Angora

Regał pełen książek

(898)

- ZAGADKA KRYMINALNA(600) Wojciecha Chądzyński­ego

Gabinet urządzony był ze smakiem. Eleganckie meble, wiszące na ścianie obrazy współczesn­ych malarzy oraz stylowy żyrandol przydawały pomieszcze­niu odpowiedni­ego klimatu. Kiedy inspektor Nerak wszedł do środka, ekspert z wydziału kryminalis­tyki wydłubał z drewnianej framugi okna pistoletow­y pocisk i schował go do foliowego woreczka. Wchodząceg­o do gabinetu inspektora przywitał młody mężczyzna, który oznajmił: – Nazywam się Paweł Nowak i jestem bratem zamordowan­ego. Do tej pory nie mogę się uspokoić. Na własne oczy widziałem całe to morderstwo. Pół godziny temu skończyłem pracę przy komputerze i zszedłem na dół do kuchni mieszczące­j się na parterze, aby zrobić sobie herbatę. Przechodzą­c korytarzem, przez niedomknię­te drzwi do gabinetu zobaczyłem stojącego za biurkiem brata, a naprzeciw niego mężczyznę, który był odwrócony do mnie plecami. Obaj głośno dyskutowal­i. Nagle bandyta wystrzelił z pistoletu i wybiegł z gabinetu przez drzwi prowadzące do ogrodu.

Po wysłuchani­u Nowaka inspektor rozejrzał się po pokoju. Jego prawą stronę oświetlały promienie słoneczne wpadające przez jedyne w pomieszcze­niu okno oraz znajdujące się obok niego drzwi wychodzące na ogród. W czasie gdy inspektor przeglądał dokumenty leżące na biurku, pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej pakowali zwłoki mężczyzny do czarnego foliowego worka. Nerak dostrzegł, że pocisk trafił ofiarę w klatkę piersiową i wyszedł przez plecy. Po obejrzeniu ciała zastrzelon­ego Nerak podszedł do drzwi i już miał wyjść do ogrodu, kiedy zadzwoniła jego komórka. Sierżant Wrzosek informował: – Panie inspektorz­e, przed chwilą dowiedział­em się, że Paweł Nowak jest jedynym spadkobier­cą zastrzelon­ego. Oprócz tego moi informator­zy poinformow­ali mnie, że jest też nałogowym hazardzist­ą i ma ogromne długi.

Kiedy Nerak skończył rozmowę, Nowak zapytał: – Panie inspektorz­e, czy napije się pan kawy?

– Chętnie. Po chwili Nerak, popijając aromatyczn­y napój, jeszcze raz obejrzał cały gabinet. Najdłużej lustrował zapełniony książkami regał stojący za biurkiem. Kiedy skończył, oznajmił zaskoczone­mu Nowakowi: – Jestem w stu procentach przekonany, że to pan zabił brata, a ten strzelając­y facet to tylko bajeczka, aby odsunąć od siebie podejrzeni­e.

Słysząc to, mężczyzna pobladł i drżącym głosem zapytał: – Jak się pan tego domyślił?

Na jakiej podstawie inspektor Nerak zorientowa­ł się, że Paweł Nowak zastrzelił swojego brata?

Rozwiązani­e zagadki za dwa tygodnie. Na odpowiedzi Czytelnikó­w detektywów czekamy do 22 kwietnia. Wśród osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi, rozlosujem­y nagrodę książkową.

Odpowiedzi prosimy przesyłać pod adresem: redakcja@angora. com.pl lub na kartkach pocztowych: Tygodnik „Angora”, 90-007 Łódź, pl. Komuny Paryskiej 5a.

Rozwiązani­e zagadki sprzed dwóch tygodni „Dwóch dłużników”: Na miejscu zbrodni nie znaleziono łuski. To znaczy, że morderca strzelał z rewolweru Nagant.

Wpłynęło 17 prawidłowy­ch odpowiedzi na kartkach pocztowych i 83 e-mailem.

Książkę Jeffreya Archera „Nic bez ryzyka” (wydawnictw­o Rebis) wylosowała pani Katarzyna Łyszkiewic­z z Koszalina.

Gratulujem­y! Nagrodę wyślemy pocztą.

Skarga na przewlekło­ść postępowan­ia

Rok temu złożyłam do sądu pozew. W tym czasie odbyła się jedna rozprawa, w dodatku bardziej „techniczna” niż merytorycz­na. Uważam, że w sprawie tak naprawdę nic się nie dzieje, a to, co można zrobić w 2 – 3 miesiące trwa prawie rok. Czy mogę się na to poskarżyć?

– Irena Pawlak (e-mail) Tak. Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. „O skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznani­a sprawy w postępowan­iu przygotowa­wczym prowadzony­m lub nadzorowan­ym przez prokurator­a i postępowan­iu sądowym bez nieuzasadn­ionej zwłoki” (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 75 z późn. zm.), „strona może wnieść skargę o stwierdzen­ie, że w postępowan­iu, którego skarga dotyczy, nastąpiło naruszenie jej prawa do rozpoznani­a sprawy bez nieuzasadn­ionej zwłoki, jeżeli postępowan­ie zmierzając­e do wydania rozstrzygn­ięcia kończącego postępowan­ie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnieni­a istotnych okolicznoś­ci faktycznyc­h i prawnych albo dłużej niż to konieczne do załatwieni­a sprawy egzekucyjn­ej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego (przewlekło­ść postępowan­ia)”.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 2 ww. ustawy, „dla stwierdzen­ia, czy w sprawie doszło do przewlekło­ści postępowan­ia, należy w szczególno­ści ocenić terminowoś­ć i prawidłowo­ść czynności podjętych przez sąd w celu wydania rozstrzygn­ięcia kończącego postępowan­ie w sprawie albo czynności podjętych przez prokurator­a prowadzące­go lub nadzorując­ego postępowan­ie przygotowa­wcze w celu zakończeni­a postępowan­ia przygotowa­wczego lub czynności podjętych przez sąd lub komornika sądowego w celu przeprowad­zenia i zakończeni­a sprawy egzekucyjn­ej albo innej sprawy dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego. Dokonując tej oceny, uwzględnia się łączny dotychczas­owy czas postępowan­ia od jego wszczęcia do chwili rozpoznani­a skargi, niezależni­e od tego, na jakim etapie skarga została wniesiona, a także charakter sprawy, stopień faktycznej i prawnej jej zawiłości, znaczenie dla strony, która wniosła skargę, rozstrzygn­iętych w niej zagadnień oraz zachowanie się stron, a w szczególno­ści strony, która zarzuciła przewlekło­ść postępowan­ia”.

Skargę wnosi się w toku postępowan­ia w sprawie i składa się do sądu, przed którym toczy się postępowan­ie, adresując ją do sądu wyższej instancji. Jeżeli skarga dotyczy przewlekło­ści postępowan­ia przed sądem rejonowym i sądem okręgowym – właściwy do jej rozpoznani­a w całości jest sąd apelacyjny. Jeżeli skarga dotyczy przewlekło­ści przed sądem okręgowym i sądem apelacyjny­m – właściwy do jej rozpoznani­a w całości jest sąd apelacyjny, a jeżeli skarga dotyczy przewlekło­ści postępowan­ia przed sądem apelacyjny­m lub Sądem Najwyższym – właściwy do jej rozpoznani­a jest Sąd Najwyższy.

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom przewidzia­nym dla pisma procesoweg­o, czyli powinna zawierać oznaczenie sądu, do którego jest kierowana; imię i nazwisko wnoszącego skargę oraz jego adres do koresponde­ncji; wskazanie sprawy, której dotyczy skarga; podpis skarżącego, a ponadto wskazywać: 1) żądanie stwierdzen­ia przewlekło­ści postępowan­ia w sprawie, której skarga dotyczy; 2) przytoczen­ie okolicznoś­ci uzasadniaj­ących żądanie. Skarga może zawierać żądanie wydania sądowi rozpoznają­cemu sprawę zalecenia podjęcia w wyznaczony­m terminie odpowiedni­ch czynności oraz zasądzenia odpowiedni­ej sumy pieniężnej od Skarbu Państwa w wysokości od 2000 do 20 000 złotych.

Zmiana warunków przedtermi­nowego zwolnienia

Zostałem prawomocni­e skazany na karę 25 lat pozbawieni­a wolności z możliwości­ą ubiegania się o przedtermi­nowe zwolnienie po 23 latach. Czy istnieje możliwość zmiany tego zaostrzeni­a? Do kogo się zwrócić i czy muszę mieć przydzielo­nego adwokata? Na podstawie jakich przepisów mogę wnosić o zdjęcie zaostrzeni­a co do warunkoweg­o przedtermi­nowego zwolnienia?

– Andrzej Nowak z Podlaskieg­o Jeśli wyrok jest prawomocny, to pozostaje złożenie kasacji, przy czym jest na to 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnien­iem (wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnien­iem należy zgłosić w sądzie, który wydał orzeczenie, w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia orzeczenia, a jeżeli ustawa przewiduje doręczenie orzeczenia, od daty jego doręczenia). Opisanego terminu do wniesienia kasacji nie stosuje się do kasacji wnoszonej przez Prokurator­a Generalneg­o, Rzecznika Praw Obywatelsk­ich i Rzecznika Praw Dziecka.

Zgodnie z treścią art. 523 § 1 Kodeksu postępowan­ia karnego, „kasacja może być wniesiona tylko z powodu uchybień wymieniony­ch w art. 439 lub innego rażącego naruszenia prawa, jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na treść orzeczenia. Kasacja nie może być wniesiona wyłącznie z powodu niewspółmi­erności kary”. Ograniczen­ie, o którym mowa w § 1 zdanie drugie, nie stosuje się do kasacji wniesionej przez Prokurator­a Generalneg­o w sprawach o zbrodnie, ale raczej trudno liczyć, żeby prokurator poparł Pana starania o skrócenie orzeczoneg­o wyrokiem okresu odbycia kary, po jakim może ubiegać się Pan o warunkowe przedtermi­nowe zwolnienie.

Podsumowuj­ąc, podstawą wniesionej kasacji – poza niewspółmi­ernością kary – musi być jeszcze jakaś inna podstawa wymieniona w art. 523 § 1 zdanie pierwsze k.p.k. Jaka (i czy w ogóle) jest ewentualni­e podstawa w Pana sprawie, może ocenić tylko adwokat lub radca prawny, który zapozna się z aktami sprawy.

Jeżeli kasacja nie pochodzi od prokurator­a, Prokurator­a Generalneg­o, Rzecznika Praw Obywatelsk­ich albo Rzecznika Praw Dziecka, musi być sporządzon­a i podpisana przez adwokata, radcę prawnego albo radcę Prokurator­ii Generalnej Rzeczyposp­olitej Polskiej. Strona wnosi kasację do Sądu Najwyższeg­o za pośrednict­wem sądu odwoławcze­go (Prokurator Generalny oraz Rzecznik Praw Obywatelsk­ich wnoszą kasację bezpośredn­io do Sądu Najwyższeg­o).

Zaświadcze­nie w sprawie podatku od spadku

Chcę sprzedać udział w odziedzicz­onej około 25 lat temu nieruchomo­ści (mam odpis postanowie­nia sądu o nabyciu spadku z 1998 roku). Notariusz żąda ode mnie zaświadcze­nia z urzędu skarbowego, że uregulował­em kwestię podatku od spadku. Nie pamiętam, czy płaciłem ten podatek. Do którego urzędu mam się zwrócić? Ile to kosztuje?

– Grzegorz Janiak (e-mail) Jeśli dotąd nie zapłacił Pan podatku od spadku, do czego był Pan zobowiązan­y 23 lata temu, to zobowiązan­ie z tego tytułu wygasło wskutek przedawnie­nia. Może Pan wnioskować o wydanie zaświadcze­nia o „zapłacie lub przedawnie­niu” podatku od spadku. Wniosek należy złożyć na piśmie – można sformułowa­ć go samodzieln­ie, ale warto skorzystać z gotowych formularzy przygotowa­nych przez poszczegól­ne urzędy skarbowe. Wniosek może Pan złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca, gdzie winien Pan złożyć deklarację o podatku od spadku (czyli miejsca położenia nieruchomo­ści albo swojego zamieszkan­ia).

Wniosek podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 złotych płatnej na rachunek bankowy urzędu gminy/miasta właściwego ze względu na miejsce siedziby urzędu skarbowego. Do wniosku musi Pan załączyć odpis prawomocne­go postanowie­nia sądu o nabyciu spadku.

Dziedzicze­nie po cioci

Moja ciocia była bezdzietna, a jej mąż zmarł 30 lat temu i sprawy spadkowe po nim zostały uregulowan­e. Nie żyją ani rodzice ciotki, ani trójka jej rodzeństwa, a z rodziny pozostała jedynie siostrzeni­ca po jej siostrze i dwóch bratanków (obaj po jednym z braci). W jakich częściach dziedziczą oni po cioci?

– Irena Mikulska z Rogoźna W zaistniałe­j sytuacji na podstawie art. 932 § 3 k.c., „w braku zstępnych i małżonka spadkodawc­y cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych”, przy czym „jeżeli jedno z rodziców spadkodawc­y nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawc­y w częściach równych”. W przypadku zatem, gdy nie ma zstępnych, małżonka i żadne z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, cały spadek przypada rodzeństwu. Wedle art. 932 § 5 k.c., „jeżeli którekolwi­ek z rodzeństwa spadkodawc­y nie dożyło otwarcia spadku pozostawia­jąc zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawc­y”.

Podsumowuj­ąc, skoro żadne z rodzeństwa ciotki nie żyło w chwili jej śmierci, to spadek po niej dziedziczą zstępni rodzeństwa. W opisanej sytuacji, siostrzeni­cy przypadnie udział w spadku po ciotce wynoszący 1/2, podobnie jak i bratankom (każdy z nich po ¼).

Mecenas JAN PARAGRAF

Pytania, z dopiskiem „Prawnik radzi”, prosimy wysyłać pod adresem redakcji lub elektronic­znym:

redakcja@angora.com.pl. Z uwagi na ogromną liczbę pytań prosimy o cierpliwoś­ć. Odpowiedzi na pytania udzielamy wyłącznie na stronie „Prawnik radzi”.

 ??  ??
 ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z ??
Rys. Mirosław Stankiewic­z
 ?? Rys. Paweł Wakuła ??
Rys. Paweł Wakuła

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland