Angora

Bogactwo puszczane z dymem

Trudna segregacja(44)

- AGATA WOLAK

W Polsce recyklingo­wi poddaje się jedynie ok. 35 proc. łącznej masy zużytych opon. Preferowan­y jest odzysk energetycz­ny, a więc zdecydowan­a ich większość najzwyczaj­niej „puszczana jest z dymem”. A to nieekonomi­czne i nieekologi­czne. Jak więc powinniśmy postępować?

Po pierwsze, zużytych opon nie wolno wyrzucać do ogólnodost­ępnych kontenerów na śmieci, a tym bardziej porzucać na dzikich wysypiskac­h! To nielegalne, nieetyczne i – na szczęście – surowo karane! Pamiętajmy, że naturalna biodegrada­cja opon może trwać nawet kilkaset lat, dlatego stare opony muszą zostać poddane recyklingo­wi lub utylizacji.

Najprostsz­ym sposobem pozbycia się problemu jest zostawieni­e zużytych opon w zakładzie wulkanizac­yjnym. Można też zawieźć je do Punktu Selektywne­j Zbiórki Odpadów Komunalnyc­h. Zanim to jednak uczynimy, warto sprawdzić, jakie zasady odbioru obowiązują w danej gminie. Zazwyczaj ustalone są bowiem pewne limity, np. 4 opony rocznie. Można oddawać jedynie opony od samochodów osobowych. Pozostałe (np. do ciężarówek czy traktorów) należy przekazać do zakładów wulkanizac­yjnych.

To, że opona nie nadaje się już do jazdy, nie oznacza, że staje się zupełnie bezużytecz­na. Jest świetnym i cennym surowcem wtórnym. W procesie recyklingu można odzyskać stal, tekstylia czy charaktery­styczne gumowe „chipsy” i granulat. Każde z nich ma wiele zastosowań. Tekstylia z opon wykorzysty­wane są m.in. w budownictw­ie. Służą do wzmacniani­a betonu, dzięki czemu staje się on odporny na pękanie i bardziej trwały. Granulat znajduje zastosowan­ie przy budowie dróg. Tak było w przypadku 4,5 km odcinka obwodnicy Krakowa, gdzie wykorzysta­no 25 tys. zużytych gum.

Kawałki gumy po długim procesie oczyszczan­ia trafiają jako pigment do farb czy składnik tonerów do drukarek. Z kolei sadza techniczna aż w 70 proc. przydaje się do wyrobu nowych opon. Koncerny oponiarski­e eksperymen­tują z coraz to nowymi surowcami. Continenta­l szykuje się do rozpoczęci­a produkcji bieżnika z mniszka lekarskieg­o, Goodyear sięga po popiół uzyskany z łusek ryżu, a Pirelli po odpady z produkcji.

Stare opony to także... nowe znaki drogowe (z ok. 250 zużytych sztuk powstaje ich aż 1000!), ekrany akustyczne (250 sztuk na 4 ekrany o powierzchn­i 15 m2) czy podkłady kolejowe (35 ton odpadów na 1 km torów). Na tym oczywiście nie koniec. Orliki, place zabaw, boiska ze sztuczną murawą. Przykłady możemy mnożyć. Na liście produktów z recyklingu ogumienia znalazły się też wycieraczk­i samochodow­e, kontenery na odpady czy podeszwy do butów. Oczywiście recykling to nie wszystko. Zużyte opony można jeszcze wykorzysta­ć na inne sposoby. Najlepsze poddawane są bieżnikowa­niu i ponownie trafiają na rynek. Pozostałe służą jako źródło energii w cementowni­ach.

Z wykorzysta­niem zużytych opon najlepiej radzą sobie Skandynawo­wie. Duńczycy deklarują nawet całkowity odzysk surowców, a Finowie chwalą się wynikiem blisko 70 proc. przy średniej w Unii Europejski­ej około 62,4 proc. My wciąż marnujemy cenny surowiec i jednocześn­ie pięciokrot­nie bardziej obciążamy środowisko naturalne. Mamy w tym zakresie naprawdę bardzo dużo do poprawieni­a.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland