Angora

Po kim w końcu są te pieniądze?

-

W 2014 roku zmarła córka brata mojego ojca. Była bezdzietną wdową, miała obywatelst­wo polskie i australijs­kie. Przed śmiercią na stałe mieszkała w Polsce, nie zostawiła testamentu. Ojciec założył sprawę spadkową po niej, w której uczestnicz­yły także wnuczki jego nieżyjąceg­o brata (synowie tego brata już nie żyli). W 2016 roku w toku sprawy ojciec zmarł i na podstawie notarialne­go aktu poświadcze­nia dziedzicze­nia spadek po nim z mocy ustawy nabyłam ja i mój brat – po ½. W grudniu 2016 r. sąd wydał postanowie­nie, że spadek po bratanicy ojca nabył mój ojciec i wnuczki jego brata. Majątek, jaki pozostał w Polsce, został podzielony między spadkobier­ców i każdy rozliczył się ze swoim urzędem skarbowym. Pod koniec 2021 r. brat otrzymał pismo od firmy z Australii zajmującej się poszukiwan­iem spadkobier­ców, że jest jednym z członków rodziny uprawniony­m do aktywów spadku po kuzynce. Przekazali­śmy odpowiedni­e dokumenty i sąd w Australii przychylił się do postanowie­nia sądu w Polsce (uznał je) oraz zezwolił na wypłacenie spadkobier­com kuzynki pieniędzy zgromadzon­ych w jednym z australijs­kich banków. O kwocie dowiedział­am się 24 kwietnia 2023 roku, gdy opisana firma przesłała ją mi i wnuczce (która w imieniu nas wszystkich korespondo­wała w tej sprawie), a my przekazali­śmy ją dalej przez banki w Polsce pozostałym spadkobier­com zgodnie z postanowie­niem sądu. Czy ja i brat możemy być zwolnieni z podatku, jako że spadek jest po ojcu? Mój urząd skarbowy mówi, że nie, bo ojciec już nie żyje, więc pieniądze są po kuzynce, zaś urząd brata, że może być zwolniony, bo to nadal jest spadek po ojcu. Do jakiej grupy podatkowej w podatku spadkowym należymy? Czy dla fiskusa wystarczy potwierdze­nie mojego banku, że otrzymałam pieniądze z Australii?

– Zdzisława Żurowska z Zabrza Pieniądze wchodzące w skład spadku po opisanej kuzynce odziedzicz­ył Pani ojciec i wnuczki jego brata, zatem dla Pani są one spadkiem po ojcu, a nie po kuzynce.

Jako dziecko swojego ojca należy Pani do tzw. zerowej grupy podatkowej po nim, zatem nie zapłaci Pani podatku spadkowego od otrzymanej przelewem kwoty, jeśli w terminie 6 miesięcy, licząc od 24 kwietnia 2023 r., złoży Pani odpowiedni­ą deklarację do urzędu skarbowego (druk SD-Z2). Wynika to z treści art. 4a ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. „O podatku od spadków i darowizn” (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 1774), na podstawie jakiego jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowyc­h po upływie terminu do zgłoszenia nabycia spadku, to zwolnienie z podatku spadkowego przewidzia­ne dla ww. grupy zerowej stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelniko­wi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopod­obni fakt późniejsze­go powzięcia wiadomości o ich nabyciu. Potwierdze­nie przelewu z banku powinno w zupełności wystarczyć.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland