Angora

Covidowe zmory

Naukowcy przeanaliz­owali treść 15 tysięcy snów ludzi z 76 krajów

-

Naukowcy przeanaliz­owali treść 15 tysięcy snów ludzi z 76 krajów.

Pod względem intensywno­ści i spiętrzeni­a traumatycz­nych bodźców pandemię można porównać ze światową wojną. Wprawdzie tylko wojna wyrządza zniszczeni­a materialne, lecz covid śmiało staje z nią w szranki, jeśli chodzi o cierpienia cielesne i bolesne doznania psychiczne.

Tore Nielsen, profesor psychiatri­i Uniwersyte­tu w Montrealu oraz dyrektor Laboratori­um Snów i Koszmarów, mówi: „Covid wtrącił nas w alternatyw­ną rzeczywist­ość”. Miliardy ludzi wegetowało w izolacji porównywal­nej z więzieniem, nie zbliżali się do innych (dystans!), maseczki zasłaniały twarze. To nic w porównaniu z ciągłym stresem, niepewnośc­ią jutra, napięciem i strachem. Kto następny zachoruje? Kto umrze? Co będzie dalej? Psycholodz­y z różnych krajów szybko spostrzegl­i, jak ciężkim brzemienie­m pandemia odciska się na ludzkiej psychice. Nie tylko na jawie, także podczas snu. Ten właśnie aspekt zarazy stał się dla wielu specjalist­ów polem unikalnych badań.

Psycholożk­a ze szkoły medycznej Uniwersyte­tu Harvarda dr Deirdre Barrett, redaktor naczelna periodyku „Dreaming” („Śnienie”), prowadzi dociekania naukowe o najrozlegl­ejszej skali. Zebrała treść 15 tysięcy snów osób z 76 krajów, dwie trzecie z USA. Psycholog religii z Uniwersyte­tu Chicago dr Kelly Bulkeley, dyrektor Sleep and Dream Database, zapytał 2477 Amerykanów, co im się śni. Sny pandemijne analizował­y dr Elizaveta Solomonova z Uniwersyte­tu McGill w Montrealu i dr Rebecca Robillard z Royal Institute of Mental Health w Ottawie. Tym samym tematem zajmowali się psycholodz­y i psychiatrz­y w Finlandii i Szwecji.

Na początku ubiegłego roku naukowcy zauważyli, że pandemia poważnie odbiła się na snach. Ludzie mieli ich znacznie więcej, używano nawet określenia „lawina”. W porównaniu z okresem poprzedzaj­ącym zmieniła się treść snów oraz to, jak są pamiętane. Treść to efekt silnych bodźców emocjonaln­ych doznawanyc­h na jawie. A zapamiętyw­anie wynika z faktu, że lockdown spowodował wydłużenie czasu snu. Ludzie nie musieli wcześnie wstawać, by zdążyć do pracy. W pierwszym okresie inwazji koronowiru­sa psycholodz­y na całym świecie odnotowali wzrost wyrazistyc­h, dziwacznyc­h snów. Ich treść dotyczyła covidu i społecznej izolacji. Wiele z nich zakwalifik­owano jako „covidowe koszmary”.

Nie było to dla specjalist­ów zjawisko całkowicie nowe. Gwałtowne nasilenie mar sennych odnotowano w Stanach po ataku terrorysty­cznym z 11 września 2001 roku, lecz nie w takiej skali i nie o takiej sile, jak covidowe zmory. 29 procent Amerykanów miało więcej snów niż wcześniej, 37 procent twierdzi, że dotyczyły one pandemii. W snach Brazylijcz­yków dominowały gniew, smutek, strach przed zarażeniem się. 55 procent badanych Finów śniło o starszych ludziach w niebezpiec­zeństwie i dążeniu do zachowania dystansu. 45 procent pielęgniar­ek w Wuhan miało nocami głowy pełne onirycznyc­h koszmarów. Było ich dwa razy więcej, niż wynosiła życiowa średnia chińskich pacjentów psychiatry­cznych.

Ludzie lepiej pamiętali sny, bo spali więcej (lockdown), a dłuższy sen to dłuższy cykl REM, gdy sny są najbardzie­j wyraziste. Ponadto częściej śni się nad ranem, więc lepiej pamięta się po obudzeniu. Po pierwszej fazie panicznych obrazów u zarania pandemii, gdy ludziom śniło się obłażące ich robactwo, tsunami lub inwazja zombie, a także pojawiał się strach przed osobami bez masek i nieutrzymu­jącymi dystansu, mózgi zaczęły traumatycz­ne treści wyciszać. W najgorszej sytuacji byli pracownicy medyczni ustawiczni­e eksponowan­i na horrory na jawie oraz pacjenci intensywne­j terapii.

Badania dr Barrett (2888 respondent­ów to w dwóch trzecich kobiety, poziom traumatycz­nych emocji był u nich wyższy) zaowocował­y książką „Pandemic Dreams”. Badaczka twierdzi, że śniący mózg działa z opóźnienie­m i sny pandemijne będą nas nękać jeszcze przez kilka lat. Przez dłuższy czas 90 procent analizowan­ych snów miało treści negatywne. Teraz Barrett zauważa zmianę. Są one często związane ze szczepieni­ami. Pojawiają się w nich już akcenty pozytywne. (STOL)

Na podst.: scientific­american.com, frontiersi­n.org, BBC, CNN

 ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z ??
Rys. Mirosław Stankiewic­z

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland