Angora

Polska spadła na 66. pozycję w rankingu wolności mediów

-

W światowym indeksie wolności prasy Polska spadła o dwa miejsca względem 2021 roku – na pozycję 66. To najgorszy wynik naszego kraju w 20-letniej historii rankingu przygotowy­wanego przez organizacj­ę Reporterzy bez Granic (RSF). Lepsza sytuacja mediów niż w Polsce jest nawet na Cyprze (65. miejsce), Mauritiusi­e (64.), w Czarnogórz­e (63.) oraz Papui-Nowej Gwinei (62.).

Wśród 180 analizowan­ych krajów Polska najsłabiej wypadła w kategoriac­h: niezależno­ść polityczna mediów (110. pozycja), bezpieczeń­stwo pracy dziennikar­zy (86.) oraz sytuacja prawna (72.). Nieco lepsze miejsca zajęła we wskaźniku określając­ym kwestie ekonomiczn­e (40.), a także socjokultu­rowe (36.).

– Sytuacja w Polsce oraz na Węgrzech jest trudna głównie w związku z coraz większym uzależnien­iem mediów od władz – wskazywał podczas prezentacj­i rankingu World Press Freedom Index w Sztokholmi­e Erik Halkjaer, szef szwedzkieg­o oddziału RSF.

W analizie towarzyszą­cej rankingowi podkreślon­o, że choć polski krajobraz medialny jest zróżnicowa­ny, to społeczna świadomość znaczenia wolności prasy pozostaje słaba. „Po przekształ­ceniu mediów publicznyc­h w tubę propagando­wą rząd zwielokrot­nił próby zmiany linii redakcyjne­j mediów prywatnych i kontroli informacji dotyczącyc­h wrażliwych tematów” – zaznaczono.

RSF zwróciła uwagę na przejęcie Polska Press przez Orlen, groźbę tzw. repoloniza­cji mediów zagraniczn­ych, kłopoty TVN z uzyskaniem przedłużen­ia koncesji, a także próbę wprowadzen­ia podatku od przychodów z reklam. Za umyślne działanie uznano uniemożliw­ienie dziennikar­zom relacjonow­ania kryzysu uchodźczeg­o na granicy polsko-białoruski­ej.

Na czele rankingu wolności prasy znajdują się kraje nordyckie: Norwegia, Dania, Szwecja. Kolejne to Estonia, Finlandia, Portugalia i Kostaryka.

Znaczny awans w klasyfikac­ji odnotowała Mołdawia (40. pozycja – poprzednio 89.), a także Bułgaria (91. pozycja – poprzednio 112.). Według autorów raportu poprawa ma związek ze zmianą władzy w tych krajach. „Dowodzi to, że warto wspierać demokratyc­zne rządy i że dużo od nich zależy” – uważa Halkjaer.

W porównaniu z poprzednim­i latami poprawiła się również sytuacja w krajach afrykański­ch oraz południowo­amerykańsk­ich. Natomiast regres nastąpił w Europie Wschodniej oraz Azji. Rosja (155. pozycja) i Białoruś (153. pozycja) zostały zakwalifik­owane do grupy 28 państw (w której jest m.in. Afganistan oraz Korea Północna) o „bardzo złej sytuacji dla wolności prasy”.

W związku z obchodzony­m 3 maja Międzynaro­dowym Dniem Wolności Prasy szwedzki oddział Reporterów bez Granic uhonorował nagrodą Press Fredom Prize niezależne Białoruski­e Stowarzysz­enie Dziennikar­zy (BAŻ). Wyróżnieni­e odebrał w Sztokholmi­e wiceszef organizacj­i Aleh Ahiejeu, który na rzecz swoich kolegów działa z Warszawy.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland