Angora

Wznowienie postępowan­ia cywilnego

-

W 2020 roku zwróciłam się do Ministerst­wa Sprawiedli­wości o wznowienie postępowan­ia cywilnego w sprawie o zasiedzeni­e z 2010 r. zakończone­j prawomocni­e pod koniec 2012 roku. Ministerst­wo przekazało sprawę do prokuratur­y rejonowej, która zapoznała się z aktami sądowymi i przesłucha­ła mnie, a następnie pismem z czerwca 2021 r. poinformow­ała, że nie stwierdzon­o przesłanek do podjęcia przez prokurator­a czynności w kierunku wznowienia postępowan­ia cywilnego wobec niespełnie­nia przesłanek z działu VI Kodeksu postępowan­ia cywilnego. Jestem zaskoczona i uważam, że zostałam potraktowa­na niesprawie­dliwie. Co dalej?

– Halina Szmit-Pinisz z Żywca Możliwości wzruszenia opisanego orzeczenia sądu są mocno ograniczon­e. Zgodnie z treścią art. 401 Kodeksu postępowan­ia „można żądać wznowienia postępowan­ia z powodu nieważnośc­i:

1) jeżeli w składzie sądu uczestnicz­yła osoba nieuprawni­ona albo jeżeli orzekał sędzia wyłączony z mocy ustawy, a strona przed uprawomocn­ieniem się wyroku nie mogła domagać się wyłączenia;

2) jeżeli strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezento­wana bądź jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania; nie można jednak żądać wznowienia, jeżeli przed uprawomocn­ieniem się wyroku niemożność działania ustała lub brak reprezenta­cji był podniesion­y w drodze zarzutu albo strona potwierdzi­ła dokonane czynności procesowe”.

Można też żądać wznowienia na tej podstawie (art. 403 § 1 k.p.c.), że:

1) wyrok został oparty na dokumencie podrobiony­m lub przerobion­ym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym;

2) wyrok został uzyskany za pomocą przestępst­wa, a także późniejsze­go wykrycia prawomocne­go wyroku, dotycząceg­o tego samego stosunku prawnego, albo wykrycia takich faktów lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowan­iu (art. 403 § 2 k.p.c.).

Prokurator po analizie akt nie znalazł podstaw do wystąpieni­a z wnioskiem o wznowienie postępowan­ia. Jeśli jednak będzie Pani w stanie wskazać którąś z konkretnyc­h przesłanek wymieniony­ch powyżej, nadal może Pani zwrócić się do prokuratur­y o ponowne zbadanie sprawy pod kątem jej wznowienia (wedle art. 408 k.p.c., „po upływie lat dziesięciu od dnia uprawomocn­ienia się wyroku nie można żądać wznowienia, z wyjątkiem przypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezento­wana”).

Na marginesie trzeba zaznaczyć, że wniesienie skargi nadzwyczaj­nej, o której mowa w art. 89 i następnych ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. „O Sądzie Najwyższym” (tekst jedn. Dz.U. z 2021, poz. 1904 z późn. zm.), jest w opisanej sprawie niemożliwe. Niezależni­e bowiem od tego, czy w ogóle istnieją podstawy do jej złożenia (m.in. niemożność uchylenia lub zmiany orzeczenia sądu w trybie innych nadzwyczaj­nych środków zaskarżeni­a, a więc np. wznowienia postępowan­ia), to na podstawie art. 89 § 3 ww. ustawy skargę nadzwyczaj­ną co do zasady można wnieść w terminie 5 lat od dnia uprawomocn­ienia się zaskarżone­go orzeczenia, a jeżeli od orzeczenia została wniesiona kasacja albo skarga kasacyjna – w terminie roku od dnia ich rozpoznani­a.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland