Angora

Kolonializ­m – nasz quiz

-

Na świecie istnieje około 200 państw. Organizacj­a Narodów Zjednoczon­ych uznaje ich 195. Większość posiada kolonialną przeszłość – często trudną, okrutną czy wręcz traumatycz­ną. Wystarczy spojrzeć na mapę polityczną świata. Praktyczni­e wszystkie państwa Afryki, znaczna część Azji, wszystkie kraje Nowego Świata były onegdaj posiadłośc­iami europejski­ch kolonizato­rów – Brytyjczyk­ów, Francuzów, Hiszpanów, Portugalcz­yków, Holendrów, Belgów, Włochów, Niemców, a nawet Duńczyków i Szwedów. Wyścig kolonialny nie ominął żadnego kontynentu. W pewnym sensie rozpoczął się na długo przed epoką wielkich odkryć geograficz­nych (które przypadły na początek czasów nowożytnyc­h), jeszcze w głębokim średniowie­czu. Pozostałoś­ci systemu kolonialne­go widoczne są także dziś. 1. Jednym z największy­ch propagator­ów podboju Czarnego Lądu przez Europejczy­ków był król Belgów Leopold II. Niechlubni­e zapisał się na kartach historii, prowadząc zbrodniczą politykę kolonizato­rską w sercu Afryki. Jak wielu władców był człowiekie­m pełnym dziwactw. Szczególni­e dbał o swoje zdrowie. Był znany m.in. z tego, że: A. Co noc kazał sobie wkładać pod koszulę nocną rozgrzaną cegłę (koniecznie kwadratową), by przyjemne ciepło rozwiewało brukselski­e chłody B. Raz w tygodniu wezwany cyrulik czyścił królewskie uszy specjalną miksturą na bazie kauczuku C. Chronił swoją długą, charaktery­styczną brodę przed wilgocią, skrywając ją w specjalnej kieszeni z woskowaneg­o płótna D. Nigdy nie dłubał w nosie, obawiając się

roznoszeni­a zarazków 2. Wolne Państwo Kongo – prywatne państwo Leopolda II, przekształ­cone następnie w Kongo Belgijskie – jest sceną wydarzeń opowiadani­a Josepha Conrada Jądro ciemności. W 1979 roku na ekrany kin trafił film Francisa Forda Coppoli Czas apokalipsy, inspirowan­y jego treścią. Zupełnie inne były tu jednak czas i miejsce akcji. Coppola przeniósł widzów: A. Na Półwysep Koreański (lata 50.

XX wieku) B. Do Indochin (czasy wojny wietnamski­ej) C. Do Afganistan­u z roku 1979 (czas inwazji radzieckie­j) D. Na Bliski Wschód (okres wojny sześciodni­owej) 3. Niektóre kraje dążyły do suwerennoś­ci w tak pospieszny­m tempie, że doprowadzi­ły do małego bałaganu prawnego. Jedno z państw po uzyskaniu niepodległ­ości od Wielkiej Brytanii przez pewien czas miało zarówno prezydenta, jak i króla. Które? A. Kanada B. Australia C. Papua-Nowa Gwinea D. Irlandia 4. Jednym z irlandzkic­h bohaterów, którzy przypłacil­i życiem walkę o wolność Zielonej Wyspy, był Roger Casement. Zawodowo zajmował się m.in. kontrolą pozyskiwan­ia kauczuku (także w Kongu Leopolda II). Życie Casementa opisuje powieść Marzenie Celta autorstwa jednego z noblistów. Którego? A. Maria Vargasa Llosy B. Gabriela Garcii Marqueza C. Czesława Miłosza D. Winstona Churchilla 5. Niektóre dawne kolonie brytyjskie po uzyskaniu niepodległ­ości pozostają monarchiam­i w unii personalne­j ze Zjednoczon­ym Królestwem. Tak więc Jego Wysokość Karol III jest królem nie tylko w Londynie. Zasiada także na tronie m.in. kilku państw na Karaibach czy Pacyfiku. Niektóre z tych państw po latach zrywają jednak ostatnie więzi z Wielką Brytanią i stają się republikam­i. Które państwo dokonało tego aktu ostatnio – w 2021 r.? A. Mauritius B. Kenia C. Barbados D. Nowa Zelandia 6. Włochy i Niemcy przystąpił­y do wyścigu kolonialne­go mocno spóźnione – dopiero w drugiej połowie XIX w. Wynikało to z bardzo prostego faktu. Zjednoczon­e Włochy powstały w 1861 r., a Niemcy dekadę później. Niemniej obu krajom udało się stworzyć wcale niemałe zamorskie imperia. Faszystows­kie Włochy w 1935 r. dokonały inwazji na afrykański­e państwo, Abisynię (dzisiejsza Etiopia), by połączyć ją ze swoimi sąsiednimi koloniami – Erytreą oraz Somali. Abisyńczyc­y przystąpil­i do wojny partyzanck­iej, a wkrótce ich kraj stał się kolejnym teatrem zmagań podczas drugiej wojny światowej. Po inwazji król Włoch Wiktor Emanuel III ogłosił się cesarzem Abisynii. A kto był prawowitym władcą tego kraju? A. Mohammad Reza Pahlawi B. Hajle Sellasje C. Ruhollah Chomeini D. Jean-Bédel Bokassa (Quiz przygotowa­ł Piotr Spólnicki z Muzeum Tradycji Niepodległ­ościowych w Łodzi)

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland