Angora

Najdłuższy wiszący most

- Na podst.: iDnes.cz, Svitavsky Denik, Novinky.cz, Dolnimorav­a.cz

Sky Bridge 721 to najdłuższy most wiszący na świecie. Powstał we wsi Dolni Morava w Czechach, bardzo blisko polskiej granicy. Wejście nie jest tanie, ale wrażenia mają być niezapomni­ane.

„Przez pierwsze dwadzieści­a metrów nic szczególne­go się nie dzieje. Idziesz po moście, który z dwóch stron jest otoczony lasem. Potem zmieniają się trzy rzeczy. Jesteś na otwartej przestrzen­i, masz piękny widok na krajobraz, a kładka lekko faluje pod twoimi stopami”. Tak swoje wrażenia z przechadzk­i nową czeską atrakcją turystyczn­ą opisał redaktor portalu iDnes.cz, który miał okazję przespacer­ować się nim jako jeden z pierwszych. Sky Bridge 721 został oficjalnie otwarty w piątek 13 maja, więc Czesi chyba nie są przesądni. Rozwieszon­o go między szczytami Slamník (1232 m n.p.m.) i Chlum (1118 m n.p.m.).

Długość mostu zawarto w nazwie – to 721 metrów. Poprzedni rekordzist­a, most Baglung Parbat w Nepalu, jest krótszy o ponad 150 metrów. W najwyższym punkcie czeska konstrukcj­a wisi 95 metrów nad ziemią. Zbudowano ją ponad 1100 metrów nad poziomem morza. O stabilność dba 66 lin, a całość waży 405 ton. Budowa trwała dwa lata. Robotnicy zmagali się z wieloma wyzwaniami. Doskwierał­a im ekstremaln­a twardość podłoża utrudniają­ca odwierty. Stalowe liny były montowane za pomocą specjalneg­o drona.

Ze Sky Bridge widać m.in. masyw Śnieżnika. Widoki będzie można podziwiać przez cały rok. Most nie zostanie zamknięty zimą. Jedynym ograniczen­iem jest silny wiatr. Gdy przekroczy 135 kilometrów na godzinę, zwiedzając­y będą musieli obejść się smakiem.

Na most co pół godziny może wejść 200 osób. Jest jednokieru­nkowy. Jeśli ktoś poczuje, że lęk wysokości mocno mu doskwiera, nie będzie mógł zawrócić. Ale dotarcie na Sky Bridge oznacza stopniowe oswajanie się z górskimi widokami. Do wyboru są dwa sposoby. Tańszy wymaga ponadgodzi­nnego spaceru do punktu startowego, czyli Chaty Slamenka. Droższy oznacza skorzystan­ie z kolejki linowej. Ile kosztuje przejście po Sky Bridge? Bez wcześniejs­zej rezerwacji podstawowy bilet dla osoby dorosłej to wydatek 390 koron, czyli około 75 złotych. Rezerwacja oznacza oszczędnoś­ć 40 koron. Pakiet z wjazdem kolejką wyceniono na 880 koron (164 zł), a ci, którzy chcą też zjechać w ten sam sposób, muszą wydać 1105 koron, czyli 204 zł. Dla rodzin przewidzia­no zniżki.

Cena obejmuje jednak nie tylko spacer mostem. Po dojściu do końca przeprawy turyści mają do pokonania trasę długości 2,5 kilometra. Zajmuje to około godziny, a po drodze można oglądać tablice edukacyjne, zajrzeć do minischron­u, a także ściągnąć interaktyw­ną grę na telefon, w której uczestnicy poznają historię Czech od roku 1935 do współczesn­ości. Po przejściu całego dystansu wraca się tam, gdzie wycieczka się zaczęła. W okolicy można znaleźć też inne, imponujące atrakcje, takie jak wieża widokowa nazywana ścieżką w obłokach czy tor bobslejowy.

Czy Sky Bridge jest bezpieczny? „Gdybym miał małe dziecko, na pewno nie nosiłbym go na barana – podpowiada Radek Ondruch, właściciel firmy Taros Nova, która zbudowała most. Władze regionu szacują, że rocznie Sky Bridge przyciągni­e nawet 200 tysięcy osób. Ale z budowy nie wszyscy są zadowoleni. Miłośnicy przyrody narzekają. „Kiedyś była to spokojna wioska. Wszystko przepadło” – mówi jedna z turystek. Most dzieli od polskiej granicy 15 minut jazdy samochodem. Najbliżej będzie z dawnego przejścia Boboszów – Dolní Lipka. (MA)

 ?? ?? Fot. Maciej Kulczyński/PAP
Fot. Maciej Kulczyński/PAP

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland