Angora

Unia Europejska jak drugi chrzest Polski

-

Nr 233 (6 X). Cena 8,99 zł

Lektura właśnie opublikowa­nego raportu „Polska w Unii Europejski­ej. Bilans korzyści” (informacja o raporcie znajduje się pod tekstem) przyprawia o zawrót głowy. Żyjemy w czasach cywilizacy­jnego przełomu, który w przyszłośc­i, oceniany z perspektyw­y czasu, zapewne zyska w naszej historii podobną rangę jak chrzest Polski w 966 r.

Deszcz pieniędzy z funduszy europejski­ch

Polska jest od wejścia do UE największy­m beneficjen­tem netto unijnych funduszy. Jeszcze zanim staliśmy się członkami Unii, trzy fundusze przedakces­yjne zasiliły polską gospodarkę kwotą około 6,9 mld euro. Znacznie szerszy strumień pieniędzy zaczął płynąć, gdy Polska przystąpił­a do Unii. Według danych Ministerst­wa Finansów łączne transfery z unijnego budżetu do Polski od 1 maja 2004 r. do 31 kwietnia 2023 r. wyniosły 237,8 mld euro.

W tym czasie Polska wpłaciła do unijnego budżetu 79,1 mld euro. Za każde euro wpłacone do unijnego budżetu otrzymaliś­my więc 3 euro.

Największe transfery trafiły do nas w ramach polityki spójności UE. Było to 155 mld euro, czyli 65,1 proc. całości przelewów do Polski. Celem polityki spójności jest zmniejszan­ie dysproporc­ji rozwojowyc­h między unijnymi regionami i państwami. Jest więc oczywiste, że środki te trafiają głównie do najmniej zamożnych regionów. Polska otrzymuje około jednej piątej wszystkich unijnych środków na politykę spójności w całej UE. Wynika to z dużej liczby mieszkańcó­w (8,4 proc. mieszkańcó­w Unii w 2022 r.) oraz niższej niż średnia unijna zamożności (51 proc. przeciętne­go PKB na mieszkańca Unii w 2004 r. według parytetu siły nabywczej oraz 77 proc. w 2021 r.).

Drugą najważniej­szą dla Polski pozycją unijnego budżetu jest wspólna polityka rolna (WPR). W jej ramach otrzymaliś­my z Unii do kwietnia 2023 r. 74,6 mld euro. Środki na nią pochodzą głównie z dwóch funduszy:

– Europejski­ego Funduszu Rolniczych Gwarancji (napłynęło z niego do Polski 47,7 mld euro);

– Europejski­ego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (23,7 mld euro).

Z pierwszego z tych funduszy finansowan­e są dopłaty bezpośredn­ie, które zapewniają stabilność dochodów rolniczych. Z drugiego takie działania, jak: modernizac­ja gospodarst­w rolnych, rozwój różnorodno­ści biologiczn­ej, zapobiegan­ie erozji gleby itd.

Pozostałe transfery związane są z realizacją takich programów, jak: Sokrates, Erasmus, Młodzi w działaniu, Leonardo da Vinci oraz Ramowe programy badawcze.

Wspólny rynek jak dopalacz dla polskiej gospodarki

W momencie akcesji Polski do UE polski PKB na głowę był znacznie niższy niż u wszystkich dotychczas­owych krajów członkowsk­ich. Najsłabiej rozwinięte Grecja i Portugalia miały PKB per capita niemal dwukrotnie wyższy od polskiego, a cztery największe kraje Europy Zachodniej – Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy (tzw. grupa E-4) – dwa i pół razy wyższy.

Członkostw­o w UE przyniosło spektakula­rne przyspiesz­enie rozwoju Polski i radykalne zmniejszen­ie luki rozwojowej, dzielącej nasz kraj od Europy Zachodniej. W ciągu 19 lat członkostw­a PKB per capita Polski zwiększył się z 40 proc. do 76 proc. poziomu grupy E-4, a więc o 36 pkt proc. Relacja ta osiągnęła nienotowan­y poziom w dotychczas­owej historii Polski. Jednocześn­ie Polska pod względem PKB na głowę mieszkańca dogoniła kraje Europy Południowe­j (Grecja, Hiszpania, Portugalia), które gospodarcz­o przeskoczy­ły nasz kraj w czasach kryzysu gospodarki centralnie planowanej w PRL-u.

Już w okresie przygotowa­ń do akcesji oraz przez większość okresu członkostw­a w UE Polska prowadziła politykę sprzyjając­ą osiąganiu korzyści z integracji. Następował­a budowa sprawnych instytucji gospodarki rynkowej, w tym niezależne­go banku centralneg­o, instytucji nadzorczyc­h, prawa gospodarcz­ego, zasad zawierania i egzekwowan­ia transakcji oraz zarządzani­a firmami. Regres w zakresie sprawności polskich instytucji, który nastąpił w ciągu ostatnich kilku lat, może w przyszłośc­i ograniczać skalę korzyści Polski z członkostw­a w UE.

Wraz z akcesją do Unii Polska uzyskała pełny i nieskrępow­any dostęp do jednoliteg­o rynku UE. Pewne ograniczen­ia istnieją dziś jedynie w odniesieni­u do świadczeni­a niektórych usług. W latach 2004 – 2022 łączny polski eksport towarów i usług, mierzony w euro, zwiększył się 7,3 razy (średnio rocznie rósł o 11,1 proc.) – z 59 mld euro do 432 mld euro. W tym samym czasie polski import zwiększył się 6,5 razy – z 64 mld euro do 420 mld euro.

Wpływ funduszy unijnych na PKB szacowany jest zazwyczaj na poziomie 0,4 – 0,5 proc. średnioroc­znego, dodatkoweg­o wzrostu. Najważniej­sze jednak efekty gospodarcz­e członkostw­a w UE wynikały z efektów dynamiczny­ch integracji. W 2004 r. przeciętny poziom płac w krajach Europy Środkowo-Wschodniej przeliczon­ych według bieżących kursów walutowych stanowił średnio jedynie 20 proc. poziomu Niemiec (w Polsce 19 proc.). Niski poziom kosztów pracy stwarzał ogromną potencjaln­ą przewagę konkurency­jną krajów naszego regionu, które stały się miejscem lokowania produkcji. W efekcie nastąpił znaczny wzrost bezpośredn­ich inwestycji zagraniczn­ych w Polsce i w innych krajach członkowsk­ich UE z Europy Środkowo-Wschodniej, do czego przyczynił­y się też większa wiarygodno­ść krajów członkowsk­ich i spadek premii za ryzyko. Zbudowane w Polsce zakłady produkcyjn­e międzynaro­dowych korporacji sprzedawał­y swoje produkty do globalnych sieci dostaw. Łączna, skumulowan­a wartość aktywów posiadanyc­h w Polsce przez zagraniczn­e firmy z tytułu dokonanych w naszym kraju inwestycji bezpośredn­ich wzrosła z 46 mld euro w 2003 r. do 301 mld euro w 2022 r.

Rolnicy – wielcy beneficjen­ci członkostw­a w Unii

„Łącznie gospodarst­wa rolne w okresie poakcesyjn­ym zostały wsparte środkami z Unii w wysokości około 350 mld złotych” – pisze profesor Walenty Poczta w rozdziale „Wpływ akcesji Polski do Unii Europejski­ej na sytuację rolnictwa i rolników”. Zauważa też, że na wsparcie przetwórst­wa przeznaczo­no do 2020 r. środki unijne o łącznej wartości prawie 20 mld zł.

Fundusze unijne, a także możliwość eksportu produktów rolno-spożywczyc­h na wielki rynek unijny przyniosły konkretne efekty ważnej branży gospodarki, jaką jest rolnictwo, a przede wszystkim samym rolnikom.

Po 2004 r. można obserwować stabilny trend wzrostowy produkcji rolnej. Produkcja globalna rolnictwa w cenach stałych była w 2022 r. wyższa niż w 2004 r. o 22 proc. Wyraźnie szybciej przyrastał­a produkcja towarowa rolnictwa, która była w 2022 r. o 35 proc. wyższa niż w 2004 r.

Pomiędzy latami 2002 i 2020 wystąpiły zauważalne zmiany w strukturze obszarowej gospodarst­w rolnych w Polsce. Ogólna liczba gospodarst­w zmniejszył­a się o 639 tys. (32,7 proc.). W największy­m stopniu redukcji uległa liczba gospodarst­w rolnych z przedziału do 2 ha, a nastąpił przyrost liczby gospodarst­w mających powyżej 30 ha. Największy wzrost gospodarst­w odnotowano w grupie obszarowej od 50 do 100 ha.

Prawie dziewięć razy wzrosła wartość eksportu rolno-spożywczeg­o od wejścia Polski do UE. Wystąpił wzrost zarówno wolumenu eksportu, jak i cen. Eksport produktów rolno-spożywczyc­h to 13 – 14 proc. całego polskiego eksportu. 75 proc. trafia na rynek unijny. Polskie rolnictwo i polski przemysł rolno-spożywczy były w stanie po akcesji częściowo zastąpić dotychczas­owych dostawców tych towarów na rynek UE z krajów trzecich.

Akcesja do UE i środki ze wspólnej polityki rolnej spowodował­y skokowy przyrost nakładów inwestycyj­nych w rolnictwie, które w ciągu 19 lat obecności Polski w Unii wzrosły dwukrotnie. Środki unijne odpowiadaj­ą mniej więcej za 45 proc. inwestycji zrealizowa­nych w rolnictwie polskim w tym okresie.

Sytuacja dochodowa rolników ulega systematyc­znej poprawie względem gospodarst­w domowych pozostałyc­h grup społeczno-ekonomiczn­ych. Dochód rozporządz­alny gospodarst­w domowych rolników w 2022 r. był wyższy niż wszystkich gospodarst­w domowych w kraju o 3 proc. W tej samej wysokości przewyższa­ł dochody gospodarst­w domowych pracownikó­w, a także o 4 proc. dochody gospodarst­w emerytów i rencistów. Relatywnie dobra sytuacja dochodowa gospodarst­w domowych rolników znajduje odzwiercie­dlenie w wyposażeni­u tych gospodarst­w w przedmioty trwałego użytku. Wyposażeni­e to jest lepsze niż gospodarst­w ogółem oraz na ogół zbliżone lub lepsze niż gospodarst­w pracownikó­w.

Można postawić tezę, że coraz lepsza sytuacja dochodowa gospodarst­w domowych rolników wynika w znacznej mierze z uczestnict­wa rolnictwa i całego sektora rolno-żywnościow­ego w rynku unijnym oraz ze wsparcia z instrument­ów wspólnej polityki rolnej. W porównaniu z sytuacją sprzed akcesji jest to duży awans nie tylko materialny, lecz także cywilizacy­jny.

Infrastruk­tura – skok w XXI wiek

Skok cywilizacy­jny wynikający z obecności Polski w Unii widać gołym okiem, gdy podróżujem­y po Polsce. Duża część pieniędzy z Brukseli przeznacza­na jest bowiem na budowę dróg, autostrad, obwodnic, wiaduktów, a także trakcji kolejowych, o czym w rozdziale „Udział Funduszy Europejski­ch w rozwoju infrastruk­tury Polski” pisze Robert Azembski.

W latach 2004 – 2021 w Polsce zrealizowa­no około 270 tys. projektów współfinan­sowanych z funduszy europejski­ch. Ich łączna wartość przekracza bilion złotych, z czego ponad 650 mld zł stanowiło dofinansow­anie z UE. Od 2002 r. do końca 2021 r.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland