Angora

Prawnik radzi

-

Remont domu z terenu sąsiada

Mój ponad 100-letni domek po rodzicach stoi w granicy. Od strony sąsiada był przylepion­y do ściany mały kurnik – po długotrwał­ych interwencj­ach sąsiad go zlikwidowa­ł, gdyż powodował w moim budynku wilgoć. Sąsiad w dalszym ciągu opiera o mur różne przedmioty – złom, stare okna i inne rupiecie. Słyszałam, że nie można nic stawiać w odległości 3 metrów od muru. Czy gdybym chciała otynkować lub ocieplić ścianę mojego domu posadowion­ą w granicy naszych działek, to sąsiad musi mnie wpuścić na jego teren?

– Maria Nowak z Bojkowa Tak – może to zrobić dobrowolni­e albo zostać do tego zmuszony decyzją administra­cyjną. Na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 1333 z późn. zm.), „jeżeli do wykonania prac przygotowa­wczych lub robót budowlanyc­h jest niezbędne wejście do sąsiednieg­o budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomo­ści, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęci­em robót uzyskać zgodę właściciel­a sąsiedniej nieruchomo­ści, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywa­ny sposób, zakres i terminy korzystani­a z tych obiektów, a także ewentualną rekompensa­tę z tego tytułu”.

Jeżeli między Panią a sąsiadem nie dojdzie do porozumien­ia w opisanej sprawie, będzie Pani mogła wystąpić do starosty o wydanie decyzji nakazujące­j sąsiadowi czasowe udostępnie­nie części nieruchomo­ści. Zgodnie z treścią art. 47 ust. 2 ustawy Prawo budowlane, „w razie nieuzgodni­enia warunków, o których mowa w ust. 1, organ administra­cji architekto­niczno-budowlanej – na wniosek inwestora – w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędnoś­ci wejścia do sąsiednieg­o budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomo­ści. W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora organ administra­cji architekto­niczno-budowlanej określa jednocześn­ie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystani­a z sąsiednieg­o budynku, lokalu lub nieruchomo­ści”.

Wniosek o wydanie decyzji o niezbędnoś­ci wejścia do sąsiednieg­o budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomo­ści składa się w: 1) postaci papierowej albo 2) formie dokumentu elektronic­znego za pośrednict­wem adresu elektronic­znego, o którym mowa w ust. 2c. Inwestor po zakończeni­u robót, o których mowa w art. 47 ust. 1, jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku korzystani­a z sąsiedniej nieruchomo­ści, budynku lub lokalu – na zasadach określonyc­h w Kodeksie cywilnym (art. 47 ust. 3 Pr. bud.).

 ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z ??
Rys. Mirosław Stankiewic­z

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland