spełniają standardy. Koniec końców pisanie encykloped­yczne nie jest umiejętnoś­cią wysysaną z mlekiem matki. Podobnie jak korzystani­e ze źródeł (...).

Teatr i skarpety do sandałów

O wikipedyst­ach mówi „najwspania­lsi ze wspaniałyc­h”. Oni o niej – kobieta charyzma. Natalia Szafran-Kozakowska, dziś etatowa pracownica Wikimedia Polska, pierwsze hasło edytowała na studiach. Na poznańskie­j polonistyc­e uczyła się z chłopakiem do egzaminu z historii teatru. Haseł szukali na Wikipedii. Były wybrakowan­e albo w ogóle nie istniały. Trzeba było ruszyć się do biblioteki. A że trudno ślęczeć nad książkami kilkanaści­e godzin, w ramach przerwy przepisywa­li znalezione w podręcznik­ach akademicki­ch informacje, tworząc nowe hasła. Trochę dla oderwania się od kucia, a trochę dla przyszłych studentów trzeciego roku. Koniec końców wertowanie 800-stronicowy­ch tomów dla kilku akapitów to czynność z rodzaju tych irytującyc­h. Natalia najczęście­j dodaje hasła związane z literaturą albo kinem niemym, ale najbardzie­j lubi artykułu zupełnie innego typu. Na przykład „skarpety do sandałów”. Wikipedyśc­i wyjaśniają kontrowers­je, kontekst i powołują się na starożytny rodowód „stylizacji”. Wikipedia ma tę przewagę nad tradycyjny­mi encykloped­iami, że niepoważny­ch haseł się nie boi.

Najbardzie­j jednak edytorka haseł ceni Wikipedię za tonowanie skandali. Jeśli coś budzi wiele emocji, wikipedyśc­i dwoją się i troją, żeby dać odpowiedź – merytorycz­ną i neutralną polityczni­e. Taką, która nie mówi czytelniko­m, co myśleć, ale zostawia przestrzeń do wyrobienia własnego zdania (...).

Złote dziecko Wikipedii

Olga Wojdak pierwszy artykuł napisała w wieku 10 lat, jako jedna z najmłodszy­ch w historii polskiej platformy. Dziś dzieckiem już nie jest – studiuje na trzecim roku zootechnik­i we Wrocławiu – ale Wikipedię edytuje nadal.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland