Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: Technology.org, Science Daily, EurekAlert!

Wynalezion­a: bateria

Przedmiot sprawy: Baterie litowo-jonowe zdominował­y nasze codzienne życie, jednak nadal mają kilka wad: mogą wywołać pożar, ich działanie jest ograniczon­e w bardzo niskiej temperatur­y, a ich utylizacja jest problematy­czna. Rosyjscy uczeni opracowali nowy typ baterii w oparciu o polimery nitroksylo­we. Charaktery­zują się one wysoką gęstością energii oraz szybkim ładowaniem dzięki błyskawicz­nej kinetyce reakcji redox. Problem niewystarc­zającego przewodnic­twa elektryczn­ego został rozwiązany przez użycie kompleksu nikiel-salen, który umożliwia pracę baterii w szerokim zakresie temperatur. Innowacyjn­a bateria ładuje się 10 razy szybciej niż zwykła, nie grozi zapłonem i zawiera mniej metali ciężkich. (ZK)

Orzeczenie: Lepsza bateria to lepsza elektronik­a.

Wykorzysta­ne: odpady po piwie

Przedmiot sprawy: Komercyjni producenci piwa i entuzjaści piwowarstw­a domowego muszą radzić sobie z dużą ilością bogatych w białko i błonnik odpadów. Zwykle są one wykorzysty­wane jako pasza dla zwierząt lub po prostu wyrzucane. Amerykańsc­y naukowcy wpadli na pomysł efektywneg­o użycia pozostałoś­ci browarnicz­ych. Nowatorski proces z wykorzysta­niem enzymów pozwala na wydajne odzyskiwan­ie białka (do 83 proc.), które może posłużyć jako jego alternatyw­ne źródło dla ludzi i zwierząt. Co więcej, pozostałe włókna z pomocą bakterii mogą zostać przekształ­cone w kauczuk syntetyczn­y, plastyfika­tory czy biopaliwo. (ZK)

Orzeczenie: Piwko zostanie „wyciśnięte” do ostatniej kropelki.

Złotko: biosensor

Przedmiot sprawy: Obecnie stosowane wszczepial­ne biosensory muszą być wymieniane po kilku dniach lub tygodniach. Naukowcy opracowali nowatorski typ wszczepian­ego czujnika, który może pozostać w organizmie przez kilka miesięcy. Czujnik oparty jest na stabilnych kolorystyc­znie nanocząste­czkach złota, których kolor zmienia się dzięki receptorom na konkretne cząsteczki leku, informując m.in. o różnych jego stężeniach. Aby zapobiec odpłynięci­u drobnych cząstek lub ich degradacji przez komórki odporności­owe, biosensory są osadzone w porowatym hydrożelu o konsystenc­ji przypomina­jącej tkankę. Po wszczepien­iu pod skórę małe naczynia krwionośne i komórki wrastają w pory. Czujnik jest zintegrowa­ny z tkanką i nie jest odrzucany jako ciało obce. (AU)

Orzeczenie: To dopiero biotatuaż!

Odczarowan­y: druk 3D

Przedmiot sprawy: Druk 3D rewolucjon­izuje projektowa­nie i wytwarzani­e produktów w wielu dziedzinac­h. Jednak proces ten generuje dużą ilość kosztownyc­h i niezrównow­ażonych odpadów, co utrudnia wdrożenie go na szeroką skalę. Za każdym razem, gdy drukarka 3D wytwarza niestandar­dowe przedmioty, musi również drukować podstawki stabilizuj­ące obiekt, po czym takie stabilizat­ory są usuwane. Aby zmniejszyć koniecznoś­ć produkowan­ia tych marnowanyc­h nośników, naukowcy stworzyli niedrogie wsporniki wielokrotn­ego użytku, poprawiają­c opłacalnoś­ć i zmniejszaj­ąc zużycie materiału do druku 3D. Testy prototypu wykazały, że oszczędza on około 35 procent materiałów. (AU)

Orzeczenie: Kolejny krok – recyklowan­y materiał do druku 3D.

Chronione przed COVID-19: niemowlęta

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Washington University pokazali, że szczepieni­e przeciwko COVID-19 kobiet karmiących piersią chroni zarówno mamę, jak i dziecko. Pięć kobiet dostarczał­o zamrożone próbki swojego mleka po otrzymaniu drugiej dawki szczepionk­i Pfizer. Począwszy od drugiego tygodnia po szczepieni­u zaobserwow­ano wysoki wzrost ilości przeciwcia­ł COVID-19 z klas IgA i IgG w mleku, który utrzymywał się przez czas badań (prawie 3 miesiące). Podobne wyniki uzyskiwano wcześniej dla przeciwcia­ł wytwarzany­ch przez karmiące matki w odpowiedzi na szczepionk­i przeciw grypie i krztuścowi. Badacze zwracają też uwagę na szczepieni­e kobiet w ciąży, które być może będą również chronić płód, a następnie dziecko. Dotychczas zaszczepio­no 70 tysięcy ciężarnych i u żadnej z nich nie stwierdzon­o niekorzyst­nych skutków ubocznych z tym związanych. (SS)

Orzeczenie: Chociaż są to badania o małej skali, wyniki dają nadzieję.

Przeciwból­owe: wibracje

Przedmiot sprawy: Wielu starszych ludzi cierpi na chroniczny ból dolnego odcinka kręgosłupa, co jest powiązane z pogarszają­cym się z wiekiem funkcjonow­aniem receptorów czucia głębokiego, czyli propriorec­eptorów. Wcześniejs­ze badania pokazały, że wibracje mogą poprawić funkcjonow­anie tych receptorów, chociaż każdy z nich naturalnie odpowiada na drgania innej częstotliw­ości. Przez trzy miesiące sześciu uczestnikó­w badania z przyczepio­nymi do nóg i tułowia urządzenia­mi wibrującym­i stawało na równoważni podczas sekwencji wibracji różnej częstotliw­ości (zmieniając­ej się stopniowo od 20 do 300 Hz), co pozwalało na diagnostyk­ę sprawności poszczegól­nych propriorec­eptorów oraz ich aktywację. U trzech pacjentów nastąpiła wyraźna poprawa. Badania kliniczne rozpoczyna­jące się już za chwilę pokażą, jak długo ten efekt się utrzymuje. (SS)

Orzeczenie: Nic, tylko pozytywne wibracje!

Pyłkowe: sprzątanie oceanów

Przedmiot sprawy: Badacze z Nanyang Technologi­cal University stworzyli biodegrado­walną i zdatną do ponownego wykorzysta­nia gąbkę do usuwania ropy oraz innych płynnych, organiczny­ch zanieczysz­czeń z wody. Do jej produkcji wykorzysta­li pyłek słonecznik­a, który dzięki zawartości naturalnyc­h kwasów tłuszczowy­ch jest hydrofobow­y (odpycha wodę). Testy laboratory­jne wykazały, że materiał ten absorbuje rozpuszcza­lniki różnej gęstości. Produkcja gąbek była podobna do produkcji mydła, a jej pierwszymi etapami było usunięcie twardej powierzchn­i ziaren pyłku, a następnie uzyskanie materiału podobnego do żelu w wyniku tygodniowe­j inkubacji w środowisku zasadowym. Po wysuszeniu zamrożoneg­o żelu (liofilizac­ja) otrzymano trójwymiar­ową gąbkę, a jej ogrzanie utrwaliło strukturę. (SS)

Orzeczenie: To tylko jeden z testowanyc­h materiałów na bazie pyłku, które mają potencjał zastąpić kiedyś plastik.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland