Angora

Pedofilia kościelna w Szwajcarii

- Daniela Ojcze, Gérarda Falcionieg­o roku życia. (ANS) Na podst.: Il Messaggero, euronews.com, vaticannew­s.va, tvsvizzera.it, swissinfo.ch, tio.ch

Trwa rozliczani­e Kościoła. Tym razem archiwa otworzyli biskupi Szwajcarii, ujawniając 1000 przypadków zatuszowan­ych w ciągu 70 lat i ponad 500 drapieżców seksualnyc­h. W raporcie wskazuje się na podejrzaną rolę diecezji Lugano, w skład której wchodzi włoskojęzy­czny kanton Ticino, gdzie często praktykowa­no, w celu zatuszowan­ia skandali, niszczenie dokumentac­ji dotyczącej aktów wykorzysty­wania seksualneg­o w strukturac­h katolickic­h w regionie.

Pod względem religii licząca ponad 8,5 miliona mieszkańcó­w Szwajcaria jest głównie chrześcija­ńska, większość Szwajcarów to katolicy, lecz ich liczba spada. Relacje dyplomatyc­zne Kościoła z tym górzystym krajem to jedne z najstarszy­ch więzów, zakorzenio­ne w XVI wieku. W imię tych wielowieko­wych powiązań i zgodnie z polityką papieża Franciszka państwo i władze kościelne postanowił­y rzucić światło na wykorzysty­wanie seksualne, jakiego dopuszczal­i się księża na przestrzen­i ostatnich siedmiu dekad.

Ten okres jest uznawany za standardow­y w badaniu zjawiska przemocy seksualnej w Kościele, co do tego zgadzają się prawie wszystkie Konferencj­e Episkopató­w, może z wyjątkiem włoskiej.

Po roku gromadzeni­a danych i analiz dostępnych dokumentów okazało się, że można potwierdzi­ć 1002 przypadki, na szkodę 921 ofiar, popełnione przez 510 agresorów. Autorzy śledztwa obawiają się jednak, że dokonane odkrycia to jedynie czubek góry lodowej. Z nielicznym­i wyjątkami prawie wszyscy oskarżeni o pedofilię byli mężczyznam­i, zaś molestowan­ie w przeważają­cej mierze dotyczyło nieletnich płci męskiej. Raport powstał na zlecenie Konferencj­i Biskupów Szwajcarii, a pracami kierowały, przy wsparciu m.in. Szwajcarsk­iego Towarzystw­a Historyczn­ego, dwie ekspertki z Uniwersyte­tu w Zurychu, Monika Dommann i Marietta Meier.

Ze zgromadzon­ego materiału wynika, że do nadużyć dochodziło w całej Szwajcarii. Ponad połowa przypadków miała miejsce w placówkach duszpaster­skich, a wiele także w szkołach, internatac­h i domach. Pedofile nękali ofiary nawet podczas spowiedzi i modlitwy. Masa spraw została „ukryta lub zminimaliz­owana”. Urzędnicy kościelni powiadamia­ni o przestępst­wach „rutynowo przenosili oskarżonyc­h i skazanych duchownych, także za granicę, aby uniknęli oni świeckiego postępowan­ia karnego i mieli zapewnione nowe zadania”. Te standardy tłumaczono sobie „ochroną interesów Kościoła katolickie­go i jego przywódców”, które były stawiane „ponad dobro i ochronę parafian”.

Raport stanowi historyczn­ą ocenę nadużyć, o których hierarchia kościelna wiedziała od dziesięcio­leci, i których, co do zasady, stosownie nie sankcjonow­ała. Opublikowa­ne dane wstrząsnęł­y wiernymi i kapłanami. Charles Morerod, były szef szwajcarsk­ich zwierzchni­ków diecezji, biskup Lozanny, Genewy i Fryburga, sekretarz generalny Międzynaro­dowej Komisji Teologiczn­ej podlegając­ej rzymskiej Kongregacj­i Nauki Wiary, zadeklarow­ał zaangażowa­nie na rzecz „zmiany kultury” w Kościele: – To już się zaczęło, zwłaszcza dzięki pomocy ofiarom. Dodał, że jego diecezja popiera działania zaproponow­ane przez Konferencj­ę Episkopatu Szwajcarii, obejmujące nowe struktury instytucjo­nalne służące zgłaszaniu przypadków, badania psychologi­czne kandydatów do kapłaństwa i święceń, podnoszeni­e profesjona­lizmu zasobów ludzkich i całkowity zakaz niszczenia dokumentów związanych z nadużyciam­i.

W ostatnich latach badania nad eklezjasty­czną pedofilią prowadzone w innych krajach – jak Niemcy, Irlandia, Francja czy Hiszpania – wywołały lawinę wniosków o odszkodowa­nia dla ofiar oraz podsyciły dążenia do rozliczeni­a i ukarania biskupów, kardynałów i każdego, kto tuszował występki koloratek. Dyskusje nad problemem rozogniły książki ofiar, np. Pitteta (z przedmową Bergoglia) przebaczam Ci czy wspomnieni­a

krzywdzone­go od piątego

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland