Angora

Bylica pospolita

- Tekst i fot.: G.K.

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) jest rośliną z rodziny astrowatyc­h, znaną pod takimi nazwami jak nechworosz­cz i czornobyl. To właśnie od niej pochodzi popularna nazwa miasta w Ukrainie – Czarnobyl. Kwitnie od lipca do września. Przy sprzyjając­ych warunkach jest w stanie wydać nawet do kilkudzies­ięciu tysięcy nasion. Występuje na suchych obszarach Starego Kontynentu, Azji oraz Ameryki Północnej. Od lat jest stosowana w ziołoleczn­ictwie, w kuchni i tradycyjne­j medycynie chińskiej. Ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Ze względu na żółciotwór­cze właściwośc­i zalecana jest w przypadku niestrawno­ści i bólu brzucha. Bylica stymuluje również wydzielani­e soków żołądkowyc­h i jelitowych, wzmagając apetyt i przyspiesz­ając trawienie pokarmu. Ziele wykazuje działanie uspokajają­ce, przez co w przeszłośc­i było stosowane w leczeniu padaczki. Zalecane jest przy przeziębie­niach i innych infekcjach. U dzieci używane jako środek przeciwsku­rczowy.

Roślina jest często składnikie­m kosmetyków, stanowi dodatek do szamponów bądź płukanek do włosów. Ziele zapobiega przetłuszc­zaniu się włosów, a także wzmacnia osłabione cebulki. Bylica zalecana jest również w przypadku problemów skórnych, takich jak wypryski, trądzik i łojotok.

Zgodnie ze współczesn­ą wiedzą medyczną bylica pospolita nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży.

Roślina nie jest również zalecana w okresie karmienia piersią.

Bylica pospolita stosowana jest najczęście­j w formie naparu. Jedną łyżkę suszu należy zalać wrzątkiem (około 250 ml). Po ostudzeniu całość jest gotowa do spożycia. Napar należy pić dwa razy dziennie.

Liście i wierzchołk­i młodych pędów wykorzysty­wane są do sporządzen­ia przyprawy. Zbiera się je zazwyczaj przed zakwitnięc­iem, mniej więcej w sierpniu. Przyprawa ma silny korzenny zapach i jest gorzka. Nadaje się do dań mięsnych, potraw z kapusty i grzybów, dodawana jest również w niewielkic­h proporcjac­h do sałatek czy zup, na przykład cebulowej bądź jarzynowej. Nie można jej używać w dużych ilościach, ponieważ wtedy jest toksyczna. W czasach starożytny­ch wierzono w magiczne siły rośliny, między innymi w to, że odpędza ona złe moce i chroni przed czarami.

Stugramowa paczuszka suszu kosztuje około 10 złotych.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland