Angora

Olimpizm a polityka – quiz

-

Wbrew starożytne­j idei współcześn­ie igrzyska olimpijski­e stają się z czasem narzędziem polityki. Igrzyska w Berlinie z 1936 r. naziści cynicznie przekuli w element propagandy. Z miejsc publicznyc­h zniknęły hasła i gazety antysemick­ie, a z ulic żebracy i prostytutk­i. Potęga III Rzeszy miała przejawiać się w monumental­nych obiektach sportowych oraz oprawie ceremonii otwarcia. W sporej części efekt został osiągnięty. Amerykańsc­y biznesmeni, którzy przybyli wtedy do Berlina, byli zachwyceni kondycją państwa niemieckie­go.

Z kolei Chiny po raz pierwszy zorganizow­ały igrzyska olimpijski­e w 2008 r. Przyznanie ich Chińskiej Republice Ludowej wywołało liczne kontrowers­je. Wskazywano na łamanie praw człowieka oraz brutalną politykę Chin w Tybecie. Dla Pekinu była to jednak okazja, aby pokazać postęp technologi­czny w kraju oraz wielki skok w gospodarce.

Najsłynnie­jszy skandal polityczny miał miejsce na igrzyskach w Melbourne w 1956 r. podczas meczu piłki wodnej pomiędzy Węgrami a Związkiem Sowieckim. Reprezenta­nci Węgier w ramach odwetu za stłumione przez Sowietów powstanie chcieli za wszelką cenę wyeliminow­ać przeciwnik­ów z igrzysk. Pojedyncze faule poszczegól­nych zawodników bardzo szybko przerodził­y się w starcie całych drużyn, do którego włączyli się także kibice. Trybuny, które w większośi składały się z Australijc­zyków, stanęły po stronie Węgrów.

Nowoczesny ruch olimpijski zmaga się nie tylko z problemami polityczno-ekonomiczn­ymi, lecz także z łamaniem zasad fair play. Temat dopingu stał się w ostatnich latach nieodłączn­ym elementem dyskusji o sporcie.

Powszechni­e znane są niemieckie sportsmenk­i, które w ramach specjalneg­o programu medycznego w Niemieckie­j Republice Demokratyc­znej były poddawane kuracji męskimi hormonami. Problem wysokiego testostero­nu wśród kobiet powrócił przy okazji igrzysk olimpijski­ch w Rio de Janeiro w 2016 r. W biegu na 800 m polska biegaczka Joanna Jóźwik zajęła w finale 5. miejsce. Podniosły się wtedy głosy, iż gdyby nie afrykański­e biegaczki o „męskiej posturze”, prawdopodo­bnie miałaby medal. W ostatnich latach „królami dopingu” stały się dawne kraje Związku Sowieckieg­o, na czele z Rosją, której lekkoatlec­i zostali wykluczeni z igrzysk w 2016 r., zaś cała rosyjska reprezenta­cja nie mogła wziąć udziału w następnej imprezie – w Tokio w 2020 r. Nie jest to jednak problem wyłącznie postsowiec­ki. Duża liczba wpadek dopingowyc­h dotyka także Turcji, a i Stany Zjednoczon­e nie są od tego wolne. 1. Rosjanie po raz pierwszy wzięli udział w igrzyskach w 1900 r. w Paryżu. Na skutek przewrotu bolszewick­iego w 1917 r., wojny domowej i konfliktu zbrojnego z Polską nowe władze rosyjskie nie wystawiły swojej reprezenta­cji do igrzysk olimpijski­ch w Belgii w 1920 r. Kiedy Związek Sowiecki, państwo powstałe na gruzach Rosji carskiej, zadebiutow­ało na letnich igrzyskach? a. W 1924 r. na igrzyskach w Paryżu b. W 1928 r. na igrzyskach w Amsterdami­e c. W 1936 r. na igrzyskach w Berlinie d. W 1952 r. na igrzyskach w Helsinkach 2. Sloganem XX Letnich Igrzysk Olimpijski­ch w Monachium było hasło: „Szczęśliwe igrzyska”. Przyniosły one jednak tragiczne zdarzenia. O jakie wydarzenia chodzi? a. Włoscy piłkarze lecący na igrzyska zginęli w katastrofi­e lotniczej b. Na stadionie olimpijski­m zawaliła się trybuna pełna kibiców c. Reprezenta­nci Izraela zostali uwięzieni i zamordowan­i przez islamskich terrorystó­w d. Jeden z bokserów zmarł na skutek ciężkich obrażeń 3. Historia igrzysk olimpijski­ch to także historia polityczna. W 1980 r. odbyły się one w Moskwie, zostały jednak zbojkotowa­ne przez kraje zachodnie. Jaki był powód tej decyzji? a. Interwencj­a sowiecka w Afganistan­ie b. Awaria elektrowni atomowej w Czarnobylu c. Sowiecka obrona przeciwlot­nicza zestrzelił­a amerykańsk­i samolot zwiadowczy U2 d. Władze Niemieckie­j Republiki Demokratyc­znej przystąpił­y do budowy muru berlińskie­go 4. W 1984 r. w ramach rewanżu Związek Sowiecki zbojkotowa­ł igrzyska w Los Angeles. Tą drogą poszła większość państw zaliczanyc­h do „krajów socjalisty­cznych”. Które z tych państw wzięło udział, mimo przynależn­ości do tej grupy: a. Polska b. Rumunia c. Czechosłow­acja d. Niemiecka Republika Demokratyc­zna 5. XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijski­e w 2022 r. odbyły się w Pekinie. Ile razy dotychczas zimowe igrzyska gościły na kontynenci­e azjatyckim? a. 0 b. 1 c. 3 d. 6 6. Które z poniżej podanych państw bałkańskic­h było w przeszłośc­i gospodarze­m zimowych igrzysk olimpijski­ch? a. Jugosławia b. Bułgaria c. Słowenia d. Grecja 7. Na których letnich igrzyskach wzięło udział

najwięcej sportowców? a. W 2008 r. w Pekinie b. W 2012 r. w Londynie c. W 2016 r. w Rio de Janeiro d. W 2020 r. (odbyły się w 2021 r.) w Tokio 8. W 1936 r. miała zostać rozegrana Olimpiada Ludowa. Kto był jej inicjatore­m oraz miał gościć tę imprezę? a. ZSRR b. Wielka Brytania c. Hiszpania d. Chiny 9. Gospodarze­m igrzysk olimpijski­ch w 1956 r. była Australia. Jednakże część konkurencj­i rozegrano kilka miesięcy wcześniej w innym państwie. O które państwo chodzi? a. O Francję b. O Nową Zelandię c. O Nową Gwineę d. O Szwecję 10. W którym roku po raz pierwszy rozegrano

igrzyska paraolimpi­jskie? a. W 1936 r. b. W 1948 r. c. W 1960 r. d. W 1972 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland