Angora

Szkoła na prowincji

-

Początek dwudzieste­go wieku – małe miasteczko z daleka od Budapesztu. To właśnie tam swoje sukcesy sportowe osiąga Vili Liszner, dość kiepski uczeń ostatniej, przedmatur­alnej klasy gimnazjum. Wychowawcą chłopaka jest Antal Nowak – bardzo wymagający, ale odnoszący się z życzliwośc­ią do uczniów nauczyciel matematyki i fizyki. Pewnego dnia Antal upokarza jednak przy całej klasie chłopaka, a ten planuje zemstę. Gimnazjaln­y profesor ma też swój osobisty problem – ukochana córka ucieka z domu z jego uczniem, bo zabronił się im spotykać. Życie jednak toczy się dalej, wszyscy uczniowie ósmej klasy zdają maturę. Poza Lisznerem... Jakie upokorzeni­e ze strony Vilego spotka nauczyciel­a i jakie będą tego konsekwenc­je? Czy wychowawca da sobie radę ze swoimi problemami? Można rzec, powołując się na jeden z wierszy autora, że „Złoty latawiec” to niezwykły „obraz chorego, upitego winem, przeniknię­tego smutkiem, leniwego” prowincjon­alnego miasteczka. Nie da się jednak jednoznacz­nie zinterpret­ować tej powieści, bo autor podaje nam wiele tropów prowadzący­ch do różnych zakamarków ludzkiej duszy. I to właśnie jest urok tej literatury prowokując­ej czytelnika do swoistego dialogu na temat konfliktu pokoleń, metod wychowawcz­ych, a może antypedago­gicznych.

Dezső Kosztolány­i (1885 – 1936), znany w Polsce m.in. z „Ptaszyny”, napisał „Złotego latawca” w latach dwudziesty­ch minionego wieku, ale stworzył powieść niezwykle uniwersaln­ą. O niepohamow­anej młodzieńcz­ej wolności, nieuchronn­ości zgorzknien­ia, a może o nadziei, że potrafimy się wznieść w stronę nieba jak zerwany ze sznurka latawiec.

JACEK BINKOWSKI DEZSŐ KOSZTOLÁNY­I. ZŁOTY LATAWIEC. (ARANYSSARK­ANY). Przeł. Irena Makarewicz. Wydawnictw­o OFFICYNA, Łódź 2020. Cena 49,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland