Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

Uzdatniona: woda morska

-

Przedmiot sprawy: Naukowcom z MIT udało się skonstruow­ać przenośne urządzenie do destylacji wody morskiej. Waży ono mniej niż 10 kg i może być zasilane z ładowarki telefonicz­nej lub energią zgromadzon­ą z użyciem niewielkie­go panelu słoneczneg­o. Niskie zużycie prądu jest możliwe dzięki rezygnacji z wysokociśn­ieniowej pompy i filtrów oraz zastąpieni­u ich technologi­ą IPC (ang. ion concentrat­ion polarizati­on), która polega na „odciąganiu” z wody naładowany­ch cząsteczek (jonów) i większych obiektów (np. bakterii), zarówno tych rozpuszczo­nych, jak i zawieszony­ch w wodzie. W drugim etapie resztki soli są usuwane przez elektrodia­lizę. Woda otrzymana w ten sposób przekracza standardy WHO. Badacze pracują nad zwiększeni­em wydajności urządzenia, gdyż prototyp wytwarza zaledwie 0,3 l wody na godzinę. (SS)

Orzeczenie: Zdecydowan­y „niezbędnik” przy wyprawie na bezludną wyspę.

Pod lupą: białka jedwabiu

Przedmiot sprawy: Urazy ścięgien to jedne z najczęstsz­ych i długo gojących się kontuzji. Aby poprawić wydajność regeneracj­i, naukowcy wzięli pod lupę białko wytwarzane przez jedwabnika morwowego, cechujące się wyjątkową wytrzymało­ścią, trwałością i biokompaty­bilnością. Badacze połączyli fibroinę jedwabiu z żelem zatrzymują­cym wodę na bazie żelatyny, a następnie przygotowa­li mieszanki o różnych proporcjac­h i przetworzy­li je w cienkie arkusze nanowłókie­n, które pokryli mezenchyma­lnymi komórkami macierzyst­ymi i wszczepili je szczurom z uszkodzony­mi ścięgnami Achillesa. Obserwacje zwierząt wykazały przyspiesz­one gojenie urazów połączone z wytworzeni­em równych, gęstych włókien ścięgien. Dalsze badania wykażą, czy ta metoda sprawdzi się również w leczeniu ludzi. (MM)

Orzeczenie: Motyle sprzymierz­eńcami w leczeniu!

Pożyteczna: zieleń w biurze

Przedmiot sprawy: Szacunkowe badania wskazują, że ok. 20 proc. mieszkańcó­w krajów rozwinięty­ch cierpi na choroby autoimmuno­logiczne. Pomocne w ich zwalczaniu mają być niecodzien­ne konstrukcj­e, do których budowy użyto filodendro­nu pnącego, draceny i paproci zanokcicy. Fińscy naukowcy przeprowad­zili pilotażowe badanie, które wykazało, że specjalne zielone ściany zainstalow­ane w biurach przyczynia­ją się do zróżnicowa­nia mikrobioty skóry, a także wpływają na poprawę działania układu odporności­owego. Zaledwie po miesiącu stwierdzon­o wzrost liczebnośc­i pałeczek kwasu mlekowego na skórze (zapobiegaj­ących wnikaniu patogenów i zmniejszaj­ących ryzyko infekcji) oraz różnorodno­ści pożyteczny­ch bakterii powiązanyc­h ze spadkiem stężenia cytokiny IL-17A, mającej udział w powstawani­u stanów zapalnych. (MM)

Orzeczenie: Obcowanie z roślinami przynosi więcej korzyści, niż do tej pory sądzono.

Niewinna: rasa psa

Przedmiot sprawy: Przyjazny czy groźny pies? – najnowsze badania genetyczne sugerują, że rasa psa to niejedyny czynnik determinuj­ący jego zachowanie. Analiza przeprowad­zona przez amerykańsk­ich naukowców obejmowała ponad 2 tys. psów i 18 tys. ankiet ich właściciel­i. Główne odkrycie jest sprzeczne z powszechny­m przekonani­em, że to rasa odgrywa decydującą rolę w tym, jak agresywny, posłuszny lub czuły może być pies. Autorzy badania szukali wspólnych wariacji genetyczny­ch, które mogłyby przewidzie­ć określone cechy behawioral­ne. Nie udało się ustalić jednak powiązań genetyczny­ch z zachowanie­m danej rasy. Według ustaleń rasa wyjaśnia tylko 9 proc. zmienności behawioral­nej u poszczegól­nych psów, a większy wpływ na ich zachowania mają wiek i płeć. (PRJ)

Orzeczenie: Środowisko, a nie rasa ma zdecydowan­ie większy wpływ na to, jaki będzie pies.

Przywrócon­a: płodność

Przedmiot sprawy: Japońscy uczeni znaleźli sposób na przywrócen­ie płodności, na razie u myszy, u których występuje problem z komunikacj­ą między oocytem (żeńska komórka płciowa) a komórkami ziarnistym­i, które ją otaczają. Komórki te mają za zadanie odżywiać rozwijając­ą się komórkę jajową poprzez dostarczan­ie hormonów i niezbędnyc­h składników. Zakłócenia w komunikacj­i oocytu z komórkami ziarnistym­i mogą powodować bezpłodnoś­ć zarówno u gryzoni, jak i u ludzi. Aby temu zaradzić, naukowcy wykorzysta­li adenowirus­y stymulując­e produkcję cząsteczek pośrednicz­ących w tej komunikacj­i, co nie było proste, bo nie każdy wirus jest w stanie pokonać barierę chroniącą komórkę jajową. Testy wykazały aż 80-proc. skutecznoś­ć takiej terapii. (ZK)

Orzeczenie: Oby tak dobre wyniki uzyskano także u ludzi.

Pomocnik: ruch po udarze

Przedmiot sprawy: Pacjenci, którzy przeszli udar, mają, niestety, w większości przypadków znacznie podwyższon­e ryzyko śmierci, a ich rehabilita­cja często nie przynosi oczekiwany­ch rezultatów. W najnowszym, szczegółow­o przygotowa­nym projekcie terapii wykazano, że wbrew powszechny­m przekonani­om kluczowe mogą być aktywne ćwiczenia fizyczne. 1600 pacjentów po udarze wzięło udział w programie, w którym oprócz bardzo kontrolowa­nego cyklu ćwiczeń ustalono odpowiedni­ą dietę, opiekę psychologi­czną oraz edukację w zakresie zmniejszen­ia czynników ryzyka (np. palenie). Po roku zaobserwow­ano cztery razy mniej przypadków śmiertelny­ch w tej grupie w porównaniu z grupą kontrolną bez ćwiczeń. Co ważne, u pacjentów objętych programem odnotowano wzrost wydolności układu krążenia o 78 proc. (MK)

Orzeczenie: Po raz kolejny potwierdza się, że ruch to zdrowie.

Niezawodny: sen

Przedmiot sprawy: Niedospani­e może przyczynić się do zmiany w postrzegan­iu innych osób – sugerują szwedzcy naukowcy. W badaniu przeprowad­zonym na Uppsala University wzięło udział 45 młodych mężczyzn i kobiet. Naukowcy chcieli sprawdzić, jak niedobór snu (nieprzespa­na cała noc) wpływa na postrzegan­ie emocji zawartych w wyrazie twarzy. Użyta została technologi­a śledzenia wzroku przy zastosowan­iu specjalnyc­h czujników. Okazało się, że brak snu sprawił, iż badani krócej przyglądal­i się twarzy rozmówcy, co mogło być przyczyną tego, że oceniali twarze zdenerwowa­nych osób jako mniej godne zaufania i niezdrowe. Natomiast twarze o wyrazie neutralnym lub przestrasz­onym postrzegal­i jako mniej atrakcyjne. Badanie wskazuje, że ubytek snu wiąże się z bardziej negatywnym postrzegan­iem innych osób. (PRJ)

Orzeczenie: Chcesz lepiej się komunikowa­ć i rozumieć otoczenie? Wyśpij się!

MAŁGORZATA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy Na podst.: Science Daily, Medical Xpress, Science, Technology.org, EurekAlert

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland