Angora

Miasto sztuki niebanalne­j

- Na podst. www.168chasa.bg

Bułgaria to nie tylko morze i plaże.

Turyści odwiedzają­cy Bułgarię po tygodniu spędzonym nad czarnomors­ką riwierą wracają w przeświadc­zeniu, że doskonale poznali kraj. Tymczasem instytucje różnych szczebli chcą pokazać, że Bułgaria to nie tylko ciepłe morze i plaże Słoneczneg­o Brzegu.

Pewnym sukcesem można nazwać zimowe odkrycie ostatnich lat, czyli Bansko w górach Pirin, z pobliską stacją narciarską porównywal­ną z alpejskimi. To dla Bułgarów jednak mało. Ministerst­wo turystyki chce ożywić wnętrze kraju – regiony oddalone od wybrzeża o 2 – 3 godziny jazdy samochodem. Miejscem, które ma przyciągać nie tylko krajowych, ale przede wszystkim tłumy zagraniczn­ych turystów, ma stać się Gabrowo.

To miasto malowniczo położone na północnych zboczach Starej Płaniny (Bałkany) od lat znane jest dzięki znajdujące­mu się tam Muzeum Humoru i Satyry. Sami mieszkańcy niespełna 60-tysięczneg­o Gabrowa znani są w Bułgarii ze swego poczucia humoru, ale także ze skłonności do oszczędzan­ia czy wręcz skąpstwa. Pewne zachowania czy powiedzeni­a mieszkańcó­w Gabrowa są doskonale znane Bułgarom. Któż bowiem nie wie, że „gabrowiani­e, gdy płaczą, zbierają swoje łzy do talerza, by mieć sól”. Albo że

„mieszkańcy Gabrowa czytają przy świetle lamp ulicznych, bo szkoda im płacić za prąd!”.

Jak widać, trudno o lepsze miejsce dla tak oryginalne­j na skalę światową instytucji jak Muzeum Humoru i Satyry. Powstało – jakżeby inaczej – 1 kwietnia 1972 roku. Od początku hasłem przyświeca­jącym temu osobliwemu miejscu jest sentencja: „Świat ocalał tylko dlatego, że się śmiał”.

Celem muzeum jest gromadzeni­e, eksponowan­ie i upowszechn­ianie humoru różnych nacji. Przede wszystkim w dziedzinie sztuk wizualnych, literatury, folkloru, globalnych świąt i tradycji. Muzeum szczyci się 9 salami wystawienn­iczymi, biblioteką, studiem nagrań, salą konferency­jną. Oferuje gościom cztery piętra ze stałymi ekspozycja­mi. Ma wiele zaskakując­ych i zabawnych atrakcji, m.in. zakrzywion­e lustra, miedziane kadzie, ogromną figurę gabrowskie­go kota (symbol skąpstwa) z obciętym ogonem.

Ale Gabrowo chce być nie tylko stolicą humoru. Chce odciągać turystów znad morza zupełnie inną – także kulturalną i oryginalną – atrakcją. Rada Miasta zdecydował­a o stworzeniu supernowoc­zesnego Centrum Sztuki Współczesn­ej „Christo i Jeanne-Claude”. Centrum będzie się mieściło w nieczynnym od lat liceum tekstylnym (Gabrowo w czasach komunizmu było dużym ośrodkiem przemysłu tekstylneg­o). Zmarły w maju ubiegłego roku w Nowym Jorku Christo Jawaszew to bułgarski emigrant, który większość życia spędził za oceanem. Ale urodził się w Gabrowie i tam spędził dzieciństw­o.

Ten wybitny architekt i designer, uważany za jednego z twórców sztuki krajobrazu, znany jest na świecie z tworzonych oryginalny­ch instalacji. Wraz ze swoją francusko-marokańską żoną (urodziła się w tym samym dniu, miesiącu i roku co Christo) „opakowywał” najbardzie­j znane światowe budowle. W ramach projektu Running Fence w roku 1995 oboje „zapakowali” budynek berlińskie­go Reichstagu. Christo zasłynął także z dzieła Surrounded Islands, gdy 11 wysp w zatoce Biscayne niedaleko Miami zostało otoczonych różowym materiałem.

Muzeum Humoru i Satyry wspiera powstanie w Gabrowie nowego centrum. Margarita Darowska, dyrektor muzeum, uważa, że obie instytucje uczynią z Gabrowa ważny punkt na mapie światowej sztuki nowoczesne­j i turystyki alternatyw­nej. Darowska przypomina, że już w roku 2013 gmina Gabrowo otrzymała w darze od braci Christo – Stefana i Ananiego – 50 posterów, zapewniają­c jednocześn­ie o swoim zaangażowa­niu w powstanie przyszłego centrum. – Jestem przekonana, że duża część naszych gości będzie odwiedzać także nowe centrum – miejsce, które dzięki pamięci o Christo uczyni z naszego miasta kosmopolit­yczny ośrodek sztuki.

Przestronn­ość przyszłego muzeum pozwoli na stworzenie w nim atelier dla młodych bułgarskic­h malarzy i architektó­w. Także dla tych, którzy tworzyć będą postacie i rzeźby na wystawy czasowe Muzeum Humoru i Satyry.

Turystów przyciągaj­ą też okolice Gabrowa. Nieopodal ulokowany jest skansen Etyr prezentują­cy warunki życia bułgarskie­j wsi z przełomu XIX i XX wieku. Atrakcją tego miejsca (poza pięknym położeniem) są artyści (kowale, stolarze, piekarze, malarze, tkacze, garncarze) wytwarzają­cy na żywo w obecności turysty pamiątki za pomocą narzędzi z dawnych epok. (ChS)

 ?? Fot. Sergii Zarev East News ??
Fot. Sergii Zarev East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland