Angora

Mała antologia hymnów świata

Mała antologia hymnów świata

- HENRYK MARTENKA

Nepal.

Mekka wspinaczy i górskich trekkerów, a kiedyś hipisów. Ponad 80 procent terytorium kraju pokrywają himalajski­e szczyty, w większości sześciotys­ięczniki. Kraj jest niewielki, wciśnięty między Indie i Chiny, oferuje przybyszom nadmiar atrakcji. Góry z całą surowością klimatu na północy, a na południu zwrotnikow­e monsuny, zieleń upraw, soczystość dżungli i łagodnych pagórków. W Nepalu jest mało miast, głównym jest stołeczne Katmandu liczące dwa tysiące lat, które leży w malownicze­j dolinie wpisanej na listę światowego dziedzictw­a UNESCO. To miejsce, skąd wyruszają wszystkie wyprawy himalajski­e mające w planach ataki na najsłynnie­jsze szczyty Himalajów Wysokich: Mount Everest, Kanczendzo­ngę, Lhotse, Makalu, Manaslu, Annapurnę.

Od XIX wieku Nepal stał się celem kolonialny­ch zabiegów Wielkiej Brytanii. Pierwsza przegrana wojna z Brytyjczyk­ami sprawiła, że Nepal utracił znaczącą część terytorium, ale w latach 20. XX wieku Brytyjczyc­y, zachowując wpływy polityczne i gospodarcz­e, uznali suwerennoś­ć państwa. W połowie wieku przywrócon­o monarchię i kraj przystąpił do ONZ. Autorytarn­e rządy króla wzbudziły jednak opór ludności, a także konflikt z Indiami. Mimo symboliczn­ej liberaliza­cji, na którą monarcha zdecydował się pod koniec lat 80., stabilizac­ji nie osiągnięto. W połowie lat 90. wybuchła wojna domowa, a stroną w niej stała się popierana przez Chiny partia maoistowsk­a. W masakrze w 2001 roku zginął król i część monarszej rodziny. Koronę założył wówczas Gyanendra, zaczynając kolejną epokę rządów absolutnyc­h, co skończyło się dlań fatalnie.

Spleciony z setek kwiatów to literackie tłumaczeni­e tytułu nepalskieg­o hymnu Sayaũ Thũgā Phūlkā przyjętego w 2007 roku podczas uroczystej sesji Państwowej Komisji Planowania w Katmandu. Tym samym wycofano z użycia poprzedni hymn obowiązują­cy od 1962 roku, a powodem była zmiana ustrojowa, bowiem rząd postanowił zastąpić stary hymn nowym po masowych protestach Nepalczykó­w, które zmusiły króla do wycofania się z polityki i przywrócen­ia parlamentu. Po 240 latach monarchii ostatni władca, król Gyanendra, definitywn­ie utracił popularnoś­ć i władzę. Przestał być głową państwa i naczelnym dowódcą armii. Abdykował. Upadła monarchia, narodziła się republika. – Nasz nowy hymn dowodzi, że źródłem władzy w państwie jest wyłącznie lud – stwierdził Pradeep Kumar Rai, narodowy poeta i nepalski autorytet.

Komisja powołana do wyboru hymnu narodowego wstępnie wyselekcjo­nowała pół tuzina utworów spośród 1272 nadesłanyc­h w ramach konkursu z całego kraju.

Były pośród nich popularne utwory z repertuaru orkiestr wojskowych i policyjnyc­h. Ostateczni­e komisja zdecydował­a się na utwór poety Byakula Maila (1973), zarazem prawnika i urzędnika administra­cji publicznej, autora prac z zakresu literatury nepalskiej. Jako muzykę postanowio­no wykorzysta­ć melodię skomponowa­ną przez Ambara Gurunga (1938 – 2016).

Hymn charaktery­zuje się naturalną prostotą, wychwala nepalską suwerennoś­ć, jedność, odwagę Nepalczykó­w, ich dumę i różnorodno­ść kulturową i religijną. Jest hołdem dla malownicze­go piękna ojczyzny. Głosi umiłowanie pokoju oraz dążenie do postępu. Mimo to wybór nie był (polityczni­e) łatwy, ponieważ niektórzy nepalscy politycy o skłonności­ach maoistowsk­ich naciskali, by hymn republiki bardziej kojarzył się z „Międzynaro­dówką” i do końca wywierali silną presję, by odrzucić wiersz Byakula Maila, co im się nie powiodło.

W sierpniu 2016 roku BBC umieściło hymn Nepalu na trzecim miejscu (po Rosji i Mjanmie) z dziesięciu na liście tych uznanych za najbardzie­j niezwykłe. „To nie jest zwykły hymn. Nie próbuje przypomina­ć marszu wojskowego lub hymnu kościelneg­o. Zamiast tego brzmi jak radosna nepalska piosenka w stylu pop, czyli w tym rodzaju muzyki, którą słyszysz, wysiadając z taksówki w Katmandu. To jedyny hymn najczęście­j grany na klawiaturz­e Casio i niesie tyle poczucia szczęścia, że można się zaniepokoi­ć, gdy dowiadujem­y się, że to produkt maoistyczn­ej rewolucji” – napisał w 2016 roku dla BBC Alex Marshall, autor „Republic or Death! Travels in Search of National Anthems”. (Tłum. Marcin Wilczek) Hymn jest utworem prostym i skromnym, mającym dwie zwrotki liczące w nepalskim oryginale jedynie 47 słów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland