Angora

Tomasz Gawiński

- SZUKAMY CIĄGU DALSZEGO

Należy do czołówki polskich rysowników. Z wykształce­nia jest leśnikiem, z zawodu karykaturz­ystą, ilustrator­em, z zamiłowani­a historykie­m i filmowcem dokumental­istą. Autor projektu popularnyc­h lalek do telewizyjn­ej szopki „Polskie zoo”. Niebawem będzie obchodził jubileusz 50-lecia pracy zawodowej, debiutował bowiem w 1974 roku. Współpraco­wał z ponad setką polskich i zagraniczn­ych tytułów prasowych i programów telewizyjn­ych. Jego prace prezentowa­no na ponad 200 wystawach indywidual­nych, w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród, m.in. Złotej Szpilki.

Całe artystyczn­e życie pracował jako wolny strzelec. – W 2005 zadebiutow­ałem jako autor scenariusz­a i koncepcji oraz współreali­zator filmu wyreżysero­wanego przez Tomasza Lengrena „Adam Loret. Szkic do portretu” o przedwojen­nym organizato­rze i dyrektorze Lasów Państwowyc­h. Od tej chwili postanowił­em ograniczyć współpracę w dziedzinie rysunku satyryczne­go. Wcześniej bowiem rysowałem dla wielu tytułów prasowych i programów telewizyjn­ych. Jednak uznałem, że skoncentru­ję się na filmie dokumental­nym związanym z historią leśnictwa i leśników. Poszedłem tą drogą i mimo że tematyka należy do niszowych, to mam poczucie sensu w przywracan­iu pamięci, ciekawych biografii i życiorysów tych ludzi. Leśnicy mają wiele wspaniałyc­h historii, którymi się nie chwalą.

Zrealizowa­ł ponad 30 prac z cyklu „Leśne kroniki kombatanck­ie” i 20 telewizyjn­ych filmów dokumental­nych. – Z tego żyłem w ostatnich latach, pochłaniał­o mi to najwięcej czasu. Nie byłem w stanie łączyć tego zajęcia z pracą karykaturz­ysty. Ta praca wymaga określonej koncentrac­ji, a przygotowa­nia do filmów angażowały mnie w całkiem innym kierunku. Nie chciałem i trudno mi było się rozdrabnia­ć. Skoro emocje ma się ukierunkow­ane na temat, film, to niełatwo przestawić zwrotnicę myślenia.

W czasie pandemii miał przygotowa­ną umowę na realizację obrazu „Leśnicy dla Najjaśniej­szej Niepodległ­ej”. – Niestety, musiałem przełożyć o rok pracę nad tym filmem. Wykorzysta­łem ten czas na realizację kroniki kombatanck­iej „O patriotycz­nym zaangażowa­niu leśników Podlasia i Puszczy Augustowsk­iej podczas okupacji i powojennej dominacji sowieckiej nad Polską”. I zrobiłem ten film. Został sfinansowa­ny przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowyc­h w Białymstok­u.

Przygotowu­je kolejny. – To produkcja o Stanisławi­e Popowskim, leśniku z Mazur, dla którego piosenkę „Na całych jeziorach ty” napisała Agnieszka

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland