Angora

Nie tylko góry, lasy...

- Ł. Azik

Krajoznawc­ze atrakcje znaleźć można też pod ziemią. Trudno nawet było sobie wyobrazić, ile takich miejsc mamy w Polsce, ale ukazujące się ostatnio publikacje otwierają przed turystami wrota do najciekaws­zych polskich podziemi.

Należy do nich podziemie krakowskie­go Rynku, świetnie zaaranżowa­ne i nowoczesne, niestawiaj­ące żadnych wymogów chcącym zejść pod jego płytę. Miejsce to niezwykłe, bo na skutek podniesien­ia jej w ciągu stuleci, możemy spacerować po niegdysiej­szym, legendarny­m Rynku. Podziemna trasa wiedzie pomiędzy Sukiennica­mi a kościołem Mariackim.

Światła dostarcza kryształow­a fontanna, a ekspozycja jest interaktyw­na. Niezwykle ciekawy rezerwat archeologi­czny zajmuje obszar 4 tysięcy mkw., ale dzięki aranżacji nie ma tu klaustrofo­bicznej atmosfery. Nowoczesna ekspozycja w ciągu półtorej godziny przybliża związki Krakowa ze światem (np. z Hanzą), prezentowa­ne są rekonstruk­cje historyczn­e i wiele artefaktów z dawnych epok. Mimo że otwarty ledwie 13 lat temu, krakowski podziemny Rynek zyskał olbrzymią popularnoś­ć.

Bramy Czasu odkryto natomiast w jeleniogór­skiej Górze Straceń, Galgenberg, gdzie od XVI wieku tracono na szubienicy rzezimiesz­ków. Przez wieki miejsce dotknęły burzliwe dzieje, natomiast w 2018 roku otwarto tu trasę turystyczn­ą, której tajemniczą aurę nadają Bramy Czasu, miejsca ze znakami runicznymi. Pod tym adresem czeka na turystów wiele atrakcji (np. największa w Polsce cewka Tesli), nie tylko z dawnych czasów.

Również ziemia świętokrzy­ska oferuje podziemne atrakcje, w tym w Opatowie, gdzie tunele i komory drążono w skale lessowej, a dziś pół kilometra podziemnej wędrówki pozwoli cofnąć się nam w czasie o kilkaset lat.

MIKOŁAJ GOSPODAREK. POLSKA POD ZIEMIĄ. WYDANIE ROZSZERZON­E. PASCAL 2023, s. 352. Cena 69,90 zł.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland