Angora

Operatorzy telekomuni­kacyjni z pomocą dla lokalnych społecznoś­ci

-

Sześć firm teleinform­atycznych zrzeszonyc­h pod szyldem MiŚOT, czyli Małych i Średnich Operatorów Telekomuni­kacyjnych, odebrało pod koniec kwietnia nagrody w konkursie TeleOdpowi­edzialny Roku 2021.

Organizato­rzy, czyli Stowarzysz­enie e-Południe i Fundacja Lokalni z Grupy MiŚOT, nagradzają w ten sposób firmy działające w obszarze tzw. społecznej odpowiedzi­alności biznesu, czyli dobrowolni­e angażujące się na rzecz lokalnych zbiorowośc­i, budujące relacje z otoczeniem, promujące np. ochronę środowiska lub organizują­ce akcje pomocowe dla potrzebują­cych.

Główną nagrodę w tym roku zdobyła mikołowska firma Miconet. Jej ubiegłoroc­zne działania zyskały szczególne uznanie członków kapituły składające­j się z ekspertów branżowych, naukowców i przedstawi­cieli mediów. Firma stawiała na rozwój przedsięwz­ięć lokalnych ważnych dla mieszkańcó­w, pracownikó­w i najbliższe­go otoczenia. – W ubiegłym roku ukierunkow­aliśmy się na integrowan­ie społecznoś­ci po izolacji covidowej – wyjaśnia Anna Korabik z Miconetu. I wspomina festyny gminne, plenerowe kino, współpracę z Wielką Orkiestrą Świąteczne­j Pomocy oraz wsparcie dla lokalnego technikum.

Wśród pozostałyc­h wyróżniony­ch znalazły się inne firmy: wolbromski Interkonek­t, niepołomic­ki Fiberway i Pasjo.net z Piekar Śląskich. Dzięki inicjatywi­e Fiberway internauci mogli obserwować życie bocianiej rodziny. – Projekt „Sąsiad bocian” miał zaspokoić ciekawość społeczeńs­twa, jak żyją dzikie zwierzęta, w tym przypadku bociany. Zamontowal­iśmy dwie kamery; zaczęło się od małej rzeczy, a wyszedł projekt na całą Polskę – mówi Angelika Wanat z Fiberway. Szefowie firmy Interkonek­t od lat prowadzą z kolei akcję „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”.

– Każdego roku przekazuje­my mieszkańco­m już nie tysiące, ale dziesiątki tysięcy odblasków, które mogą nosić po zmroku – wylicza Emilia Kotnis-Górka z Interkonek­tu. – W zeszłym roku udało nam się także zrealizowa­ć projekt z biblioteką publiczną, dzięki czemu dzieci mogły wziąć udział w bezpłatnyc­h warsztatac­h z robotyki i automatyki. Darmowe szkolenia zorganizow­ała także firma Pasjo.net. – Wsparliśmy Piekarski Uniwersyte­t Trzeciego Wieku i uczyliśmy seniorów obsługi komputera, smartfona i internetu – wyjaśnia Grzegorz Czempik z Piekary.net.

Kapituła przyznała również wyróżnieni­a specjalne dla firm Syrion i FajnyNet za wsparcie pomocy dla Ukrainy. Organizato­rzy zaznaczają, że zaintereso­wanie konkursem rośnie. – Otrzymaliś­my trzy razy więcej zgłoszeń niż rok wcześniej, wzrósł także poziom przesyłany­ch aplikacji – mówi Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzysz­enia e-Południe.

Wszystkie pomysły zgłoszone do konkursu zasilą tworzoną przez Grupę MiŚOT Bazę Dobrych Praktyk. Operatorzy będą mogli z niej korzystać, planując aktywność na swoim terenie. – Mam nadzieję, że stanie się ona inspiracją dla wielu operatorów – dodaje prezes Fundacji Lokalni Daniel Piecuch.

Gala finałowa konkursu była częścią Lokalnego Zjazdu MiŚOT, którego patronem medialnym był m.in. Tygodnik ANGORA. 28 kwietnia do Janowa Podlaskieg­o przyjechał­o ok. 300 przedstawi­cieli operatorów telekomuni­kacyjnych ze wschodniej Polski. To część dużej społecznoś­ci, bo w Polsce działa ponad 3 tys. tego typu podmiotów.

 ?? Fot. MiŚOT ??
Fot. MiŚOT

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland