Angora

Obfity świat Botero

- Na podst.: ansa.it, ilfattoquo­tidiano.it, repubblica.it, artuu.it, ilpost.it

15 września w wieku 91 lat w rezydencji w Monte Carlo, do której wrócił po hospitaliz­acji z powodu zapalenia płuc, odszedł „największy i najpopular­niejszy kolumbijsk­i artysta wszech czasów, malarz i rzeźbiarz Fernando Botero.

Był kojarzony z przedstawi­anymi obfitymi, słodkimi i miękkimi postaciami; nierealnym­i, ale pełnymi uroku protagonis­tami „plus size”, oraz z bezlitośni­e przenikliw­ą filozofią radości: „Uważam, że sztuka powinna dawać człowiekow­i chwile szczęścia (...). Zamiast tego dzisiejsi artyści wolą szok i wierzą, że wystarczy wywołać skandal. Ubóstwo sztuki współczesn­ej jest straszliwe, ale nikt nie ma odwagi powiedzieć, że król jest nagi”.

Komunikat o śmierci potwierdzi­ł prezydent Kolumbii, określając zmarłego „malarzem naszych tradycji i naszych wad, malarzem naszych cnót”. Mistrza form opłakują też Włosi, dumni z tego, że taki artysta kochał do szaleństwa Italię – zwłaszcza Toskanię, gdzie miał pracownię, blisko kamienioło­mów marmuru – i pamiętając­y, że w 2020 roku przekazał włoskiej gminie obraz na cele charytatyw­ne podczas epidemii COVID-19.

Urodził się w Medellín – gdzie 30 lat temu zginął Pablo Escobar, jeden z najbardzie­j znanych i bogatych baronów narkotykow­ych w historii. Już w wieku dziecięcym fascynował­a go architektu­ra barokowa i ilustracje do Boskiej komedii. Twierdził, że nie malował niczego poza światem, jaki poznał w Medellín. Jako nastolatek rysował dla lokalnej gazety i wystawiał u siebie w mieście. Za nagrodę otrzymaną na IX Salonie Artystów Kolumbijsk­ich w Bogocie wyjechał do

Europy odkrywać antyk, szkołę sieneńską i cały włoski renesans, a także francuską awangardę, którą jednak odrzucił. Po powrocie do kraju jego pierwszą żoną została minister kultury. Potem były Cecilia (to małżeństwo rozpadło się po śmierci syna w wypadku) i rywalizują­ca z nim talentem malarka Sophia Vari, zmarła w maju tego roku; razem przeżyli 47 lat.

Dla jego twórczości przełomowe okazały się Meksyk i Nowy Jork, w którym porwał go ekspresjon­izm abstrakcyj­ny.

Jako artysta doświadcza­ł oszałamiaj­ących sukcesów i porażające­j krytyki; był też wykładowcą i kolekcjone­rem sztuki na wzór Rubensa. Najsłynnie­jsze dzieła, które sam stworzył, to Mona Lisa (pełen szacunku, ale zarazem zabawny hołd dla Leonarda da Vinci), Śmierć Pabla Escobara, Tancerka i posągi w miejscach publicznyc­h, jak Ptak pokoju w Medellín czy Wojownik w Pietrasant­a. (ANS)

 ?? Fot. Boris Horvat/AFP/East News ??
Fot. Boris Horvat/AFP/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland