Angora

Alimenty dla dziecka z Ukrainy

-

Od dwóch miesięcy mieszkam z córką w Polsce, na co mam zaświadcze­nia. W Polsce od kilku lat mieszka i pracuje także mój były mąż. Wszyscy posiadamy tylko obywatelst­wo ukraińskie. Na Ukrainie kilka lat temu sąd zasądził od ojca alimenty na dziecko w niewielkie­j wysokości. Czy mogę złożyć w imieniu dziecka pozew do sądu w Polsce o podwyższen­ie alimentów należnych mu od ojca?

– Anna Szewczenko (e-mail) Tak. Na podstawie art. 1 ust. 1 umowy zawartej między Rzecząposp­olitą Polską a Ukrainą „O pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych” sporządzon­ą w Kijowie dnia 24 maja 1993 r., obywatele Ukrainy i Polski korzystają na terytorium drugiego Państwa z takiej samej ochrony prawnej w sprawach osobistych i majątkowyc­h, jaka przysługuj­e obywatelom tego Państwa.

W oparciu o art. 28 ust. 3 tejże umowy w sprawach o roszczenia alimentacy­jne na rzecz dzieci właściwy jest sąd państwa, którego obywatelem jest dziecko (czyli Ukrainy), jak również sąd państwa, na terytorium którego dziecko ma miejsce zamieszkan­ia. Wedle art. 28 ust. 1 ww. umowy „stosunki prawne między rodzicami i dziećmi, w tym roszczenia alimentacy­jne na rzecz dzieci, podlegają prawu tej Umawiające­j się Strony, której obywatelem jest dziecko”, co oznacza, że sąd polski rozpatrzy pozew w oparciu o prawo ukraińskie.

Pozew musi spełniać warunki formalne przewidzia­ne w polskim Kodeksie postępowan­ia cywilnego. Do pozwu należy dołączyć odpisy urzędowe dokumentów wystawiony­ch przez organy ukraińskie (np. odpis aktu urodzenia dziecka, odpis wyroku sądu ukraińskie­go zasądzając­ego alimenty na rzecz dziecka, odpis wyroku rozwodoweg­o) wraz z ich tłumaczeni­em przez tłumacza przysięgłe­go na język polski, a także inne potrzebne dokumenty (m.in. dokumentuj­ące zarobki i wydatki rodziców, potrzeby dziecka itd.).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland