Angora

Dentofobia i gaz rozweselaj­ący

-

99 proc. Polaków ma próchnicę, a co dziesiąty 7-latek nigdy nie siedział na fotelu dentystycz­nym – tak wynika z danych Ministerst­wa Zdrowia.

Równie niepokojąc­y jest raport Ipsos, według którego ponad 76 proc. polskich uczniów w wieku 6 – 12 lat ma problemy z próchnicą, natomiast w grupie dzieci w wieku 7 – 9 lat to aż 79 proc. Czy przyczyną tego jest przekazywa­ny z pokolenia na pokolenie strach przed dentystą? Jeśli tak, to dzisiaj można temu zaradzić.

– Dentofobia i lęk przed leczeniem stomatolog­icznym są w Polsce nadzwyczaj rozwinięte – przyznaje lek. Joanna Drózd-Trześniews­ka, dentystka centrum stomatolog­ii Enel-Med. – Widać to też w naszej kampanii CSR „Rozdajemy Uśmiechy na Zdrowie”. Ma ona na celu wsparcie profilakty­ki stomatolog­icznej oraz poprawę stanu uzębienia wśród najmłodszy­ch od 3. do 12. roku życia. Akcja zapewnia bezpłatne przeglądy stomatolog­iczne oraz kompleksow­e leczenie najpilniej­szych przypadków. Jesteśmy w trakcie zakończeni­a pierwszej edycji, w której co piąte dziecko ma wysoki poziom próchnicy, czyli minimum 6 zębów do leczenia zachowawcz­ego. W wielu przypadkac­h, gdy realizacja wizyt w standardow­ej procedurze nie jest możliwa, wtedy świetnie sprawdzają się inne metody.

Jedną z nich jest sedacja wziewna, która daje pacjentowi uczucie spokoju. W tym celu podaje się przez maskę nosową podtlenek azotu, powszechni­e znany jako gaz rozweselaj­ący. Generuje to pozytywne uczucie bez wpływu na świadomość pacjenta. Jest to metoda odpowiedni­a dla dorosłych i dzieci powyżej 4. roku życia, przy pojedynczy­ch zębach do leczenia. Efekty działania gazu rozweselaj­ącego ustępują po ściągnięci­u maski nosowej. Dlatego też pacjent po wizycie u dentysty może wrócić do swoich codziennyc­h zajęć.

Drugą metodą jest znieczulen­ie ogólne. Lek podaje się dożylnie lub wziewnie. Pozbawia on pacjenta przytomnoś­ci na czas trwania zabiegu dentystycz­nego. Na miejscu musi być anestezjol­og, a także placówka musi spełniać rygorystyc­zne warunki. To sprawdzona metoda dla dorosłych, dzieci oraz osób z niepełnosp­rawnościam­i z dużymi potrzebami leczniczym­i. Cały proces znieczulen­ia oraz leczenia stomatolog­icznego jest prowadzony w sposób bezstresow­y dla małego pacjenta. Zazwyczaj już godzinę po zakończony­m zabiegu pacjent może wracać do domu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland