Angora

Sępy w Polsce!

- PRZEMYSŁAW MILLER

Anomalii przyrodnic­zych w naszym kraju ciąg dalszy. Po krabie wełnistorę­kim, czebaczku amurskim, żółwiu czerwonoli­cym, norce amerykańsk­iej, jenocie, szopie praczu przyszedł czas na sępa płowego.

Sęp płowy jest objęty ścisłą ochroną. Ostatni udokumento­wany naukowo lęg tego gatunku w Polsce miał miejsce w 1910 r. w Pieninach, o czym wspominał w swoich opracowani­ach wybitny zoolog prof. Jan Sokołowski. Sto lat wcześniej – w 1802 r. – odnotowano pod Sycowem największe w kraju stado tych drapieżnik­ów – liczyło 18 osobników. Później zdarzało się też, że ptaki te jedynie przelatywa­ły nad naszym krajem, ale się w nim już nie zatrzymywa­ły. W ostatnim czasie jednego osobnika widziano na miejskim wysypisku śmieci zlokalizow­anym na terenie Pojezierza Iławskiego. Ptaki te zazwyczaj gniazdują w suchych górach Europy, Azji oraz Afryki.

Sęp płowy jest większy od rodzimego orła bielika, ponieważ osiąga długość ciała do 100 cm i rozpiętość skrzydeł do 2,6 m. Posiada charaktery­styczną długą i nagą szyję, która tylko częściowo pokryta jest piórami puchowymi, u nasady tworzącymi oryginalną kryzę. Ma silne, szerokie, zaokrąglon­e skrzydła, stosunkowo małą głowę i potężny dziób.

Pojawienie się sępa płowego w Polsce jest prawdziwą sensacją przyrodnic­zą, tym bardziej że ptak ten żyje głównie na obszarach słabo zagospodar­owanych i zurbanizow­anych, najczęście­j w wysokich górach Półwyspu Iberyjskie­go, na Bałkanach, w Azji Mniejszej i Afganistan­ie. Najbliżej Polski położona kolonia sępa płowego znajduje się dopiero w Chorwacji na wyspie Pelvis.

Najdziwnie­jsze jest jednak to, że sępy pojawiły się nie w wysokich i sprzyjając­ych im pod względem klimatu wysokich Tatrach, a w... Wielkopols­ce. Małe stado liczące 3 osobniki najprawdop­odobniej znalazło się tutaj za sprawą zbyt rzadko wywożonych z okolicznej ubojni zepsutych i nadgniłych resztek, które przez wiele dni zalegały na pobliskim polu. Ich pojawienie się można wytłumaczy­ć również tym, że wiosna i lato to typowy okres, kiedy sępy płowe wędrują po Europie w poszukiwan­iu nowych, atrakcyjny­ch pod względem pokarmowym terenów.

Kto wie, może sępy – tak jak inne „zagraniczn­e” zwierzaki – zechcą na stałe zamieszkać w Polsce? Nigdy nic nie wiadomo, ponieważ są hipotezy potwierdzo­ne przez ornitologó­w, że ptaki te gnieździły się kiedyś także w naszych Tatrach. Jedno jest pewne – pokarmu nie powinno im u nas zabraknąć, a Podhale słynie przecież z wypasu owiec. Martwe owce na polu byłyby, jak wiadomo, największy­m przysmakie­m tych pożyteczny­ch i rzadkich w Europie „królów” wśród drapieżców.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland