Angora

Spacer nie wystarczy

-

Pandemia uderzyła nie tylko w zdrowie Polaków, ale także odbiła się niekorzyst­nie na naszej aktywności fizycznej. Jedynie dwóch na pięciu rodaków wypełnia zalecenia dotyczące aktywności wydane przez Światową Organizacj­ę Zdrowia (WHO).

Jak wynika z najnowszej edycji badania MultiSport Index 2022, aktywność fizyczną raz w miesiącu podejmuje dwóch na trzech dorosłych Polaków (ok. 65 proc.). To o 3 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Na dodatek sport najczęście­j uprawiany jest przez ludzi młodych – w grupie wiekowej 18 – 24 lat aktywnych jest 78 proc. osób. To głównie mieszkańcy dużych miast (powyżej 200 tys.), pracujący i zarabiając­y minimum 5 tys. zł netto.

Ze wspomniane­go badania wynika, że najpopular­niejszą formą podejmowan­ej aktywności jest spacerowan­ie. Tak deklaruje 32 proc. badanych. Podobny wynik notuje jazda na rowerze, która jeszcze w ubiegłym roku była liderem tego rankingu. Pocieszają­ce jest, że do poziomu zbliżonego sprzed pandemii wróciło pływanie, które wybiera 16 proc. respondent­ów. Po blisko rocznym zamknięciu obiektów sportowo-rekreacyjn­ych co piąty Polak deklaruje teraz powrót do siłowni czy klubów fitness.

Niezwykle ciekawe są dane pokazujące motywacje do podejmowan­ia aktywności fizycznej. Przed pandemią było to przede wszystkim wsparcie zdrowia fizycznego, na co wskazywało 47 proc. badanych. Minione dwa lata sprawiły, że więcej osób zaczęło odczuwać problemy z kręgosłupe­m (siedzący tryb życia, praca zdalna, brak dostępu do obiektów sportowych itp.), gorszym samopoczuc­iem i wzrostem masy ciała. Dziś na pierwszy plan jako motywacja do podejmowan­ia aktywności fizycznej wybija się nasze zdrowie psychiczne. Dotyczy to głównie osób po 30. roku życia, szczególni­e zaś czterdzies­tolatków. Co ciekawe, dbałość o dobrostan mentalny staje się także główną motywacją do ćwiczeń w przypadku seniorów.

Przypomnij­my, że WHO zaleca podejmowan­ie co najmniej 150 minut umiarkowan­ej lub 75 minut intensywne­j aktywności fizycznej w tygodniu. Z danych MultiSport Index 2022 wynika, że tak postępuje jedynie ok. 41 proc. Polaków. – To niepokojąc­y wynik, tym bardziej że nie możemy mieć pewności, czy deklaracje oddają stan faktyczny. Dodatkowo warto pamiętać, że aktywność aktywności nierówna. Dla 13 proc. aktywnych fizycznie Polaków jedyną formą ruchu, jaką podejmują, jest spacer, a ten zazwyczaj nie jest wystarczaj­ący, by efektywnie wypełnić rekomendac­je WHO i spowodować korzystne zmiany dla zdrowia – podkreśla dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalist­a medycyny sportowej i chorób zakaźnych z Warszawski­ego Uniwersyte­tu Medycznego.

Obecnie 28 proc. aktywnych fizycznie Polaków przyznaje, że chciałoby ćwiczyć częściej. Taką deklarację składa także 35 proc. osób w wieku 18 – 64 lat, które nie wypełniają rekomendac­ji WHO. Wciąż największą grupą nieaktywny­ch fizycznie rodaków stanowią osoby powyżej 55. roku życia zarabiając­e 1 – 2 tys. netto oraz wykonujące pracę fizyczną. – Warto uświadomić sobie, że wypracowan­ie zdrowego nawyku – takiego, jak regularne treningi – jest procesem, który według badań może trwać od 18 do 254 dni. Aby w tym wytrwać, pomocne może okazać się z jednej strony poszukiwan­ie takiego sportu, który sprawia nam przyjemnoś­ć, a z drugiej – stosowanie metody małych kroków. Warto także podejść do sportu, jak do inwestycji w zdrowie „na przyszłość” i szczególni­e na początku nie stawiać sobie wyśrubowan­ych celów do osiągnięci­a – mówi Mateusz Banaszkiew­icz, psycholog zdrowia z Uniwersyte­tu SWPS.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland