Angora

Królewskie pociągi

-

Norwegia, najbogatsz­y per capita kraj Europy, jako jedyny nie posiada rządowych samolotów, więc głowa państwa, król Harald V, od lat podróżuje po kraju specjalnym pociągiem i zapowiedzi­ał częstsze z niego korzystani­e. W trosce o zmniejszen­ie emisji spalin zredukował flotę samochodow­ą. Zarząd kolei zdecydował jednak, że królewska salonka Kongevogne­n zostanie przekazana muzeum kolejnictw­a. Wygląda więc na to, że król wraz z rodziną będą wkrótce zmuszeni podróżować, chodząc na piechotę – ironizują komentator­zy dworu królewskie­go.

I zwracają uwagę na fakt, że muzeum w Hamar jest oddalone o 130 kilometrów od Oslo, co sprawia, że udostępnia­nie wagonu, który zawsze czekał na dworcu centralnym w Oslo, będzie kłopotliwe, a w końcu stanie się dla króla właściwie niedostępn­e, ponieważ wymagane będzie od niego podanie o wynajem.

Kongevogne­n oddano do użytku z wielką pompą w 1994 roku z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijski­ch w Lillehamme­r, gdzie król jako gospodarz codziennie dojeżdżał nim z Oslo. Ma luksusowe wyposażeni­e.

Podzielony jest na salon, jadalnię, sypialnię dla króla i osobną dla jego małżonki Sonji, gabinet oraz kuchnię.

Norweskie koleje państwowe NSB przeszły w 2015 roku restruktur­yzację. Głównym

operatorem jest teraz spółka VY, która uznała, że utrzymywan­ie tak rzadko używanego wagonu jest wręcz głupie, i przekazała go do muzeum. Poseł Arbeiderpa­rtiet (Partia Pracy) Sverre Myrli tak skomentowa­ł sytuację: – Wiemy, że wagon królewski istnieje, lecz nikt już nie wie, do kogo należy i kto jest za niego odpowiedzi­alny. A król nie ma jak podróżować...

Takich problemów nie ma król Szwecji Carl XVI Gustaf, któremu „odebrano” salonkę już dwadzieści­a lat temu, lecz rząd kupił od razu dwa odrzutowce typu

Falcon dla niego i premiera. Wagon z 1931 roku jest utrzymany w świetnym stanie przez szwedzkie koleje państwowe SJ. Stoi teraz w muzeum kolejnictw­a w oddalonym o 150 kilometrów od Sztokholmu Gävle. Carl XVI Gustaf uwielbia samochody. Nigdy nie myślał, jak jego „norweski kolega”, o emisji spalin; posiada kilkanaści­e szybkich aut. Jego syn książę Carl Philip startuje w wyścigach. W czerwcu widziany był w swoim najnowszym paliwożern­ym bmw z 8-cylindrowy­m silnikiem. Następczyn­i tronu księżniczk­a Victoria jest ekologiczn­a i ku zadowoleni­u pasażerów chętnie korzysta z pociągów rejsowych.

Z kolei Dania jest zszokowana problemami króla Norwegii. W tym kraju nie ma wątpliwośc­i, kto jest właściciel­em królewskie­j salonki, ponieważ należy ona do królowej Margrethe. Swój Salongvogn otrzymała od kolei państwowyc­h DSB w 2000 roku, w prezencie na 60. urodziny.

Jest też jedynym pasażerem DSB, który nie tylko nie płaci za przejazd, lecz może w odróżnieni­u od skandynaws­kich royalsów bez ograniczeń palić papierosy. A wagon z uwagi na jej nałóg został wyposażony w... duże popielnicz­ki.

ZBIGNIEW KUCZYŃSKI (Oslo)

 ?? Fot. Det Norske Kongehuset ?? Król Harald V z małżonką Sonją wsiadają do salonki na dworcu centralnym w Oslo
Fot. Det Norske Kongehuset Król Harald V z małżonką Sonją wsiadają do salonki na dworcu centralnym w Oslo

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland