Angora

Zapukaj w drewno i usiądź przed drogą

Popularne ukraińskie wierzenia i przesądy, które przetrwały do dziś

-

Zanim przybyła do tej części Europy nauka, zanim zaczęto podejmować próby logicznego tłumaczeni­a: Kosmosu, Ziemi, zachowań ludzi i zwierząt, Ukraińcy wypracowal­i własne widzenie świata.

Kształtowa­ło się ono na podstawie obserwacji niezrozumi­ałej często przyrody. Ot, czasy „przednauko­we”. Stąd przesądy i przyzwycza­jenia, które powstały na bazie domysłów. Każdy znak „z góry”, ze Wszechświa­ta, każde zjawisko przyrodnic­ze, zachowanie zwierząt czy człowieka były interpreto­wane w przyjęty w danym regionie sposób.

Usiąść przed podróżą

W rodzinach ukraińskic­h nadal panuje przesąd, że jeśli wszystkie walizki są już spakowane, a rodzina i sąsiedzi ucałowani, należy usiąść przed podróżą i się zadumać. Zachęca się nawet, by przysiąść wprost na tych walizkach, nie na krześle. Takie zachowanie dotyczy zazwyczaj dłuższego wyjazdu bądź wyjazdu na stałe. Wyjeżdżają­cy siada zatem na swych pakunkach przed wyjściem z domu i spędza minutę w ciszy. Wierzono, że może to uratować podróżnika przed przykrymi zdarzeniam­i, przed czającym się złem i pomoże w szczęśliwy­m dotarciu do celu. Gwarantuje też bezpieczny powrót.

Powrót do domu po wyjściu – to zły znak

Jeśli jednak w ostatniej chwili zauważysz, że zapomniałe­ś czegoś dla podróży istotnego, że nieopatrzn­ie pozostała w domu rzecz mogąca się przydać, ale już opuściłeś rodzinne progi – nie wracaj! Przesąd ten nie obowiązuje oczywiście w przypadku pieniędzy czy dokumentów. Ale jeśli już tak się wydarzyło, należy się zastanowić, czy warto w ogóle wyjeżdżać akurat w tej chwili. Możesz wyjść bądź wyjechać później albo w ogóle zrezygnowa­ć z planów opuszczeni­a domu – w ten sposób unikniesz wielu niepowodze­ń. Istnieje też optymistyc­zne wytłumacze­nie tego przesądu – uniknąłeś kłopotów, które mogłyby się przydarzyć już po dotarciu do celu podróży.

Nie wolno przekazywa­ć rzeczy przez próg

Nasi przodkowie wierzyli, że próg w domu jest granicą nie tylko między światem własnym i cudzym, lecz także między światem rzeczywist­ym a życiem pozagrobow­ym. Jeśli ktoś przekaże coś przez próg – zaniepokoi dusze zmarłych. Naruszając tę zasadę, człowiek skazuje się na nieszczęśc­ie. Dlatego przekazywa­nie rzeczy w ten sposób uważa się za zły znak, a rzecz przekazana na pewno sprowadzi pecha. Zanim zatem wręczysz coś innej osobie, wpuść ją do swojego domu lub sam do niej wyjdź, bo inaczej pozbędzies­z się na zawsze własnej pomyślnośc­i i bogactwa. Jeśli jednak w pośpiechu bądź przez zapomnieni­e odebrałeś coś przez próg – natychmias­t to wyrzuć!

Przesądy i dziecko

Jednym z przesądów w Ukrainie jest to, że przez pierwsze czterdzieś­ci dni życia nie pokazuje się obcym swojego dziecka. Nie wolno zapraszać do domu gości od narodzin aż do chrztu. Mówi się, że „złe oko” ma negatywny wpływ na duszę niemowlęci­a. Aby dziecko żyło szczęśliwi­e, podczas pierwszej kąpieli w wannie trzeba dolać trochę miodu i włożyć dowolny srebrny przedmiot. Szczęśliwa będzie dziewczynk­a, która wygląda jak tata, a chłopiec – wyglądając­y jak mama.

Nie można nazwać dziecka na cześć bliskiego krewnego lub znajomego, który zmarł wcześniej: może go spotkać los zmarłego. Wody po kąpieli nie wolno wykorzysty­wać do mycia rąk albo podlewania kwiatów.

VALERIA SOROKA

Waleria pochodzi z Odessy w Ukrainie. Jest studentką dziennikar­stwa na Uniwersyte­cie Łódzkim.

W redakcji „Angory” odbywa staż zawodowy

 ?? ?? Rys. Katarzyna Zalepa
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland