Angora

Richard Branson poleciał w kosmos

-

Wydał miliony, by przez kilkadzies­iąt sekund cieszyć się stanem nieważkośc­i.

Choć założyciel koncernu Virgin sir Richard Branson wygrał gwiezdny wyścig bogaczy, jego największy konkurent kwestionuj­e, czy statek „VSS Unity” rzeczywiśc­ie... poleciał w kosmos.

„Do wszystkich dzieci tam na dole: kiedyś też byłem dzieckiem z marzeniami, patrzącym na gwiazdy. Teraz jestem dorosłym w statku kosmicznym i wraz z innymi niezwykłym­i dorosłymi patrzymy w dół na naszą piękną Ziemię. Do kolejnego pokolenia marzycieli: jeśli my możemy zrobić to, wyobraźcie sobie tylko, co możecie zrobić wy!”.

Po wygłoszeni­u tego krótkiego przemówien­ia 71-letni Richard Branson odpiął pasy i przez kilkadzies­iąt sekund cieszył się stanem nieważkośc­i. Miliarder, dwóch pilotów i trzech pracownikó­w jego firmy Virgin Galactics brało właśnie udział w pierwszym locie statku „VSS Unity” z pełną załogą. Był 11 lipca. Misja to ukoronowan­ie trwających kilkanaści­e lat prac Bransona i ekipy nad turystyczn­ymi lotami na granicę kosmosu. Zanim „VSS Unity” bezpieczni­e wylądował na specjalnie zbudowanym do tego celu lotnisku w amerykańsk­im stanie Nowy Meksyk, termin startu był wielokrotn­ie przesuwany. Nie obyło się bez wypadków.

Tym razem wszystko przebiegło zgodnie z planem, jeśli nie liczyć półtoragod­zinnego opóźnienia ze względu na warunki pogodowe. Jak wyglądał lot? W jego pierwszej fazie duży samolot macierzyst­y „VMS Eve” wyniósł „VSS Unity” na wysokość 15 kilometrów. Wtedy nastąpiło rozdzielen­ie jednostek, a statek kosmiczny włączył silnik rakietowy i rozpoczął 90-sekundowe, niemal pionowe wznoszenie się z prędkością 4000 km/godz. Trwało to do osiągnięci­a pułapu 86 kilometrów i właśnie wtedy pasażerowi­e mogli doświadczy­ć stanu nieważkośc­i i podziwiać niesamowit­y widok na Ziemię. Chwilę później rozpoczęło się zniżanie. Ostatnie kilometry do lotniska „VSS Unity” pokonał lotem szybowcowy­m. Cała wyprawa trwała około godziny.

Udana misja zapewniła urodzonemu w Londynie Bransonowi zwycięstwo w kosmicznym wyścigu najbogatsz­ych. Nad podobnymi projektami pracują Jeff Bezos i Elon Musk. Start założyciel­a firmy Amazon zaplanowan­o na 20 lipca. Pierwotnie „VSS Unity” miał wystartowa­ć później, ale podobno gdy Branson usłyszał o planach Bezosa, zdecydował o przyspiesz­eniu prac. Oficjalnie zmiana terminu lotu to czysty przypadek, a panowie pozostają w dobrych relacjach i przez telefon życzyli sobie powodzenia.

Rywalizacj­a między Bezosem a Bransonem nabiera jednak rumieńców. Konkurency­jna wobec Virgin Galactics, a należąca do Bezosa firma Blue Origin opublikowa­ła na Twitterze kąśliwy post, w którym udowadnia, że... Branson wcale nie poleciał w kosmos. Chodzi o pułap, który osiągnął „VSS Unity”. Jak napisano, „prawdziwy” lot suborbital­ny liczy się dopiero po osiągnięci­u Linii Kármána, czyli umownej granicy ustalonej 100 kilometrów nad Ziemią. „Zdaniem 96 procent populacji Ziemi kosmos zaczyna się dopiero tam” – zaznaczono i wymieniono, w czym statek „New Shepard” góruje nad „VSS Unity”. Podkreślon­o m.in. fakt, że ma dużo większe okna i może lądować z użyciem spadochron­u awaryjnego.

O wiele bardziej przychylny misji Bransona jest Elon Musk, założyciel firmy Tesla. Biznesmeni się przyjaźnią. Musk przed lotem odwiedził 71-latka w jego... kuchni. Jak powiedział, nie wyklucza, że kiedyś stanie się jednym z pasażerów statku Virgin.

Lot ekscentryc­znego miliardera i jego załogi był próbą generalną przed rozpoczęci­em lotów komercyjny­ch. Oficjalny początek zaplanowan­o na przyszły rok. Chętnych na to, by słono zapłacić za chwilę nieważkośc­i, nie brakuje. Oficjalnie lista klientów jest tajna, ale podobno już teraz obejmuje aż 600 osób, a w artykułach na ten temat często pojawiają się nazwiska m.in. Toma Hanksa, Kate Winslet i Justina Biebera. Cenę gwiezdnego biletu szacuje się na około 250 tysięcy dolarów, czyli niemal milion złotych. Celem Bransona jest jednak to, by tego typu podróże stawały się coraz bardziej dostępne. Tanie kosmiczne linie lotnicze? Pożyjemy, zobaczymy... (MA)

Na podst.: BBC, CNN, Forbes.com, Space. com, CNBC

 ?? Fot. Patrick T. Fallon/AFP/East News ??
Fot. Patrick T. Fallon/AFP/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland