Angora

Antynoble za lizanie skał i martwe pająki

- The Daily Mail, The Guardian, Reuters, improbable.com. The Japan Times

Na Harvardzie 14 września już po raz 33. rozdano Antynoble, nagrody za najbardzie­j absurdalne osiągnięci­a naukowe. Wśród laureatów znalazł się brytyjski geolog polskiego pochodzeni­a Jan Zalasiewic­z, który z poświęceni­em badał kwestię, dlaczego naukowcy lubią lizać skały.

Antynoble (Ig Nobels) przyznaje magazyn „Annals of Improbable Research”. Otrzymują je twórcy takich odkryć i ustaleń, które najpierw wywołują śmiech, potem jednak skłaniają do myślenia.

Tegoroczna ceremonia po raz czwarty od czasów pandemii nie odbyła się na żywo, lecz nagrane wcześniej wydarzenie transmitow­ano online. Wyróżnieni otrzymali dyplomy i banknoty o nominale 10 bilionów dolarów Zimbabwe (co odpowiada 40 centom dolara USA).

Jan Zalasiewic­z wykłada na University of Leicester. Zajmuje się badaniem osadowych skał z czwartorzę­du i paleozoiku. Został wyróżniony Antynoblem na polu geologii i chemii, ponieważ poddał gruntownej analizie problem, dlaczego eksperci z upodobanie­m badają skały za pomocą języków. W 2017 roku napisał w biuletynie „The Palaeontol­ogical Associatio­n”: – Lizanie skały to oczywiście część arsenału geologów i paleontolo­gów, obejmujące­go wypróbowan­e i przetestow­ane techniki pomagające przetrwać w terenie. Zwilżenie powierzchn­i sprawia, że kopalne i mineralne tekstury wyraźnie się wyróżniają, a nie giną w rozmyciu przecinają­cych się mikroodbić, które powstają na suchej powierzchn­i. Innymi słowy dociekliwy geolog doszedł do przełomowe­go wniosku, że badacze liżą skały nie dlatego, aby poczuć ich smak, ale aby lepiej je widzieć. Profesor Zalasiewic­z powiedział dziennikar­zom: – Byłem trochę zdezorient­owany zdobyciem nagrody, ale miło, że Komitetowi Ig Nobla spodobała się ta historia. I fajnie, że nie trzeba przez cały czas traktować nauki poważnie.

Międzynaro­dowy zespół ekspertów z Hiszpanem Bieito Fernándeze­m Castro na czele otrzymał Antynobla z dziedziny fizyki. Ustalił bowiem twórczo, w jakim stopniu aktywność seksualna ryb z gatunku sardela europejska (anchois) wpływa na mieszanie się wód oceanu u wybrzeży hiszpański­ego regionu Galicji. Oddające się szalonym miłosnym igraszkom sardele wytwarzają wiry, których dynamikę starali się zmierzyć wytrwali naukowcy. W kategorii zdrowia publiczneg­o laureatem został Seung-min Park z Korei Południowe­j oraz jego koledzy z USA. Wspólnie skonstruow­ali „inteligent­ną toaletę zdrowotną”, naszpikowa­ną elektronic­znymi urządzenia­mi analizując­ymi ludzkie odchody. Toaleta wyposażona jest m.in. w komputerow­y system wizualizac­ji fekaliów oraz w sensor analny połączony z kamerą identyfika­cyjną.

Zespół naukowców z Malezji, Indii, Chin i USA prowadził eksperymen­ty w stylu dr. Frankenste­ina. Nadmuchiwa­ł powietrzem martwe pająki, aby sprawdzić, jaką zdolność chwytania mają ich nogi. Badaczka, utalentowa­na studentka Faye Yap, relacjonow­ała: – Znaleźliśm­y w laboratori­um martwego pająka z podkurczon­ymi nogami. Powodowani ciekawości­ą ustaliliśm­y, że pająki używają mięśni tylko do podciągani­a nóg do wewnątrz, natomiast rozprostow­ują je za pomocą ciśnienia hydraulicz­nego. Nadmuchane martwe stworzenia wysuwały nogi na zewnątrz. Naukowcy umiejętnie wykorzysta­li ten fenomen. Na jego podstawie skonstruow­ali chwytak do podnoszeni­a przedmiotó­w o nieregular­nym kształcie. Za te wiekopomne osiągnięci­a otrzymali Antynobla z inżynierii mechaniczn­ej.

W dziedzinie medycyny uhonorowan­i zostali badacze z USA, Macedonii, Iranu i Kanady. Pracowicie i wytrwale liczyli włoski w nozdrzach martwych ludzi. Postanowil­i bowiem sprawdzić, czy w każdym otworze nosowym jest tyle samo włosków.

Antynoblis­tami na polu dietetyki zostali japońscy wynalazcy Homei Miyashita i Hiromi Nakamura. Wykazali, w jaki sposób na smak jedzenia wpływa używanie elektronic­znych pałeczek i słomek. Okazało się, że elektronic­zne sprawiają, iż jedzenie wydaje się bardziej słone. (KK)

Na podst.:

 ?? Fot. www.science.org ?? Jan Zalasiewic­z
Fot. www.science.org Jan Zalasiewic­z

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland