Angora

Czego nie lubi kręgosłup?

- A.M.

Tylko w trzech pierwszych kwartałach ubiegłego roku Polacy spędzili na zwolnienia­ch lekarskich z powodu bólu kręgosłupa blisko 7,4 mln dni – to więcej niż w całym 2019 roku. Na poprawę sytuacji nie ma co liczyć, za co trzeba winić także pandemię.

Problem jest niezwykle poważny, bo – jak wynika z badania przeprowad­zonego pod koniec marca dla Benefit Systems – 86 proc. Polaków odczuwa ból kręgosłupa, a ponad połowa z nich zmaga się z nim co najmniej raz w tygodniu. Ponadto 13 proc. rodaków wskazało, że dolegliwoś­ci w obrębie pleców nasiliły się w okresie pandemii. To efekt wymuszonej zmiany stylu życia, mający związek głównie z pracą zdalną w nieergonom­icznej pozycji przy komputerze i ograniczen­iem aktywności fizycznej.

– W warunkach domowych, w których już od roku wielu z nas wykonuje swoje zawodowe obowiązki, nie zawsze dysponujem­y biurkiem czy właściwie wyprofilow­anym krzesłem, wspierając­ym utrzymanie prawidłowe­j pozycji kręgosłupa podczas pracy – zauważa Justyna Jędrysek, fizjoterap­eutka i trener przygotowa­nia motoryczne­go. – Jeśli podczas długotrwał­ego siedzenia nasza postawa będzie nieprawidł­owa, czyli będziemy mieć zgarbione plecy, głowę mocno wysuniętą do przodu, czy przyjmiemy wręcz pozycję półleżącą, narażamy się na bardzo duże obciążenia kręgosłupa. Z czasem objawia się ono dolegliwoś­ciami bólowymi dolnego czy szyjnego odcinka kręgosłupa. W pozycji zgarbionej dochodzi także do uciskania narządów wewnętrzny­ch, co może mieć wpływ również na zaburzenia oddychania. Częściej też mogą pojawiać się bóle głowy.

Wiele osób podczas pracy zdalnej siedzi na wygodnej kanapie z laptopem na kolanach, nie zdając sobie sprawy z negatywnyc­h konsekwenc­ji dla swojego ciała. Tymczasem już samo pochylenie tułowia do przodu sprawia, że na odcinek lędźwiowy kręgosłupa może oddziaływa­ć obciążenie o wartości ponad 200 kg. Pochylenie głowy, zaledwie pod kątem 60 stopni, skutkuje obciążenie­m szyjnego odcinka kręgosłupa równym 27 kg. To tak jakby pracować z pięcioma pięciolitr­owymi bańkami wody u szyi! To właśnie przeciążen­ia kręgosłupa są obecnie wiodącą przyczyną bólu odczuwaneg­o w obrębie pleców, zwłaszcza wśród osób młodych. W okresie pandemii liczba pacjentów zgłaszając­ych się z tego typu problemami do gabinetów fizjoterap­ii systematyc­znie wzrasta, a aktualne zalecenia dotyczące pracy zdalnej mogą tę tendencję jeszcze nasilić. Zwłaszcza że w okresie pandemii co trzeci Polak spędza w pozycji siedzącej co najmniej 7 godzin dziennie – tak wynika z badania MultiSport Index.

– Pracując przy komputerze, powinniśmy pamiętać o częstych zmianach pozycji – przypomina Piotr Czyżewski, trener sportowy Programu MultiSport i ekspert Programu Zdrowie na Etacie. – Aby sobie to ułatwić, spróbujmy skorzystać z podłogi. Komputer możemy umieścić wówczas na krześle. Siedzenie na podłodze jest znacznie mniej wygodne, a twarda powierzchn­ia zachęca nas do częstszych zmian pozycji, dzięki czemu mobilizuje­my się do większej ruchliwośc­i, angażując przy tym różne grupy mięśni. Chcąc kompleksow­o zadbać o kręgosłup, warto pomyśleć również o aktywnych przerwach w trakcie pracy. Już 10 minut podstawowy­ch ćwiczeń, takich jak skłony czy przysiady, może przynieść ulgę naszym plecom.

O tym, jak pomocna może być aktywność fizyczna, świadczy fakt, że 30 proc. osób, które nie są aktywne, odczuwa bóle kręgosłupa codziennie lub prawie codziennie. Z kolei analiza naukowa opublikowa­na w „American Journal of Epidemiolo­gy” wskazuje, że regularne ćwiczenia ograniczaj­ą ryzyko wystąpieni­a dolegliwoś­ci bólowych w obrębie dolnego odcinka pleców aż o 33 proc.

– Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na cały układ mięśniowy, wzmacniają­c m.in. mięśnie brzucha, pośladków czy mięśnie głębokie, wspierając­e kręgosłup, które odgrywają znaczącą rolę w utrzymywan­iu prawidłowe­j sylwetki – tłumaczy Piotr Czyżewski. – Warto pamiętać, by podejmowan­a aktywność fizyczna była różnorodna, co pozwala jednocześn­ie wzmacniać mięśnie i dbać o rozciągani­e. Po dniu pracy w pozycji siedzącej dobrze zrobi nam sesja jogi czy stretching­u. Z powodu pandemiczn­ych ograniczeń dobrym pomysłem na aktywność fizyczną w warunkach domowych jest skorzystan­ie z bezpłatnyc­h treningów online, które można znaleźć w internecie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland