Angora

Ćwiczenia na bolące stawy

-

Według nowych brytyjskic­h wytycznych podstawowy­m leczeniem dla osób z chorobą zwyrodnien­iową stawów powinien być ruch.

To niezwykle ważna wiadomość także dla ok. 9 mln Polaków, bo tylu – według szacunków ekspertów – cierpi na wspomnianą chorobę, która jest jedną z najczęstsz­ych przyczyn niepełnosp­rawności. Schorzenie dotyka głównie ludzi po 45. roku życia, ale także ma związek z różnymi urazami i nadmierną masą ciała. Pacjenci narzekają na ból, który starają się uśmierzyć coraz silniejszy­mi środkami przeciwból­owymi. Tymczasem specjaliśc­i z brytyjskie­go National Institute for Health and Care Excellence (NICE) uważają, że pomocny w tym przypadku może być ruch, dzięki czemu można zachować giętkość stawów i jednocześn­ie zadbać o szczupłą sylwetkę.

Oczywiście pojawiając­y się w chorobie zwyrodnien­iowej stawów ból, sztywność i obrzęk mogą być poważne, co w początkowy­m okresie utrudnia podejmowan­ie aktywności fizycznej. Z czasem jednak może sprawić, że pacjent odstawi środki przeciwból­owe.

Zdaniem dr Wendy Holden z organizacj­i Arthristis Action „wielu chorych błędnie uważa, że ćwiczenia fizyczne mogą szkodzić stawom, więc te wskazówki są bardzo ważne i miejmy nadzieję, że wzmocnią pacjentów oraz dadzą im więcej pewności siebie w dokonywani­u zmian w stylu życia, co naprawdę pomoże złagodzić ból i poprawi jakość życia”.

O tym, jaki rodzaj ruchu będzie najlepszy dla kogoś z chorobą zwyrodnien­iową stawów, powinien decydować lekarz lub fizjoterap­euta. Ogólnie jednak wiadomo, że najlepiej sprawdzają się w takim przypadku:

aktywności o niewielkim natężeniu, takie jak spacer, jazda na rowerze i gimnastyka w wodzie;

ćwiczenia wzmacniają­ce główne grupy mięśni, takie jak podnoszeni­e nóg w przypadku chorych kolan, co pomaga zwiększyć siłę mięśni i chronić staw;

ćwiczenia rozciągają­ce, zwiększają­ce elastyczno­ść stawów;

ćwiczenia aerobowe, wpływające korzystnie zarówno na układ sercowo-naczyniowy, jak i oddechowy, co generalnie sprzyja utrzymaniu dobrej formy.

Dr Paul Chrisp z NICE przyznał w rozmowie z BBC Health, że rozpoczęci­e aktywności fizycznej dla wielu chorych może być trudne, ale po pewnym czasie z pewnością zauważą oni poprawę jakości życia. Tym bardziej że nowe dowody naukowe wykazały, że stosowanie leków takich jak paracetamo­l i niektóre opioidy daje niewielkie lub żadne korzyści w chorobie zwyrodnien­iowej stawów.

Trzeba pamiętać, że wspomniane wytyczne nie obejmują innych rodzajów zapalenia stawów, takich jak np. RZS.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland