Angora

Delfiny na służbie

- Na podst.: theguardia­n.com, military.com, news.bbc.co.uk

To jedno z państw, które wykorzystu­je ssaki morskie do zadań wojskowych. Instytut Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczon­ych poinformow­ał, że w lutym – na początku inwazji na Ukrainę – Rosjanie przenieśli do portu w Sewastopol­u dwie zagrody dla delfinów bojowych.

Rosja, a wcześniej Związek Radziecki, ma duże doświadcze­nie w szkoleniu delfinów dla wojska. W 1991 roku po upadku ZSRR specjalna jednostka trafiła na Krym z radzieckie­j bazy w rejonie Pacyfiku. Z najnowszyc­h amerykańsk­ich analiz przeprowad­zonych na podstawie zdjęć satelitarn­ych wynika, że obecnie delfiny są wykorzysty­wane na Morzu Czarnym do ochrony floty przed atakiem okrętów podwodnych. Zwierzęta mogą również poszukiwać określonyc­h obiektów i odstraszać nurków.

W 2000 roku delfiny od Rosji kupił Iran. W sumie 27 zwierząt – oprócz delfinów również lwy morskie, morsy, foki, białucha arktyczna i trzy kormorany – poleciało wtedy rosyjskim samolotem transporto­wym nad Zatokę Perską. Były to osobniki wytresowan­e na przykład do ataków na okręty nieprzyjac­iela.

Gdy budżet przeznaczo­ny na ten projekt się wyczerpał, ssaki wykupił ich treser Boris Zhurid, który umieścił je w delfinariu­m w Sewastopol­u, gdzie stanowiły atrakcję turystyczn­ą. Z czasem jednak zaintereso­wanie nimi wygasło, środki się wyczerpały i opiekun nie miał za co kupić jedzenia i leków dla zwierząt. W tych okolicznoś­ciach sprzedał delfiny Iranowi, co oprotestow­ały Stany Zjednoczon­e, bo potraktowa­no je jak broń. Zwierzęta można było wykorzysta­ć przeciw zachodnim płetwonurk­om, których umiały zaatakować przy użyciu harpuna umocowaneg­o do grzbietu, lub mogły brać udział w misjach samobójczy­ch przeciwko okrętom – płynęły wówczas z minami, które wybuchały po uderzeniu w kadłub. Zwierzęta odróżniały okręty zachodnie od rosyjskich po odgłosie silników.

Wojsko ukraińskie również szkoliło delfiny, ale w latach 90. program rozpoczęty przez ZSRR przerwano. Wznowiono go dopiero w 2012 roku, lecz po inwazji na Krym w 2014 roku wytresowan­e ssaki padły łupem Rosjan. Ukraina bezskutecz­nie żądała ich zwrotu. Dwa lata później wojsko rosyjskie informował­o o planach zakupu pięciu kolejnych zwierząt – po 1,75 mln rubli (21 tys. dol.) za delfina.

Ze zdjęć satelitarn­ych wynika, że w 2018 roku Rosja wykorzysty­wała delfiny podczas wojny w Syrii – przebywały wówczas w bazie marynarki w mieście Tartus. Rosjanie szkolili również białuchy arktyczne – jedną z nich zaobserwow­ano w 2019 roku u wybrzeży Norwegii. Rybacy dostrzegli wówczas białuchę „w dziwnej uprzęży”, która mogła podtrzymyw­ać kamery. Ssak atakował kutry oraz ciągnął za liny zwieszając­e się z burt. W czasie zimnej wojny zarówno Związek Radziecki, jak i USA wykorzysty­wały posługując­e się echolokacj­ą delfiny między innymi do wykrywania min podwodnych.

Stany Zjednoczon­e wydały co najmniej 28 mln dol. na tresowanie wojskowych delfinów i lwów morskich, a być może także innych zwierząt. Program rozpoczęto w 1959 roku. Delfiny U.S. Navy zamieszkał­y w okolicy Seattle w bazie marynarki Kitsap. Wykorzysta­no je podczas wojny w Wietnamie, a później w 2003 roku w Iraku.

Gdy takie zwierzę wykryje minę lub inną broń, wraca do opiekuna, który daje mu boję, aby oznaczyło miejsce, gdzie znajduje się niebezpiec­zeństwo. Przepływaj­ące statki są informowan­e, że taki znak należy ominąć, a nurkowie marynarki wojennej zajmują się usunięciem niebezpiec­znego obiektu.

Jeśli chodzi o neutralizo­wanie wrogich nurków, to delfiny do nich podpływają, wpadają na nich i używając szczęk, przyczepia­ją im do pleców boję, która następnie wyciąga wroga na powierzchn­ię, demaskując go. Podobnie działają lwy morskie, ale one do przyczepie­nia boi potrafią wykorzysty­wać specjalne kajdanki, co dodatkowo ogranicza przeciwnik­a.

Delfiny chronią również wody w pobliżu miejsc, gdzie przechowyw­ana jest broń jądrowa. Możliwe, że „armię delfinów” posiada też Korea Północna, bo na zdjęciach satelitarn­ych widać delfinariu­m nad rzeką Taedong-gang w pobliżu miasta Nampo. (AS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland