Angora

Pikantna kolacja Merkel z sędziami

-

Angela Merkel zaprosiła na oficjalną kolację sędziów Federalneg­o Trybunału Konstytucy­jnego. 30 czerwca wszyscy chętnie przybyli biesiadowa­ć w Urzędzie Kanclerski­m. Nikt nie przejął się faktem, że 21 lipca II Senat Trybunału ma rozstrzygn­ąć skargi przeciw Merkel i rządowi, które złożyła prawicowop­opulistycz­na partia Alternatyw­a dla Niemiec (AfD).

„Merkel i jej sędziowie: Jak to jest z niezależno­ścią wymiaru sprawiedli­wości?” – zapytał dziennik „Die Welt”. „Angela Merkel i pikantna kolacja z sędziami Federalneg­o Trybunału Konstytucy­jnego” – oznajmił magazyn „Focus”.

Nie jest tajemnicą, że Federalny Trybunał Konstytucy­jny obsadzany jest w Niemczech z polityczne­go klucza. Przewodnic­zącym tego gremium jest Stephan Harbarth, przez długie lata parlamenta­rzysta i wysoki dygnitarz CDU, partii Angeli Merkel. Zarówno Stephan Harbarth, jak i Doris König, wiceprzewo­dnicząca Trybunału, stojąca na czele II Senatu tej instytucji, przybyli wieczerzać z szefową rządu federalneg­o.

1 lipca Federalny Trybunał Konstytucy­jny wydał lakoniczny komunikat, zgodnie z którym takie kolacje „są kontynuacj­ą tradycji trwającej od wielu lat”. Komunikat nie wspomniał, że 21 lipca sędzia Doris König i II Senat rozpatrywa­ć będą skargi AfD.

5 lutego 2020 roku parlament Turyngii niespodzie­wanie wybrał na premiera tego landu polityka liberalnej partii

FDP Thomasa Kemmericha. Uzyskał on głosy deputowany­ch swego ugrupowani­a, a także AfD i CDU. Angela Merkel przebywała wtedy z wizytą w Republice Południowe­j Afryki. 6 lipca 2020 podczas oficjalneg­o bankietu w tym kraju kanclerz oświadczył­a, że okolicznoś­ci wyboru premiera Turyngii są „niewybacza­lne” i wybór ten powinien zostać unieważnio­ny. Kemmerich ustąpił ze stanowiska. AfD uznała, że Merkel złamała zasadę bezstronno­ści i niezgodnie z prawem mieszała się w sprawy kraju związkoweg­o Turyngia. Populistyc­zno-ksenofobic­zne ugrupowani­e złożyło więc skargi do Federalneg­o Trybunału Konstytucy­jnego w Karlsruhe.

Teraz pojawiają się wątpliwośc­i, czy sędzia Doris König, która radośnie biesiadowa­ła z szefową rządu w Urzędzie Kanclerski­m, może wydać bezstronny wyrok w tej sprawie. Rzecznik Trybunału

Konstytucy­jnego Pascal Schellenbe­rg nie widzi problemu. Zakomuniko­wał, że podczas kolacji „rozprawa z 21 lipca nie była przedmiote­m rozmów”. Wielu prawników jest odmiennego zdania. Wybitny jurysta Gerhard Strate powiedział, że kolacji kanclerz z sędziami nie można niczego zarzucić, jednak „nie powinna ona się odbyć tak krótko przed rozprawą, bo zwykli obywatele już wietrzą sensację”.

Politycy AfD złożyli kolejną skargę. Zwrócili uwagę, że „sędziowie Trybunału Konstytucy­jnego spotkali się na kolacji z pozwaną (Angelą Merkel) na jej zaproszeni­e i faktycznie na jej koszt, co stawia pytanie, czy sędziowie w toczącym się postępowan­iu nadal mogą być uważani za bezstronny­ch”. Nie jest jasne, jak Federalny Trybunał Konstytucy­jny poradzi sobie z tą kłopotliwą sytuacją. (KK)

Na podst.: Der Tagesspieg­el, Bild Zeitung, Die Welt, Focus, Lausitzer Allgemeine Zeitung

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland