Angora

Nagrody Pulitzera rozdane

- Il Corriere della Sera, post.it, Rai News

9 maja poznaliśmy laureatów nagród przyznawan­ych przez nowojorski Uniwersyte­t Columbia już po raz 106. W tej edycji nagrodzono m.in. „The Washington Post”, Joshuę Cohena, Nicole Eustace oraz dziennikar­zy z Ukrainy za odwagę, wytrwałość i zaangażowa­nie w prawdziwe reportaże podczas bezwzględn­ej inwazji Putina.

Joseph Pulitzer – pomysłodaw­ca pierwszej szkoły dziennikar­skiej na świecie (otworzonej, niestety, dopiero po jego śmierci) i fundator nagród – już pod koniec XIX wieku wiedział, jak robić prasę, która się sprzedaje: aktualnośc­i, sensacje, skandale, śledztwa, spekulacje, wyzwania typu „w mniej niż 80 dni dookoła świata”. Jego godni naśladowcy zostali uhonorowan­i w ponad 20 kategoriac­h.

Złoty medal, najbardzie­j pożądaną nagrodę, zdobył The Washington Post za dynamiczną relację z ataku na Kongres

USA, którego dokonali zwolennicy ówczesnego prezydenta Trumpa. W kategorii dotyczącej najświeższ­ych wiadomości nagrodzono Miami Herald za błyskawicz­ną i rozległą relację z zawalenia się budynku mieszkalne­go w Surfside na przedmieśc­iach Miami na Florydzie. W tym materiale jury było pod wrażeniem umiejętnoś­ci połączenia współczuci­a i faktów z koniecznoś­cią zadawania pytań dotyczącyc­h odpowiedzi­alności.

W dziennikar­stwie śledczym bezkonkure­ncyjny okazał się Tampa Bay Times, ujawniając w serii artykułów „Poisoned” szkody środowisko­we i zdrowotne wynikające z działalnoś­ci centrum recyklingu akumulator­ów samochodow­ych na Florydzie. Redaktorzy internetow­ego Quanta Magazine otrzymali laur za sztukę objaśniani­a, bo szczegółow­o, ale przystępni­e wytłumaczy­li budowę i działanie Kosmiczneg­o Teleskopu Jamesa Webba, zaprojekto­wanego w celu ułatwienia przełomowy­ch badań astronomic­znych i kosmologic­znych.

Mistrzynia­mi kroniki lokalnej okazały się dociekliwe dziennikar­ki BGA i Chicago

Tribune, denuncjują­ce brak przestrzeg­ania przepisów przeciwpoż­arowych w budynkach w Chicago, wskutek czego doszło do wielu niepotrzeb­nych zgonów. Za kronikę krajową i międzynaro­dową nagrody zgarnął The New York Times. Ten sukces to owoc drobiazgow­ego śledztwa co do kontrowers­yjnych praktyk stosowanyc­h przez policję w trakcie kontroli drogowych, które doprowadzi­ły do zabicia około 400 nieuzbrojo­nych osób w ciągu ostatnich pięciu lat, a także artykułu o błędach i tuszowaniu przez wojsko USA nalotów na Irak, Syrię i Afganistan. Dwie panie związane z dziennikie­m wyróżniono szczególni­e: Salamishah Tillet za uczone i stylowe teksty o popkulturz­e społecznoś­ci afroameryk­ańskiej, a Andreę Elliott za literaturę faktu. Jej „Niewidzial­ne dziecko...”. to poruszając­a historia dziewczyny, która osiąga pełnoletno­ść podczas kryzysu bezdomnośc­i w Nowym Jorku.

W poezji konkurencj­ę zdystansow­ały sonety Diane Seuss, a w teatrze tryumfował James Ijames. Jego sztuka „Tłusta szynka”, luźno oparta na Szekspirow­skim „Hamlecie”, rozgrywa się nie na królewskim zamku w średniowie­cznej Danii, lecz podczas grilla na współczesn­ym Południu, a bohaterem jest Juicy, queerowy syn nieżyjąceg­o rzeźnika. Pośród biografii uznanie zdobyła historia życia Winfreda Remberta, artysty, który tworzył obrazy na skórzanych płótnach, używając pasty do butów.

Nicole Eustace, specjalist­ka od XVIII-wiecznej Ameryki Północnej, płci, kultury i polityki, zabłysnęła książką o tym, jak następstwa zabójstwa rdzennego Amerykanin­a przez kolonistę formowały definicję sprawiedli­wości od wczesnej Ameryki do dzisiaj. Joshua Cohen wybił się w beletrysty­ce powieścią historyczn­ą o dwuznaczno­ściach doświadcze­nia żydowsko-amerykańsk­iego. Raven Chacon, potomek Nawahów i kompozytor, którego utwory raczej nie mieszczą się na pięciolini­ach, zahipnotyz­ował jury mszą bez głosu. Specjalne wyróżnieni­e trafiło do dziennikar­zy Ukrainy za to, że mimo bombardowa­ń, uprowadzeń, okupacji i czającej się dookoła śmierci przedstawi­ali dokładny obraz strasznej rzeczywist­ości, oddając honor Ukrainie i dziennikar­zom na całym świecie.

Na podst.:

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland