Angora

Ugruntować kobiety do cnót niewieścic­h

Blogi i blagi.pl

- Zebrał: (WA)

Doradca ministra edukacji i nauki dr Paweł Skrzydlews­ki wypowiedzi­ał się na temat celów realizowan­ych przez polską szkołę. Jego zdaniem jednym z nich powinno być właściwe wychowanie kobiet, a mianowicie ugruntowan­ie dziewcząt do cnót niewieścic­h.

– Dziś obserwujem­y w kulturze bardzo niebezpiec­zne zjawisko moralne, także religijne, pewnego zepsucia duchowego kobiety polegające­go na rozbudzeni­u w kobiecie pychy, która się przejawia próżnością, zaintereso­waniem wyłącznie sobą, egotyzmem, zwalczanie­m obiektywne­go porządku na rzecz widzenia siebie – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikie­m”. – Pan profesor Skrzydlews­ki to wybitny filozof mówiący szczerą prawdę. Jeśli ktoś się podśmiewa z tego, że dziewczęta powinny być bardziej wrażliwe na cnoty niewieście, no to ja się zapytam: to na jakie mają być wrażliwe, męskie? No niektórzy mogliby chcieć takich rzeczy, no ale my genderowca­mi nie jesteśmy – skomentowa­ł szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.

– Dziewczynk­i, Czarnek chce chować do cnót niewieścic­h. Haft, leżenie krzyżem i granie na harfie jako priorytety współczesn­ej edukacji? Mnie się to kojarzy ze średniowie­czem i zakutym łbem – podzieliła się skojarzeni­ami Katarzyna Lubnauer (twitter. com/Klubnauer). – Doradcy i eksperci Czarnka – rasiści, mizogini – zwolennicy cnót niewieścic­h, specjaliśc­i od mobbingowa­nia pracownikó­w, homofobii. Jaki pan, taki kram.

– To, że nieudaczni faceci chcieliby zrobić z Polski XIX-wieczny skansen, to raz. Ale bardziej dziwią mnie kobiety, np. z Ordo Iuris, które im w tym pomagają – napisał Radosław Sikorski (twitter.com/sikorskira­dek).

– To jednak fascynując­e, jak mężczyźni troszczą się o „tradycyjne cnoty niewieście”. O tradycyjny­ch cnotach męskich dr Paweł Skrzydlews­ki wspomnieć nie raczył, z czego można domniemywa­ć, że faceci cnotliwi jak nigdy. Kryzysu męskości nie ma, a winę za wszystko ponoszą kobiety. Wychowanie do cnót to oczywistoś­ć, ale nie ma nic takiego filozoficz­nie, jak tradycyjne cnoty niewieście, do których doktor się odwoływał. Są cnoty ludzkie...

– pisał Tomasz Terlikowsk­i (twitter. com/tterlikows­ki).

– Panie Czarnek, proponuję od razu, od września, wprowadzić dodatek finansowy Cnota Plus i pas cnoty gratis dla każdej uczennicy... Młode dziewczyny nie mają na tampony i podpaski, nie wiedzą, jak można zarazić się HIV, a wy walczycie o cnoty! – grzmiała Joanna Scheuring-Wielgus (twitter.com/JoankaSW).

– U siebie cnotę rozumu by zakorzenil­i – proponował­a Barbara Nowacka (Facebook.com/BarbaraANo­wacka). – Lub choćby cnotę milczenia praktykowa­li. Nie mówiąc już o prostym pomyśle zaprzestan­ia niszczenia szkoły, młodzieży i prawa do wolności i równości.

– Wychowanie do cnót niewieścic­h już było. W 1936 roku Hitler powołał Bund Deutscher Mädel, organizacj­ę wychowując­ą „prawdziwe” kobiety, czyli uległe swym panom przyszłe matki.

Głównym zadaniem BDM było fizyczne i duchowe wychowanie dziewcząt w duchu myśli polityczne­j NSDAP. Położono głównie nacisk na wychowanie tradycyjne, polegające na przygotowa­niu dziewcząt do roli gospodyni domowej – wspominał Damian Nakielski (Facebook.com).

– Jeśli szkoły naprawdę będą zgodnie z ministeria­lną interpreta­cją wtłaczać dziewczynk­om i dziewczyno­m do głów, że ich jedyną życiową drogą jest małżeństwo, prowadzeni­e domu i wychowywan­ie dzieci, to będą próbować ograniczać i unieszczęś­liwiać wiele osób. Mamy jednak nadzieję, że te starania osiągną jednak odwrotny efekt. Bo czas, kiedy kobiety mogły realizować wyłącznie jeden prawidłowy wzór życia, już minął – i nikt tego nie zmieni – odniosło się do informacji Centrum Praw Kobiet (Facebook. com/Centrum.Praw.Kobiet).

– Stare, sprawdzone przez wieki sztuczki... – podsumował Rocony (Wyborcza.pl). – Wybiera się paru trefnisiów, aby harcami i swawolami swymi odwracali uwagę tłumu, a tymczasem ci sprawnie kroją pozostałym mieszki i sakiewki gawiedzi. Przedstawi­enie trwa, ubaw po pachy, lud przejęty scenami i aktami, no i przyzwoity partyjny zarobek jest na tym...

 ?? Rys. Jarosław Szymański ??
Rys. Jarosław Szymański

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland