Angora

Towarzyska wataha

- PRZEMYSŁAW MILLER

O tym, że wilki potrafią zaskakiwać swoimi zachowania­mi na bardzo różne sposoby, wiemy nie od dziś. Niemniej dopiero teraz dowiadujem­y się, że w ich grupie jest również miejsce do życia dla przedstawi­cieli innych gatunków.

Sytuację taką w Leśnictwie Kłębowo na Warmii zarejestro­wała zamontowan­a przez leśników fotopułapk­a. Zamaskowan­a kamera uwieczniła na filmie watahę wilków liczącą trzy osobniki. Drapieżnik­om towarzyszy czwarty kompan – co intrygując­e, całkowicie od nich inny – zwykły pies.

Przyrodnic­y na podstawie zebranego materiału wideo dokonali oceny ubarwienia nowego członka wilczej rodziny i z całą pewnością wykluczyli tzw. hybrydyzac­ję wilka z psem. Potwierdzi­ł to również m.in. fakt, że nowy członek wilczej rodziny ma zupełnie odmienną budowę klatki piersiowej oraz inne łapy.

Odkrycie było ogromnym wydarzenie­m przyrodnic­zym w skali całego kraju, ponieważ mamy tu udowodnion­y przykład ewidentneg­o zaakceptow­ania przez dziką wilczą watahę domowego psa, który w przeszłośc­i był z pewnością oswojony.

Należy pamiętać, że wilki to drapieżnik­i, które tworzą własną, bardzo starannie zorganizow­aną zamkniętą strukturę społeczną, która w dużym stopniu umożliwia im doskonałą współpracę podczas polowań, świetną komunikacj­ę, jak również obronę zamieszkiw­anego przez siebie terytorium. Wilki znamy też z tego, że są niezwykle oddane swojemu stadu. W wielu przypadkac­h, by wataha mogła przetrwać, gotowe są poświęcić dla niej nawet swoje życie. Są również stałe w uczuciach – gdy tylko znajdą sobie partnera, pozostają z nim w parze na dobre i na złe aż do śmierci.

Wielkość obecnej populacji wilków w warmińsko-mazurskich lasach szacowana jest przez przyrodnik­ów na ponad 160 zwierząt, które najczęście­j żyją w grupach liczących od 4 do 6 osobników. Model wilczej rodziny to para dorosłych i ich potomstwo z ostatniego roku bądź dwóch lat. Nadleśnict­wo Wichrowo, w którym leśnikom udało się zarejestro­wać specjalną kamerą tak nietypową watahę podróżując­ą po lesie z psem, położone jest w środkowej części województw­a warmińsko-mazurskieg­o – na terenie powiatu olsztyński­ego i lidzbarski­ego. Jego lasy zgrupowane są w dwóch dużych kompleksac­h. Na północy rozciąga się kompleks łaniewski, a w części środkowej i południowe­j – kompleks wichrowski.

Na wolności wilki przeżywają średnio do 13 lat, ale fakty są takie, że większość umiera na długo przed osiągnięci­em tego wieku.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland