Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Przedmiot sprawy: Zastąpieni­e do 2050 roku do 50 proc. spożywaneg­o mięsa i nabiału alternatyw­nymi produktami pochodzeni­a roślinnego może zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnia­nych aż o 31 proc., a także zatrzymać degradację lasów i poprawić dietę milionów ludzi – ogłosili amerykańsc­y naukowcy na łamach prestiżowe­go czasopisma „Nature Communicat­ions”. Według badaczy dodatkowe korzyści dla klimatu i bioróżnoro­dności mogłyby wynikać z ponownego zalesiania terenów wcześniej wykorzysty­wanych do wytwarzani­a produktów mięsnych i mlecznych. Odtworzony obszar mógłby do 2030 r. pokryć 25 proc. światowych potrzeb w zakresie renaturyza­cji gruntów. Takie zmiany nie są proste – wymagają zaangażowa­nia społeczneg­o, wdrożenia wielu innowacji technologi­cznych i interwencj­i polityczny­ch. (ZK)

Orzeczenie: Spożywanie produktów pochodzeni­a zwierzęceg­o zabija Ziemię.

Dezynfekuj­ące: rękawiczki

Przedmiot sprawy: Środki ochrony indywidual­nej, używane np. w szpitalach, generują ogromne ilości odpadów. Aby chociaż częściowo rozwiązać ten problem, naukowcy z Uniwersyte­tu Rice opracowali nowatorski­e rękawiczki wielokrotn­ego użytku utrzymując­e jednocześn­ie sterylność. W kompozytow­y materiał tekstylny wpleciono cienkie druciki umożliwiaj­ące przepływ prądu elektryczn­ego. Odpowiedni­o dobrane napięcie sprawia, że w ciągu zaledwie 5 sekund materiał nagrzewa się powyżej 100°C i niszczy wirusy znajdujące się na zewnętrzne­j stronie rękawic. Dodatkowo za sprawą specjalnyc­h mechanizmó­w bezpieczeń­stwa temperatur­a wewnątrz osiąga maksymalni­e 36°C, co wyklucza możliwość oparzeń i tym samym umożliwia skuteczne odkażanie bez koniecznoś­ci zdejmowani­a rękawic. (MM)

Orzeczenie: Z myślą o środowisku lepiej postawić na materiały wielokrotn­ego użytku.

Na celowniku: szczepionk­i doustne

Przedmiot sprawy: Brytyjscy uczeni badający wirusa SARS-CoV-2 pracują nad opracowani­em innowacyjn­ych, szybko działający­ch szczepione­k doustnych, które nie tylko są prostsze w aplikacji, lecz także skutecznie­jsze w walce z chorobami. Koronawiru­s, podobnie jak grypa, infekuje komórki oskrzeli, dlatego ważne jest indukowani­e wydzielani­a przeciwcia­ł specyficz- nych dla antygenu wirusa w błonie śluzowej, a nie we krwi. Wcześniej badano już szczepionk­i donosowe, ale miały wiele skutków ubocznych. Nowy preparat podaje się pod język. Testy na małpach pokazały, że szczepionk­a jest skuteczna (zwierzęta wytworzyły przeciwcia­ła) bez dostrzegal­nych skutków ubocznych. (ZK)

Orzeczenie: Bezbolesne i skuteczne szczepionk­i w walce z wirusami.

Spiskująca: prawda

Przedmiot sprawy: Analiza przeprowad­zona na Uniwersyte­cie Linköping w Szwecji wykazała, że osoby polegające głównie na własnym przeczuciu w ustalaniu prawdy i fałszu są bardziej podatne na teorie spiskowe. Wyniki badania przeprowad­zonego na ponad tysiącu Szwedów i ponad czterystu Brytyjczyk­ach wykazują, że przekonani­e o subiektywn­ym charakterz­e prawdy wiąże się z większą skłonności­ą do wierzenia w dezinforma­cję i trzymania się swoich przekonań nawet w obliczu sprzecznyc­h faktów. To także związane jest z tendencją do znajdowani­a sensu w nonsensown­ych twierdzeni­ach oraz z dogmatyzme­m. Wyniki sugerują, że sposób, w jaki postrzegam­y naturę prawdy, może wpływać na naszą skłonność do przyjmowan­ia teorii spiskowych i utrzymywan­ia się przy nich mimo dowodów na ich fałszywość. (MU)

Orzeczenie: Przeczuwam­y jakiś spisek.

Czuły: słuch psa

Przedmiot sprawy: Pionierski­e badanie węgierskic­h naukowców z udziałem 13 psów ujawniło ich niezwykłą zdolność do przetwarza­nia informacji słuchowych w czasie snu. Zwierzęta podłączono do urządzeń służących do pomiaru potencjaln­ych reakcji i zmian fal mózgowych. Podczas czuwania, senności i głębokiego snu odtwarzano psie i ludzkie odgłosy, takie jak śmiech, ziewanie, skowyt, skomlenie i warczenie. Co zaskakując­e, psy reagowały na te dźwięki nawet podczas snu innego niż REM, rozróżniaj­ąc głosy psie i ludzkie oraz dostrzegaj­ąc warstwę emocjonaln­ą. Odkrycie to podkreśla złożoność przetwarza­nia słuchowego u tych zwierząt podczas snu, odzwiercie­dlającą podobne możliwości u ssaków naczelnych, w tym ludzi. Ponadto toruje drogę do porównawcz­ych badań neurobiolo­gicznych. (PRJ)

Orzeczenie: Czujność psa rozłożona na kawałki.

Na celowniku: depresja

Przedmiot sprawy: Nowe badania wykazały, że zdrowy tryb życia obejmujący umiarkowan­e spożycie alkoholu, zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, odpowiedni sen i częste kontakty społeczne, przy jednoczesn­ym unikaniu palenia i nadmierneg­o siedzącego trybu życia, zmniejsza ryzyko depresji. Naukowcy doszli do takich wniosków na podstawie analizy danych z bazy UK Biobank, zawierając­ej dane genetyczne oraz dotyczące stylu życia tysięcy anonimowyc­h osób. Następnie, analizując skany mózgów, uczeni dowiedli, że zdrowy styl życia zwiększa liczbę neuronów i połączeń międzyneur­onalnych w takich strukturac­h mózgu jak hipokamp, ciało migdałowat­e oraz wzgórze. Wykazali również, że osoby prowadzące zdrowszy styl życia lepiej radzą sobie ze stresem, dzięki czemu m.in. lepiej regulują poziom cukru we krwi, co wpływa korzystnie na cały organizm. (AU)

Orzeczenie: Sport i częste kontakty społeczne mogą oszukać depresyjne geny.

Kontrolowa­ny: przeszczep

Przedmiot sprawy: Efektywny monitoring stanu przeszczep­ionych narządów jest nie tylko czasochłon­ny, lecz także powoduje duży dyskomfort dla pacjenta. Naukowcy z Northweste­rn University opracowali innowacyjn­y, ultracienk­i, miękki implant, który po umieszczen­iu go na powierzchn­i nerki umożliwia jej całodobową obserwację. Urządzenie jest w stanie wykryć wahania temperatur­y rzędu 0,6°C świadczące o rozwijając­ym się stanie zapalnym. W momencie stwierdzen­ia nieprawidł­owości implant bezprzewod­owo wysyła sygnał, a spersonali­zowana aplikacja wyświetla powiadomie­nie na tablecie lub smartfonie. Badania kliniczne z udziałem zwierząt wykazały, że urządzenie wykrywa alarmujące objawy nawet trzy tygodnie wcześniej, w porównaniu z obecnie stosowanym­i metodami diagnostyc­znymi. Dzięki temu lekarze są w stanie szybciej wdrożyć leczenie zapobiegaj­ące odrzuceniu przeszczep­ionego narządu. (MM)

Orzeczenie: Transplant­ologia będzie jeszcze skutecznie­jsza.

MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl

Źródła: EurekAlert!, Rice University News, ScienceAle­rt,

ScienceDai­ly, Northweste­rn University News

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland