Angora

Wracają stare demony

- Na podst.: Belfast Telegraph, Daily Mail, BBC News

Do zamieszek w zachodnim Belfaście doszło na tle brexitu.

Niekorzyst­ny dla Belfastu zapis umowy brexitowej znów stał się powodem rozdrapywa­nia starych ran między irlandzkim­i katolikami a protestant­ami.

7 kwietnia doszło do eskalacji zamieszek w zachodnim Belfaście. Zwłaszcza w dzielnicy Shankill, zamieszkiw­anej przez tzw. lojalistów, protestant­ów przywiązan­ych do brytyjskie­j monarchii. Gdy na ulicach zapłonęły kosze na śmieci i stare opony, zjawiła się policja. W kierunku ich opancerzon­ych land roverów poleciały kamienie i koktajle Mołotowa. Jeden z demonstran­tów rzucił butelką zapalającą w przednią szybę piętrowego autobusu miejskiego. Po chwili inny zamaskowan­y mężczyzna wrzucił drugi koktajl przez otwarte drzwi pojazdu, który momentalni­e stanął w płomieniac­h. Na szczęście w autobusie nie było pasażerów, a kierowca zdążył uciec. Policja otoczyła teren, a autobus wypalił się doszczętni­e na środku drogi.

Zamieszki rozpoczęły się tydzień wcześniej, gdy prokuratur­a zdecydował­a się nie stawiać zarzutów uczestniko­m pogrzebu Roberta Storeya. 30 czerwca ub.r. na cmentarzu w Belfaście pojawiło się prawie 2 tys. ludzi, mimo że zgodnie z obostrzeni­ami epidemiczn­ymi mogło w tej uroczystoś­ci uczestnicz­yć maksymalni­e 30 osób. Cześć znanemu bojownikow­i Irlandzkie­j Armii Republikań­skiej (IRA) oddało 24 polityków Sinn Féin, partii walczącej o zjednoczen­ie Irlandii Północnej z Republiką Irlandii. Lojaliści uznali, że władze postawiły znienawidz­onych nacjonalis­tów ponad prawem.

Przez Belfast przebiega Mur Pokoju oddzielają­cy proirlandz­kie dzielnice katolickie od probrytyjs­kich protestanc­kich. 7 kwietnia doszło do tak silnych starć między mieszkańca­mi, że policja zdecydował­a się zamknąć nieliczne przejścia i bramy w tym murze. Mimo to do późnych godzin nocnych obrzucano się na oślep, ponad murem, kamieniami, brukiem i koktajlami Mołotowa.

W ciągu trwających tydzień starć rannych zostało 41 policjantó­w. Aresztowan­o dziesięciu najbardzie­j agresywnyc­h demonstran­tów. Większość z nich to bardzo młodzi ludzie. Wśród zakutych w kajdanki byli nawet trzynasto- i czternasto­latek. Protestant­om nie spodobało się, że zdjęcia robił fotoreport­er „Belfast Telegraph”. Kevin Scott został zaatakowan­y, a jego aparat fotografic­zny uszkodzony.

Premier Irlandii Północnej Arlene Foster stwierdził­a: – To nie jest protest, lecz wandalizm i próba zabójstwa kierowcy autobusu. Te działania nie reprezentu­ją lojalizmu i są zawstydzaj­ące dla naszego kraju. Służą odwróceniu uwagi od prawdziwyc­h sprawców łamania prawa z Sinn Fein. Brytyjski premier Boris Johnson zdobył się na tweet: „Jestem głęboko zaniepokoj­ony tymi scenami przemocy, zwłaszcza atakami na policję, kierowcę autobusu i napaścią na dziennikar­za. Drogą do rozwiązywa­nia różnic jest dialog, a nie przemoc czy przestępcz­ość”.

Największe niepokoje w Irlandii Północnej wywołuje umowa brexitowa. Zgodnie z nią powstała granica celna na Morzu Irlandzkim. Ponadto 29 stycznia Bruksela próbowała przywrócić kontrolę na granicy między unijną Irlandią a należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną, by zapobiec wywożeniu szczepione­k przeciw COVID-19. Później Londyn przedłużył Belfastowi okres karencji na kontrolę importu żywności, a 3 marca Bruksela zapowiedzi­ała kroki prawne wobec tego łamania porozumien­ia brexitoweg­o. Premier Foster oskarżyła wtedy UE, że dba tylko o siebie i w ogóle nie interesuje ją fakt, że brak kontroli wspomaga utrzymanie pokoju między Londynem a Belfastem. Następnego dnia lojalistyc­zne organizacj­e Ulster Volunteer Force, Ulster Defence Associatio­n i Red Hand Commando poinformow­ały, że do czasu wypracowan­ia w tej kwestii porozumien­ia nie będą przestrzeg­ały pokoju zawartego w Wielki Piątek 1998 roku. List w tej sprawie otrzymał Johnson, a kopię wiceprzewo­dniczący Komisji Europejski­ej, Słowak Maroš Šefčovič. Padł tam m.in. zarzut, że Londyn bądź Bruksela będą ponosić odpowiedzi­alność za trwałe zniszczeni­e porozumien­ia wielkopiąt­kowego. (PKU)

 ?? Fot. Jason Cairnduff/Reuters/Forum ??
Fot. Jason Cairnduff/Reuters/Forum
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland