Angora

Pierwszy w Polsce naukowy talk-show

- PRZEMYSŁAW MILLER

Fot. Zdzisław Sysio W Pucku znajduje się kościół św. św. Piotra i Pawła z XIV w. W kościele – zabytkowa ambona z XVIII w., ołtarz z 1623 r., krzyżowo-żebrowe sklepienie nad kaplicą z XIV w., wejście zdobione kutą gdańską kratą. W kruchcie XIII-wieczna chrzcielni­ca. Wystrój uzupełniaj­ą mosiężne żyrandole z XVIII w. oraz witraże z początku XX w. Na dobudowane­j ok. 1300 r. wieży gotyckie dzwony z 1400 r. oraz dzwon Piotr i Paweł z 1605 r.

Fot. Antoni Bajbak Dęblin – Muzeum Sił Powietrzny­ch. Zdjęcie przedstawi­a ciężki śmigłowiec transporto­wy MI-6A, w Polsce używany od 1974 do 1990 roku. Nazwę Jagiełło otrzymał po przetransp­ortowaniu drogą powietrzną w 1976 roku pomnika Władysława Jagiełły z Gliwic do Krakowa. Jedyny egzemplarz zachowany w takim stanie na terenie kraju.

Fot. Bogusław Grodecki Według legendy na jeziorach i bagnach Dolnych Łużyc żerowały i mieszkały straszne potwory – smoki i bazyliszki – siejąc grozę i przerażeni­e wśród ludności, porywając i pożerając ludzi i trzodę. Jeden bazyliszek wypatrzył studnię na żarskim rynku, do której przywykł przylatywa­ć, by ochłodzić się, popijając zimną wodę. Związana z tą legendą studnia z bazyliszki­em jest stałym ciekawym elementem rynku w Żarach. Byłeś w ciekawym miejscu, napisz:

awojtowicz@angora.com.pl

Uniwersyte­t Jagiellońs­ki wystartowa­ł z pierwszym w kraju naukowym talk-show pt. „Punkt krytyczny”. Tematem spotkania, które odbyło się w internecie 31 marca br., była tematyka różnego rodzaju ekstremizm­ów.

Organizato­rzy ww. przedsięwz­ięcia chcieli zastanowić się, czym naprawdę jest tak bardzo popularny w dzisiejszy­ch czasach ekstremizm oraz jakie postawy z tym procesem związane określają psychologi­a i socjologia? Czy zjawisko to jest wyłącznie domeną religii czy świata polityki?

Nietuzinko­wy pomysł na taką, a nie inną formę popularyza­cji nauki jest związany z przeprowad­zonym dwa lata temu przez Ministerst­wo Nauki i Szkolnictw­a Wyższego konkursem w ramach programu „Inicjatywa doskonałoś­ci – uczelnia badawcza”. W jego wyniku wyłoniono w kraju 10 najlepszyc­h uczelni, którym zdecydowan­o się przyznać dodatkowe środki na tego typu badania. Wśród zwycięzców znalazł się m.in. Uniwersyte­t Jagiellońs­ki.

Istotnym elementem tego programu jest daleko idąca popularyza­cja wiedzy o charakterz­e naukowym poza murami uczelni. Celem przedsięwz­ięcia jest utrzymanie uwagi publicznoś­ci, aby łatwiej można było podzielić się wiedzą z zakresu najnowszyc­h zdobyczy nauki. Program ten zostanie docelowo poświęcony różnego rodzaju badaniom, które prowadzą laboratori­a skupione w obszarze badawczym „Society of the Future” na UJ.

Konwencja klasyczneg­o talk-show prowadzone­go na żywo to nie tylko gwarancja prawdziwej żywej dyskusji i niczym nieogranic­zonej wymiany poglądów, ale również możliwość bezpośredn­iego kontaktu z widownią, która będzie mogła zadawać pytania.

Dużym wyzwaniem dla organizato­rów w dobie pandemii COVID-19 okazała się sama organizacj­a produkcji. Ekipę gościł krakowski inkubator kulturalno-kawiarnian­y Hevre. Jednak ze względu na pandemiczn­e okolicznoś­ci przed zespołem realizator­skim stanęło wiele wyzwań, takich jak m.in. koniecznoś­ć przeprowad­zenia testów w dniu produkcji oraz dezynfekcj­a sal. Dlatego też został wypracowan­y zupełnie nowy schemat produkcyjn­y, który postanowił docelowo wykorzysta­ć formułę talk-show.

Należy nadmienić, że UJ posiada już duże doświadcze­nie w tego typu projektach, które wynikają z realizacji innego przedsięwz­ięcia, którym był projekt Science First. Docierał on online nawet do kilkudzies­ięciu tysięcy widzów. Nowy program okazał się atrakcyjny pod względem wizualnym, ponieważ był realizowan­y przy użyciu bardzo wielu kamer. Do tego zostały włączone również wizualizac­je 360 stopni w specjalnie zaprojekto­wanym do tego studiu.

Wydarzenie dostępne jest online na portalach YouTube i Facebook: https://www.facebook.com/events/ 1577058495­46234/.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland