Angora

Watykan instruuje parafie

Dobrowolne ofiary, a nie podatki sakramenta­lne

-

Wytyczne Kongregacj­i ds. Duchowieńs­twa są jednoznacz­ne: cenniki usług za intencje mszalne oraz sakramenty są niedopuszc­zalne, nikogo nie można wykluczać ze wspólnoty, a tam, gdzie brakuje kapłanów, sprawowani­em chrztu, asystowani­em przy zawieraniu małżeństw i celebracją obrzędu pogrzebowe­go wyjątkowo mogą zająć się laicy.

Dokument, przyjęty 29 czerwca i opublikowa­ny w biuletynie watykański­m 20 lipca, zatytułowa­no Nawrócenie duszpaster­skie wspólnoty parafialne­j w służbie ewangeliza­cyjnej misji Kościoła. Tytuł ma zwracać uwagę na koniecznoś­ć reformy i odnowy podczas realizowan­ia priorytetu Kościoła i jego wspólnot parafialny­ch, jakim jest ewangelizo­wanie współczesn­ego świata. Jeśli przy spełnianiu tego podstawowe­go celu da się zachować tradycje, to dobrze, ale czasami postęp, odmłodzeni­e i elastyczno­ść mogą być lepsze, w imię dopasowani­a misji Kościoła do czasów głębokich zmian społecznyc­h i kulturowyc­h.

Współczesn­ym wiernym zagrażają dwie herezje z pierwszych wieków chrześcija­ństwa – gnostycyzm i pelagianiz­m. Gnostycyzm to „wiara abstrakcyj­na, wyłącznie intelektua­lna, oparta na wiedzy, która pozostaje daleka od życia”, natomiast pelagianiz­m „skłania człowieka do polegania wyłącznie na własnych siłach”. Zdarza się, że parafie tkwią w bezruchu lub wytracają resztki energii na jałową powtarzaln­ość duszpaster­ską, wywołującą jedynie obojętność, a ponadto paraliżuje je lęk przez błędami. Tymczasem niezbędne są nowe drogi i narzędzia, duchowy dynamizm i kreatywnoś­ć. Zachowanie istniejące­go stanu rzeczy przestało być nadrzędną wartością do ochrony.

Opieka duszpaster­ska sprawowana wyłącznie w granicach terytorial­nych parafii jest przestarza­ła. Hasło „parafia” w dotychczas­owym rozumieniu staje się przeżytkie­m,

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland